Autor Subiect: B-09-UHV  (Citit de 164153 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Mortu George

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 072
  • B-09-UHV
B-09-UHV
« : August 18, 2010, 03:11:18 pm »
  Salut, sunt George si acesta este supraindragitul meu Trabant 601 S (04.1988).



   Eu am ca proiect sa-l fac 601 S de luxe, cat mai aproape de original. Acuma caut lampa de capota, cea care se aprinde de la lampa de interior.... daca cumva are cineva de vanzare sau donatie  :P... Daca aveti intrebari despre poze sau referitoare la Trabantul meu as fii bucuros sa va raspund. Multumesc mult!
Posesor Trabant 601 S (de_luxe) 03.1988 dobândit din familie și "crescut" în el...
Telefon: 0722512217
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,1283.0.html

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Răspuns: B-09-UHV
« Răspuns #1 : August 18, 2010, 03:22:55 pm »
arata super bine trabantelul..felicitari si spor in transformarea "De Luxe"

Offline Mortu George

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 072
  • B-09-UHV
Răspuns: B-09-UHV
« Răspuns #2 : August 18, 2010, 04:10:23 pm »
Multumesc mult!

 

Am mai pus niste poze reprezentative...
Posesor Trabant 601 S (de_luxe) 03.1988 dobândit din familie și "crescut" în el...
Telefon: 0722512217
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,1283.0.html

Offline TRABANTUS1972

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 416
Răspuns: B-09-UHV
« Răspuns #3 : August 18, 2010, 04:54:32 pm »
Foarte, foarte draguta masinuta! Mergi cu ea zilnic sau doar cand si cand?

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Răspuns: B-09-UHV
« Răspuns #4 : August 18, 2010, 06:20:33 pm »
Frumoasa masina,imi place mult barele nu stiu daca sa le faci coromate.........insa scutul de sub bara arata mai bine negru.........asta e doar parerea mea bafta multa si sa te bucuri de ea.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline trabi

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 676
  • 601S deLuxe'90 - 601s '89, 1.1x '90
Răspuns: B-09-UHV
« Răspuns #5 : August 18, 2010, 06:52:02 pm »
Spor la treaba si ma bucur ca vrei sa o pastrezi cat mai aproape de forma originala.Frumusica foc :-X
Telefon personal 0721807206                                     Primul traby condus a fost cu nr. 1-DJ-5750          Participare intalniri Zwickau: 2011, 2013(+ Paris),2015,2017

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Răspuns: B-09-UHV
« Răspuns #6 : August 18, 2010, 08:16:29 pm »
   Te-ai inscris si tu, in sfarsit! Frumoasa masinuta, dupa cum ti-am spus si la intalnire... Mergi mai des cu ea, sa nu incremeneasca!!!  :P

Offline Mortu George

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 072
  • B-09-UHV
Răspuns: B-09-UHV
« Răspuns #7 : August 18, 2010, 09:06:00 pm »
   Te-ai inscris si tu, in sfarsit! Frumoasa masinuta, dupa cum ti-am spus si la intalnire... Mergi mai des cu ea, sa nu incremeneasca!!!  :P

   Da... As merge, dar in Bucuresti ti-e si frica cu traficul asta... Mai am o dacie 1310 din 89 (are doar 22000 km) (off topic: arata la fel de bine ca Trabantul dar este Dacie) si merg cu aia, o harbuiesc si o mai ating in trafic fara sa-mi para asa de rau cum mi-ar parea de Trabant. Plus ca mai am si o motoreta cu care ma deplasez rapid prin capitala. Sa mai raspund la o intrebare, nu il folosesc des, e masina asa de weekend si de meetinguri si alte intalniri. Nu-mi permit sa-l pierd...  :P
Posesor Trabant 601 S (de_luxe) 03.1988 dobândit din familie și "crescut" în el...
Telefon: 0722512217
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,1283.0.html

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Răspuns: B-09-UHV
« Răspuns #8 : August 18, 2010, 10:16:48 pm »
Da dom'le ... fain rau "utilajul" !!! Ai mai trebuie o trapa de Traby (noi stim de ce  :P ).
Felicitari pt cum il intretii,ingrijesti si iubesti.
Mandrete de masina !  ;D

PS   Georgica ... ai grija ,,, ai facut 2 subiecte. Ti le-am lipit eu. dai numai raspunde mesaj ... ca altfel ... iasa balamuc , ok ? Merci
« Ultima Modificare: August 18, 2010, 10:19:35 pm de Gusteru »
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Răspuns: B-09-UHV
« Răspuns #9 : August 18, 2010, 10:25:01 pm »
Acu' vad si de lampita aia de SERVICE/REPARATII. Hmmm ... era odata ca'n povesti ... din mandre neamuri imparatesti ... am UNDEVA una .... e cam prapadita ea (nu-i sparta) ... dar ...  Undevaaa departeee ... in cele  2349 de cutii cu maimute. Dau de ea ... (din intamplare normal) te tin in minte. Eu am o lampa de mers inapoi pt depanari nocturne (cu aia de 5 watt nu vezi mare branza).
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline Mortu George

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 072
  • B-09-UHV
Răspuns: B-09-UHV
« Răspuns #10 : August 18, 2010, 11:28:23 pm »
Da dom'le ... fain rau "utilajul" !!! Ai mai trebuie o trapa de Traby (noi stim de ce  :P ).
Felicitari pt cum il intretii,ingrijesti si iubesti.
Mandrete de masina !  ;D

PS   Georgica ... ai grija ,,, ai facut 2 subiecte. Ti le-am lipit eu. dai numai raspunde mesaj ... ca altfel ... iasa balamuc , ok ? Merci

   Da... Trapa mai trebuie... Sper sa "o rezolv" "EU" (singur) cumva... Multumesc pentru laude...

PS: Am gresit... Recunosc, nu stiu de ce am facut topic nou... probabil ca pe topic nou am apasat  :P o sa fiu mai atent data viitoare. Multumesc de remediere si tinem legatura.
Posesor Trabant 601 S (de_luxe) 03.1988 dobândit din familie și "crescut" în el...
Telefon: 0722512217
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,1283.0.html

Offline Mortu George

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 072
  • B-09-UHV
Răspuns: B-09-UHV
« Răspuns #11 : August 18, 2010, 11:33:44 pm »
Acu' vad si de lampita aia de SERVICE/REPARATII. Hmmm ... era odata ca'n povesti ... din mandre neamuri imparatesti ... am UNDEVA una .... e cam prapadita ea (nu-i sparta) ... dar ...  Undevaaa departeee ... in cele  2349 de cutii cu maimute. Dau de ea ... (din intamplare normal) te tin in minte. Eu am o lampa de mers inapoi pt depanari nocturne (cu aia de 5 watt nu vezi mare branza).

  La mine e boala sa fie de luxe. Nu ca as face reparatii in drum si sa fie si noapte. La reci aveam cheia de roti si 3 surubelnite. N-aveam ce cauta sub capota in halul ala de dotat. Oricum imi place sa previn decat sa tratez si am incredere in Trabant. Asa ca 5 W will do doar ca sa fiu cu un pas mai aproape de de luxe. Apropos, am cumparat azi lampa, am dat 15 lei la dezmembrari asa ca nu te mai chinui cu ursuletii. Multumesc mult de tot si daca cumva ai auzit de o prindere de centura Doblina de dreapta (retractabila) ca eu le am pe amandoua pe stanga. Si ala din dreapta se chinuie sa apese pe buton sa o scoata. Daca ai sau daca stii de unde sa cumpar... Da-mi de inteles subliminal... Multumesc mult!
« Ultima Modificare: August 18, 2010, 11:44:59 pm de Mortu George »
Posesor Trabant 601 S (de_luxe) 03.1988 dobândit din familie și "crescut" în el...
Telefon: 0722512217
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,1283.0.html

Offline Andrei.B

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 108
Răspuns: B-09-UHV
« Răspuns #12 : August 19, 2010, 09:06:05 pm »
Sal Geroge  foarte tare trabantu simplu si de efect ;)

Offline Mortu George

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 072
  • B-09-UHV
Răspuns: B-09-UHV
« Răspuns #13 : Decembrie 09, 2010, 01:20:31 pm »
Scuze ca n-am apucat sa postez, inainte sa ajunga subiectul in arhiva, ca am facut rost de centuri retractabile gratie lui Stefan... E super acuma... E adevarat ca i-am promis lui Marian (B-24-KNJ) ca ii voi da restu de centuri (centura stanga completa si centura dreapta cu prindere in podea de stanga). Am mai uitat sa postez ca am facut progrese in a-l aduce cat mai aproape de deluxe facandu-i gaura in extrema stanga a bordului pentru intrerupatorul de degivrare si am pus, cu ajutorul lui Raul fara de care nu as fii reusit, doua intrerupatoare separate pentru lampa ceata spate si proiectoarele fata (inainte le aveam pe toate pe acelasi buton si mai imi si sareau sigurantele). Multumesc mult pentru tot ajutorul si sper ca pe viitor sa pot ajuta si eu la randul meu.
Posesor Trabant 601 S (de_luxe) 03.1988 dobândit din familie și "crescut" în el...
Telefon: 0722512217
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,1283.0.html

Offline Mortu George

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 072
  • B-09-UHV
Răspuns: B-09-UHV
« Răspuns #14 : Mai 12, 2011, 10:12:03 pm »
      Am mai "completat" masina cu niste elemente de de luxe... Asta de mai demult dar nu le-am facut publice :
-    Am dat o gaura dreptunghiulara in bord pentru butonul de degivrare ca sa fac loc la al doilea buton de ceata (il aveam pe cel verde care actiona si proiectoarele si stopul de ceata si acuma am trecut butonul verde pe stop si cel negru pe ceata (Nota: Cand e aprins stopul de ceata se aprinde si martorul verde de langa butonul de avarii sau de deasupra martorului de avarii (cel rosu) asa ca sa stiu ca e aprins)). Legaturile electrice le-am facut cu Pater... defapt le-a facut el... eu "dadeam indicatii" numa', care cum sa fie... (pozele 1 si 2)
-    Am cumparat vitezometru cu ODO (jurnalier sau cum ii zice). (poza 3)
-    Dupa cum am spus, mi-a dat Stefan Scanteie o pereche de centuri Doblina retractabile pe care le-am folosit pentru a-mi completa setul meu care avea prinderile in podea, ambele pe dreapta sau sa zic altfel pentru sofer, pasagerul o avea pe invers. Cum am promis, setul cu prinderile ambele pe dreapta i le-am dat lui Marian (B-24-KNJ). (poza 4)
-    Am cerut eu pe vremuri stecher de priza de trabi avand 2 in dotare si nestiind ce rare sunt.... In pozele 5-8 vedeti aplicatia aleasa de mine pentru unu din stechere. Nu are leg cu de luxe-ul.
-    In poza 9 e un soclu pentru siguranta donat de catre Pater pentru a-mi asigura matele in caz de scurt la proiectoare care sunt legate direct la alternator. Urmeaza montat (nu e de luxe treaba asta)...
-    Restul pozelor arata lampa service originala trabi de de luxe legata de mine la papucul liber de la lampa de interior (+) si masa se vede acolo legata la caroserie... Nu stiu unde era ea legata original... Am inteles ca-si lua masa prin scheletul de capota dar la mine nu era cazul ca e vopsit mai tot peste tot si nu face contact scheletul cu caroseria prin balamalele de capota... asa ca am mai tras un fir.



Trebuie sa mai rezolv mici chestii...: - Am sonda de rezervor pe care tre sa o montez dupa ce dau o gaura in rezervor (si inca 5 mai mici de prindere) (Nota: Debitmetrul de benzina l-am cumparat cu led de rezerva si e montat).
                                                 - Sa ma gandesc ce alte 2 gauri trebuie sa dau la emblema spate ca sa pun si sigla "de_luxe" (Vreau sa fie cat mai aproape de original... poate dau de vreunu si masor temeinic)
                                                 - Sa imi fac sa mearga martorul de pozitie de far (aia cand incarci masina si dai de limbutele alea de plastic de sub ochelari sa bata farul mai jos) alea cand le actionezi sa bata in jos se aprinde martorul ala rosu de pe cadranul vitezometrului... La mine e legat direct la masa acuma si sta aprins dar vreau sa revin cu el la functionalitatea originala pentru care a fost conceput. (imi trebuie pentru asta ansamblul ala de plastic cu totul ca ale mele sunt rupte) sper sa le gasesc pe undeva...
                                                 - Poate o sa dau de o ocazie sa-mi fac plafonul albastru (tinand cont de schemele de culoare originale pentru de luxe si perioada de fabricatie)
                                                 - Si alte mici modificari.

                                               
Posesor Trabant 601 S (de_luxe) 03.1988 dobândit din familie și "crescut" în el...
Telefon: 0722512217
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,1283.0.html