Autor Subiect: Cum se face radierea unei masini, fara a o duce la remat?  (Citit de 74699 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Răspuns: Cum se face radierea unei masini, fara a o duce la remat?
« Răspuns #30 : Martie 03, 2011, 10:41:47 pm »
Gustere, se poate rezolva cu o declaratie la politie. Ori ca i-ai incredintat masina ori ca a fost furata. e chiar simpla treaba dat fiind faptul ca inca tu platesti impozitul la ea.

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Răspuns: Cum se face radierea unei masini, fara a o duce la remat?
« Răspuns #31 : Martie 03, 2011, 11:18:57 pm »
Si ATUNCI Victore, DE CE atunci cand l-am intrebat pe " Nea' Sapca" de acolo .... mi-au zis ca NU SE POATE ? Ia zi si mie ? Acolo am fost PRIMA DATA ...  :pottytrain5:
« Ultima Modificare: Martie 03, 2011, 11:36:24 pm de Gusteru »
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Răspuns: Cum se face radierea unei masini, fara a o duce la remat?
« Răspuns #32 : Martie 03, 2011, 11:29:40 pm »
Pai gandeste-te logic. Daca tu declari ca ai instrainat masina cuiva, si ala nu a mai venit inapoi, nu e logic ca faci o plangere in acest sens? Nu avea nea' "sapca" chef de tine poate, dar se poate face o chestie de asta si scapi. Asta daca de vorba buna nu s-a putut rezolva pana acuma.

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Răspuns: Cum se face radierea unei masini, fara a o duce la remat?
« Răspuns #33 : Martie 03, 2011, 11:48:16 pm »
Pai eu NU am instrainat-o ... am dat-o de buna voie AKA vanzare (repet de BOU) ; si i-am explicat pe INDELETE (cu fraze scurte) lui "cap de creta" . Ce plangere sa fac ? Impotriva mea ? Ca am fost copil tolomac ? Ai doare pe aia in gluteus maximus de necazu' meu.

O sa incerc ... sa vad ce si cum.
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Răspuns: Cum se face radierea unei masini, fara a o duce la remat?
« Răspuns #34 : Martie 03, 2011, 11:54:56 pm »
Hai sa mai explic o data...
Mergi la politie, si zici asa:
- Nenea, Garcea, eu am dat masina, de buna voie, sub forma de imprumut reclamantului "Y" cu conditia ca in 2 ani dupa ce isi face el treaba sa mi-o inapoieze. Dupa ce perioada a trecut, dumnealui "Y" nu a vrut sa mi-o inapoieze, deci masina cu toate ACTELE E PE NUMELE MEU si nici macar nu a vrut sa facem vanzare-cumparare, cu acte. Ma rugat sa il mai astept , sa stranga bani, ca mi-o va plati si se pare ca nu vrea sa mi-o mai inapoieze. In acest context, eu platesc in continuare impozit la ea si nu mi se pare normal ca cineva sa se foloseste de masina mea, pe numele meu, actele mele, etc. Prin urmare solicit ori radierea din oficiu a masini, ori trecerea in urmarire a inculpatului si recuperarea bunului.
Punct. E simplu.

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Răspuns: Cum se face radierea unei masini, fara a o duce la remat?
« Răspuns #35 : Martie 04, 2011, 12:03:47 am »
Salvez discutia ; ai dau print caractere mici si o tin in portofel. Raspunsul "organului" o sa incerc sa il inregistrez si postez YT.  Doamne ajuta sa fie asa simplu . Sticla de SPRITE e de la mandea daca iasa ... da nu cred  :lovestory:
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Răspuns: Cum se face radierea unei masini, fara a o duce la remat?
« Răspuns #36 : Martie 04, 2011, 08:16:29 am »
Pai ai cartea nu? Atunci faci un contract de vanzare cumparare cu oricine, radiezi de la administratie si ai scapat de problema. Nu mai merge cumparatorul sa o bage pe rol si gata. In viitor, se vor radia din oficiu dupa noile proiecte de lege.
Mai este solutia cu ce zice Victor, dar asta este prin instanta. Va trebui hotarare judecatoreasca.

Offline gabi trabi

  • Trabantist Veteran
  • *****
  • Mesaje postate: 1 229
  • Das auto
Răspuns: Cum se face radierea unei masini, fara a o duce la remat?
« Răspuns #37 : Martie 04, 2011, 08:30:11 am »
Citat
Nu mai merge cumparatorul sa o bage pe rol si gata
Si nu primeste amenda? Vreau si eu sa cumpar o masina pentru piese , are acte , dar nu vreau sa platesc impozitul x ani de acum incolo , cum procedez ? :D
Das  auto

0733825596

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Răspuns: Cum se face radierea unei masini, fara a o duce la remat?
« Răspuns #38 : Martie 04, 2011, 08:41:47 am »
Pur si simplu nu mai te duci sa o declari. Eu am doua masini de piese asa. Remi la fel si multi altii. Pe viitor, daca vrei sa o inmatriculezi, va trebui sa platesti din urma ;) Iar in alt viitor =)), se preconizeaza, ca politia sa fie legata de fisc. Atunci, toate aceste masini, vor fi radiate.

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Răspuns: Cum se face radierea unei masini, fara a o duce la remat?
« Răspuns #39 : Martie 04, 2011, 08:59:20 am »
asa este ,cum zice viorel, asa am facut si eu de vre-o 3 ori ,totul este legal, faci vanzare-cumparare cu sotia (eu facusem cu tata),si o rezolvi cat ai zice trabant, iti da radierea si ,sotia nu mai inscrie masina(ca nu este obligatoriu),cand am facut eu asa cu tata ,atunci era inca la udriste, si ala la ghiseu ,ne intreba , si acum ,ori la inmatriculare, ori la fier vechi, deci nu e nici-o ilegalitate
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Răspuns: Cum se face radierea unei masini, fara a o duce la remat?
« Răspuns #40 : Martie 04, 2011, 09:11:55 am »
Radierea masinii, nu ti-o va da decat daca te duci la politie. Eu ziceam numai de fisc ;) La Udriste, cred ca in perioada aia, nu era ca acum. Se radia la fiecare tranzactie.

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Răspuns: Cum se face radierea unei masini, fara a o duce la remat?
« Răspuns #41 : Martie 04, 2011, 09:52:48 am »
da,ideea e ,ca de la fisc ,nu mai platesti impozit,deci scapi de taxa
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Răspuns: Cum se face radierea unei masini, fara a o duce la remat?
« Răspuns #42 : Martie 04, 2011, 11:02:28 am »
Aseara nu m-am simtit prea bine si am discutat cu Gabi pe messenger. Azi cand am recitit mi-am dat seama ca l-am indus in (oroare) eroare.
Deci, normal, cand cumperi o masina, dupa ce faci autentificare si toate cele, mergi la politie (inmatriculari) si acolo ti se va da un fel de adeverinta in 3 exemplare cu radierea masinii. Una o dai vechiului proprietar care merge cu ea la impozit si scoate masina. Una ramane la dosar inmatriculare si una mergi tu la impozit si treci masina pe numele tau, ala de la impozit iti da adeverinta/chitanta precum ca ai platit si cu ea mergi inapoi la politie.
Daca nu mai vrei sa ai batai de cap si cumperi masina strict pentru piese, mergi la politie (inmatriculari) si spui acolo ca ai luat masina doar pentru piese si vrei sa o radiezi complet. Predai placutele cu nr de inmatriculare, ti se da fisa de radiere (2 exemplare) cu care faci ce ce ai facut mai sus. Vechiul proprietar o scoate de la impozit si tu ramai cu una care o tii acolo ca sa dovedesti ca e radiata masina. Nu se merita complicatii de genul, o scot acuma si o inmatriculez mai incolo, pentru ca statul nu pierde si te va pune sa platesti din urma.

Pentru cazul lui Gusteru, nu cred ca trebuie musai procedura judecatoreasca. Cred ca poate rezolva doar cu cerere/plangere/declaratie.

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Răspuns: Cum se face radierea unei masini, fara a o duce la remat?
« Răspuns #43 : Martie 04, 2011, 11:49:01 am »
Daca nu mai vrei sa ai batai de cap si cumperi masina strict pentru piese, mergi la politie (inmatriculari) si spui acolo ca ai luat masina doar pentru piese si vrei sa o radiezi complet. Predai placutele cu nr de inmatriculare, ti se da fisa de radiere (2 exemplare) cu care faci ce ce ai facut mai sus.
Nu prea. La politie, trebuie sa duci o dovada ca l-ai dus la REMAT sau un act de proprietate (la o curte), ca ai unde sa o depozitezi ???

Offline gabi trabi

  • Trabantist Veteran
  • *****
  • Mesaje postate: 1 229
  • Das auto
Răspuns: Cum se face radierea unei masini, fara a o duce la remat?
« Răspuns #44 : Martie 04, 2011, 03:39:21 pm »
Am vorbit cu o colega care face asigurari si acte la Drpciv , procedura este urmatoarea:
-faci contract vanzare-cumparare
-fisa de inmatriculare
-vechiul propietar  scoate masina de la impozit
-te duci la impozit si o bagi pe numele tau
-platesti impozitul (dupa 20 de zile )
-dupa ce ai platit impozitul ,te duci unde ai bagat masina la impozit si o scoti (si acolo spui de ce o scoti , pentru vanzare , pentru dezmembrare ,etc).
Das  auto

0733825596