Autor Subiect: Parbriz  (Citit de 2465 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Vasy

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 10
Parbriz
« : Martie 14, 2012, 11:21:34 pm »
ce pot sa-i fac parbrizului ?? are zgarieturi in afara sal schimb  exista vreo metoda sa  nu se mai vada  asa acentuate zgarieturile ?

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: Parbriz
« Răspuns #1 : Martie 15, 2012, 01:01:28 am »
cauta un sit ,de parbrize, si intreaba , au ei metode , am vazut cum astupau ciobituri, pana disparuse complect ,era ca si nou parbrizul
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline Mihai wartburgist

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 579
Re: Parbriz
« Răspuns #2 : Martie 15, 2012, 10:30:13 pm »
Salutare !
Aceeasi problema o am cam la toate parbrizele .Pe timp de zi nu este deranjant dar noaptea  :o cand mai intra si un "xenon ordinar  " e durere.Unde am intrebat au spus ca nu se baga -e prea zgariat si nu merita efortul (oamenii erau destul de ocupati cu inlocuiri de parbrize ).Cand eram mai mic am citit intr-o carte cum se fabricau geamuri auto in anii 50.Din prelucrare fetele geamului nu ieseau  paralele , difractia luminii facand soferul sa aprecieze eronat distantele.Geamurile se slefuiau cu paste de granulatie tot mai fina "colcatar " parca era denumirea prafului de roca utilizat la final.
Un nene mi-a povestit ca la autobaza unde a lucrat pe vremuri se prindea un tambur de pasla in bormasina , se tapeta cu o pulbere despre care nu a stiut sa-mi spuna detalii si toate zgarieturile pronuntate dispareau.
Intr-un articol din revista Autoturism referitor la Fabrica de geamuri de la Buzau se spunea ca pot face orice parbriz daca au matrita.O mai exista fabrica? Si avand in vedere ca Trabi a fost raspandit in numar mare la noi or fi facut parbrize pentru el , sau a mers mai usor cu importul ca piesa de schimb originala?

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Re: Parbriz
« Răspuns #3 : Martie 16, 2012, 12:33:58 am »
  eu la astia am gasit parbriz de trabi; treaba e insa numai teoretica, pt ca nu am sunat sa intreb, efectiv. vezi care e treaba! http://www.parbrize.ro/produse/parbrize-trabant.html#

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: Parbriz
« Răspuns #4 : Martie 17, 2012, 12:25:18 am »
si la centrul ala spre viilor ,cum vi dinspre trafic greu, au ,am intrebat acum 2-3 ani,sau daca nu ,aduc la comanda , si pretul era cam 100 ron, in ziua de azi nu mai stiu (pret)
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline iulian1andrei

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 570
Re: Parbriz
« Răspuns #5 : Martie 17, 2012, 08:18:16 am »
Eu am avut parbriz romanesc, iar acum l-am dat jos. Am si luneta noua de rezerva tot romaneasca, deci s-a facut si la noi.