Autor Subiect: Releu de incarcare/regulator de tensiune  (Citit de 4462 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline moskyno93

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 112
Releu de incarcare/regulator de tensiune
« : Martie 26, 2012, 09:00:44 pm »
Buna colegi. Am si eu o intrebare. Cum se monteaza regulatorul de tensiune? Fac o instalatie electrica pe un alternator de dacie iar regulatorul tot de dacie este. Am legat DF releu la DF de pe alternator, B+ releu la B+ de pe alternator si a mai ramas  un fir. Unde trebuie sa-l leg pe acela? La B-,sau la borna de la baterie?

Offline dalcaran

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 221
Re: Releu de incarcare/regulator de tensiune
« Răspuns #1 : Martie 27, 2012, 08:51:02 pm »
salut! nu ai specificat ce model de releu regulator vrei sa montezi. daca releul are doua borne turnate in carcasa de plastic si un cablu lung de cca25-30cm cu papuc cu gaura ptr surub,se monteaza astfel:borna DF(are un surubel de 3) se monteaza la DF (carbunele de pe alternator)   
              bornaB+ se monteaza la un "+" de dupa contact-de preferat de la bornele bobinelor de inductie(borna se repereaza usor ptr ca este puntea care alimenteaza ambele borne)                                       
  cablul acela se monteaza la borna de + a alternatorului(piulita de M6)                                 
  totusi iti recomand sa cauti un releu electronic fara acel fir.(fara 3 borne)         
OBLIGATORIU- verifica bine ca releul sa fie strans bine de caroserie si intr-un loc unde nu e rugina, ptr ca preia "-" prin urechile de tabla

Offline moskyno93

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 112
Re: Releu de incarcare/regulator de tensiune
« Răspuns #2 : Martie 30, 2012, 11:39:26 pm »
Instalatia o fac pe un motor Diesel si nu am bobina de inductie.Este electronic, dar mai are un fir rosu cu o borna cu gaura de6-7 mm. Si nu stiu cum sa fac ca numi incarca deloc bateria....  Daca pun DF  direct pe B+ imi incarca......dar imi baga tensiunea in functie de turatie si la turatii de 1500 200 rpm imi fierbe bateria dupa.... Releul este ca acesta din link-ul urmator  http://www.google.ro/imgres?imgurl=http://www.aro4x4.net/smf/download/file.php%3Fid%3D19627%26t%3D1&imgrefurl=http://www.aro4x4.net/smf/viewtopic.php%3Ff%3D53%26t%3D2596%26p%3D34815&h=375&w=500&sz=217&tbnid=7xmduJqJTYWkrM:&tbnh=101&tbnw=134&zoom=1&docid=RqB6nvKFfomxMM&hl=ro&sa=X&ei=WBl2T_yTJoPh4QTei9GZDw&sqi=2&ved=0CJMBEPUBMAk&dur=469

Offline dalcaran

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 221
Re: Releu de incarcare/regulator de tensiune
« Răspuns #3 : Aprilie 01, 2012, 03:21:43 pm »
cred ca nu ai citit atent ce ti-am scris prima data. ti-am scris ca cablul acela rosu cu papuc se conecteaza la borna + a alternatorului,la surubul de M6. totusi iti recomand din nou sa cauti un releu care nu are acel cablu ptr ca e mai fiabil.                                               
la diesel,poti lua  "+" de la electrovalvula care deschide si inchide alimentarea cu motorina a pompei de injectie,sau mai simplu din contact.