Autor Subiect: Cum se face radierea unei masini, fara a o duce la remat?  (Citit de 74684 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Răspuns: Cum se face radierea unei masini, fara a o duce la remat?
« Răspuns #15 : Septembrie 11, 2010, 09:48:19 pm »
Sigur ca se poate. Totul este sa ai o dovada ca ai unde sa o depozitezi. Mai intai mergi la politie, apoi la administratie ;)

Offline Mihai wartburgist

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 579
Răspuns: Cum se face radierea unei masini, fara a o duce la remat?
« Răspuns #16 : Septembrie 12, 2010, 11:30:32 pm »
Am incercat sa fac treaba asta NU SE POATE ! atata timp cat ai masina platesti impozit , indiferent ca circuli sau nu cu ea.Faza cu posesia unui spatiu de depozitare se refera ca nu ai cum sa tii masina pe domeniul public(plata impozitului nu constituie inchiriere), vorbim de  masina cu care nu ai drept de circulatie.Alta varianta ar fi sa ti-o cari pe bucati in apartament daca te tine  ;D.

Referitor la radiat de la administratia financiara
 1.  Vanzatorul completeaza o cerere tipizata la care ataseaza o copie dupa contractul de vanzare-cumparare sau dupa caz certificat de distrugere dat de o firma gen Remat si semneaza (atentie la falsul in declaratii !) apoi se radiaza pe loc masina din evidentele fiscului pe numele sau, primind contra cost Certificatul de atestare fiscala pentru bunul instrainat(asta numai daca si-a platit taxele pentru acesta).
  2  Cumparatorul intocmeste un dosar in care pune cerere tip completata, copia actului de vanzare cumparare sau ce act are referitor la dobandire(mostenire, donatie etc), fisa de inmatriculare (stampilata de Administratia fiscala ca s-a facut radierea de la fostul proprietar), copie dupa certificatul de atestare fiscala primit de la fostul proprietar plus  timbre fiscale de nu mai stiu ce valoare, copii dupa actul de identitate si  cartea de identitate a masinii. Asta trebuie facuta in max 30 zile calendaristice daca nu amenda.Dupa ce isi ia fisa de inmatriculare o completeaza cu ce mai este necesar si se incepe procedura de inmatriculare

   

Offline Mihai wartburgist

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 579
Răspuns: Cum se face radierea unei masini, fara a o duce la remat?
« Răspuns #17 : Septembrie 12, 2010, 11:37:09 pm »
Daca nu declari o faci pe barba ta.La cat sunt de pusi pe adunat bani nu m-as mira sa scormone in catastife.Cel mai simplu iei masina ,recuperezi tot de pe ea ,"o impachetezi" la fier vechi si duci hartie ca s-a distrus(cum a zis Gusteru)
PS am vazut procedurile  :o postate de Gabi trabi cam tarziu

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Răspuns: Cum se face radierea unei masini, fara a o duce la remat?
« Răspuns #18 : Septembrie 15, 2010, 11:28:30 pm »
asa e la noi,nu poti sa o scoti de la impozit,decat daca este vanduta sau data la centru de reciclare, tot aici in uk este posibil si asa ceva, declari ca nu mergi cu ea deloc, nu platesti nici-o taxa(insurance la noi asigurare, rotax la noi rogvinieta, sau m.o.t. la noi itp ),si va fi numita SORN, adica nu circula deloc , si nu ai voie sa o tii pe domeniul public, daca o vede politia o va ridica imediat cu platforma, si pe urma amenda sau la reciclare , astia nu discuta , aplica legea imediat, asa ca iar suntem in urma , cu birocratia asta nenorocita , eu am scos de la financiar masina , ca o vandusem , si nu mai stiam nimic de proprietar , am facut alt contr. de vanz. cump. , si s-a rezolvat , si cand am zis ca am scapat de problema . m-a sunat unu care zicea ca a cumparat trabi ala de nu mai stiam de el ,de la cineva, si ca ar vrea sa facem actele sa il inmatriculeze ,am mers si l-am rezolvat , cum se zice, si s-a incheiat cu bine, (happy end)
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Răspuns: Cum se face radierea unei masini, fara a o duce la remat?
« Răspuns #19 : Septembrie 21, 2010, 01:46:51 pm »
Cel mai simplu, pana la urma, este sa faci un contract de vanzare-cumparare. Radiezi de la circa financiara si cumparatorul nu o mai inmatriculeaza. Poti sa o dezmembrezi, etc. Ramane inmatriculata pe la politie. Si ce daca?

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Răspuns: Cum se face radierea unei masini, fara a o duce la remat?
« Răspuns #20 : Septembrie 22, 2010, 10:18:39 pm »
am facut si asa cu a lu tata , si totul e f. bine, a scapat de impozit , si masina nu se mai stie pe unde e, actele la fel , scosese altele , duplicat
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline Cristy

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 380
    • Site Personal
Răspuns: Cum se face radierea unei masini, fara a o duce la remat?
« Răspuns #21 : Februarie 27, 2011, 08:10:51 pm »
Am si eu prin curte un Aro 10, sta acolo de 10 ani (cred). Bunica-mea plateste impozitul in fiecare an si vreau sa scap de ea din curte si de la impozit, dar nu mai am acte la ea.
Masina a fost pe firma lui unchi-meu, care este plecat de 15 ani si firma a fost data in faliment. Am incercat s-o repun in circulatie, dar nu mai gasim certificatul de inregistrare al firmei  =)) ... si tot asa.
Practic am un Aro 10 intreg si functional, fara acte, de care vreau sa scap. Ca, daca il duc la remat, nu cred ca-l primeste fara acte, iar daca il vand unei persoane, n-o sa avem cum sa facem contract fara acte.

Acum nu stiu daca a fost radiata din oficiu de la politie, de unde cred ca ar putea sa-mi dea ceva la mana cu care s-o scot si de la impozit si apoi s-o vand pt. dezmembrare.



P.S: in el erau piesele de pe trab-ul alb.

Astept sugestii, daca ma puteti lamuri.

Multumesc.

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Răspuns: Cum se face radierea unei masini, fara a o duce la remat?
« Răspuns #22 : Februarie 27, 2011, 08:13:59 pm »
cel mai bine te-ai adresa baietilor de la ARO club. Sunt sigur ca au solutii pentru "problema" ta, care mie cel putin mi se pare complicat. Fara acte, firma falimentara, etc etc. Nu stiu, cred ca mai mult ca sigur te pot ajuta ei, si totodata sa ti-o cumpere.

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Răspuns: Cum se face radierea unei masini, fara a o duce la remat?
« Răspuns #23 : Februarie 27, 2011, 08:36:45 pm »
Este radiat, numai daca ai numere vechi. Altfel, figureaza inmatriculat. Cartea de identitate exista? Talon? Nu ai nici copie dupa certificatul firmei? Eventual mergi si cere de la Registrul Comerului, o copie dupa lichidarea firmei, desi cred ca va trebui o imputernicire, din partea administratorului firmei ;)

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Răspuns: Cum se face radierea unei masini, fara a o duce la remat?
« Răspuns #24 : Februarie 28, 2011, 08:10:11 am »
Asta mi se pare o mare prostie si cred ca totul se trage din motivul ca statul sa mai scoata niste bani din piatra seaca,sa nu poti radia o masina daca nu mai ai acte sau mai stiu eu ce nimicuri de hartogaraie.
Logic mi s-ar parea ca daca am o masina si vreau sa o scot de la impozit si sa o radiez sa pot face lucrul asta pur si simplu,deoarece nu as putea circula cu ea pentru ca predau placutele.
Dar daca ii intrebi pur si simplu dece nu se poate iti vor motiva ca nu au o evidenta fara acele acte si alte chestii.
Ce e si mai nasol si aici fac un off topic voi stiati ca politia rutiera in loc sa se impiedice de nimicurile astea marunte si sa isi bata joc de un cetatean onest care si-a platit darile la masina privindu-l ca pe un infractor atunci cand fara te miri ce hartie ii trezeste suspiciuni ca ar putea face o ilegalitate cu masina aia poate rablagita de zeci de ani,ar face mai bine sa aiba o evidenta a masinilor rromilor care comit infractiuni cu vehicule furate din bulgaria,si care tot politia iti spune dupa ce ai retinut nr ca nu au ce face cu el deoarece nu poate fi identificat,pentru ca nu sunt luate in evidenta.
Vorba unui coleg bai frate ti-ai luat masina din bg sau etc,ti-o inmatriculezi in tara nu umbli tu asa ca voda prin loboda sa mergi sa iti platesti darile pe acolo la ea si in romania sa vi sa furi cu ea,si dupa politia spune a pai nu o putem identifica.Mai nasol cu noi in leg cu 1.1 cum este hunor insa el o are pe numele unor rude legale pe cand astia le inmatriculeaza pe numele unor ''bagabonti'' care se ocupa cu furturi auto si bisnita si asta s-ar putea reglementa si verifica,pentru a se face diferenta intre persoanele oneste si raufacatori,dar la noi nu se vrea din comoditate.
« Ultima Modificare: Februarie 28, 2011, 08:19:10 am de alex giani »
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline Cristy

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 380
    • Site Personal
Răspuns: Cum se face radierea unei masini, fara a o duce la remat?
« Răspuns #25 : Februarie 28, 2011, 09:18:59 am »
Este radiat, numai daca ai numere vechi. Altfel, figureaza inmatriculat. Cartea de identitate exista? Talon? Nu ai nici copie dupa certificatul firmei? Eventual mergi si cere de la Registrul Comerului, o copie dupa lichidarea firmei, desi cred ca va trebui o imputernicire, din partea administratorului firmei ;)

Merci frumos, asa trebuie facut, cu imputernicire. Talonul cred ca este pe la bunica-meu, dar il avem, restul nu am mai gasit (CIV si cert. firmei). Cred ca o sa vina unchi-meu acum in martie si o sa vorbesc cu el, ca el a fost administrator/proprietar.

@Alex: ai dreptate, este prea multa comoditate si interesele personale sunt mai presus de cele generale.


Multumesc si o sa va anunt cand rezolv.

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Răspuns: Cum se face radierea unei masini, fara a o duce la remat?
« Răspuns #26 : Februarie 28, 2011, 10:22:05 am »
oricum, masina se prezinta destul de bine, sigur gasesti si cumparatori pe forumul aro, pentru ca nu mai sunt asa multe exemplare
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Răspuns: Cum se face radierea unei masini, fara a o duce la remat?
« Răspuns #27 : Februarie 28, 2011, 08:26:48 pm »
Am si eu prin curte un Aro 10, sta acolo de 10 ani (cred). Bunica-mea plateste impozitul in fiecare an si vreau sa scap de ea din curte si de la impozit, dar nu mai am acte la ea.
Masina a fost pe firma lui unchi-meu, care este plecat de 15 ani si firma a fost data in faliment. Am incercat s-o repun in circulatie, dar nu mai gasim certificatul de inregistrare al firmei  =)) ... si tot asa.
Practic am un Aro 10 intreg si functional, fara acte, de care vreau sa scap. Ca, daca il duc la remat, nu cred ca-l primeste fara acte, iar daca il vand unei persoane, n-o sa avem cum sa facem contract fara acte.

Acum nu stiu daca a fost radiata din oficiu de la politie, de unde cred ca ar putea sa-mi dea ceva la mana cu care s-o scot si de la impozit si apoi s-o vand pt. dezmembrare.



P.S: in el erau piesele de pe trab-ul alb.

Astept sugestii, daca ma puteti lamuri.

Multumesc.

Scuze ca citez atata text: Scrie-i un mesaj pe forumul clasicc car cluj sau forumul aro userului AMB 13 . Sigur are nevoie de piese sau chiar de masina.
"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Răspuns: Cum se face radierea unei masini, fara a o duce la remat?
« Răspuns #28 : Martie 03, 2011, 09:53:39 pm »
Hai sa scriu si eu - sunt in situatia URMATOARE:

- Renault 5 model 1 an 1982 parca nr: AB 11 ELF cumparata DINTR-O MAREEEE PROSTIE (tanar si tampit) prin 2003.
- Inmatriculata pe numele meu (CIV + Talon)
- Tinuta vreun an - bagat bani in troaca pana la loc comanda ==> nervi + draci = vandut
- TAMPITUL de mine vand pe incredere masina FARA SA FAC NICI UN ACT - NIMIC (daaaa STIUUUU am fost cretin = am avut incredere)
- Cumparatorul disparut in Spania ... etc WTF
- Masina accidentata + am inteles a luat foc intr-un accident etc
- Trec anii ... imi iau trabant (uri) ....
- ............ ............ ..............

- In prezent DUPA LUPTE SECULARE am reusit fac rost DECAT de CIV (repet pe numele MEU),
- Masina NU MAI EXISTA (fier vechi) , numere(tablite) la fel,talon idem
- Platesc inca impozit dupa ea ... iaca de ani de zile (motor 1100 cc).

CE POT SA FAC ? (afara de sa imi car palme peste cap de cate ori imi aduc aminte) ?

Ce am inteles din rahatul de lege RO e ca trebuie sa fac DOVADA ca EU posed o CASA ( Nu apartament) pe numele MEU si asa pot sa o radiez(doar).
Eu NU posed asa ceva (chirie actual TM). Cineva mi-a zis sa ma duc sa spaguiesc un remat sa imi dea certificat radiere (adike' eu sa imping contravaloarea fiarelor care ar trage la cantar).

Daca aveti o experienta asemanatoare - NU VA SFIITI sa mi-o impartasiti si mai ales ... CUM NAIBA sa nu mai platesc troaca (ca deja o fac de ani de zile).

Multumesc si ... astept ceva idei.
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline Cristy

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 380
    • Site Personal
Răspuns: Cum se face radierea unei masini, fara a o duce la remat?
« Răspuns #29 : Martie 03, 2011, 10:06:13 pm »
Macar ai cartea masinii. Intreaba la un notar, poate merge sa dai declaratie pe propria raspundere ca masina nu mai exista si cu aia sa mergi la taxe si imp. Sper sa mearga asa.

La mine este mai complicat, ca masina nu mai are niciun act si era trecut pe firma si nici actele firmei nu le am, dar, daca as avea cartea, as declara la notar ca masina a fost dezmembrata si vanduta pt. piese. Cred ca asa merge.

Nu avem notari pe aici? Sau macar cunostinte notari sau avocati.

Multa bafta!