Autor Subiect: AB 53 FOV - Born to be wild !  (Citit de 7831 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Foevi

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 105
  • Traby=more than old school
AB 53 FOV - Born to be wild !
« : Septembrie 02, 2014, 01:59:26 am »
                 Salutare :icon_salut: !
      A venit si timpu' sa-mi iau prima mea masina...Trabant, coincidenta sau nu...cert este ca a venit ca prin minune cand nu ma asteptam si cand visam la alte masini :idea1:.
      Era intr-o sambata seara de la inceputul' lunii iulie cand am fost sunat de Axel_unu2006, cu care tin legatura de mai demult, spunandu-mi c-a dat peste o oferta pe care n-o pot refuza...zis si facut, in urmatorul weekend am reusit sa ajung la Bistrita si l-am cumparat.
      In decursul a doua luni am reusit sa-l inmatriculez cu toate actele la zi ( am platit taxa, numere noi, ITP, asigurare si alte "hartii" ) :happy6: si acum sunt fericitul proprietar al unui Trabant fabricat in Mai 1990, cu aprindere electronica, arcuri pe spate, tetiere, centuri retractabile, dezaburire luneta, deci cu aproape toate dotarile speciale de fabrica plus niste boxe mici si un radio casetofon ( neoriginale ) la care ascult muzica veche, care compune si mai bine cadrul retro de alta data...   :icon_flower:
      Mai toata lumea intoarce capul dupa el si zambeste, face semne de apreciere, fiecare in felu' lui  :icon_jokercolor:.
Pana acum am facut in jur de 400-500km cu el, consuma putin si n-am avut probleme majore.
      Ca si modificari, deocamdata n-am reusit sa fac prea multe, inafara de niste stikere speciale si manere metalice la usi. Multumesc lui Alex, Victor, Gusteru, Horatiu si tuturor care m-au sfatuit si ajutat cu ce-am avut nevoie :hello:
      Pun poze ca sa vedeti evolutia, sper sa va placa :glasses9: .
     

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: AB 53 FOV - Born to be wild !
« Răspuns #1 : Septembrie 02, 2014, 08:34:24 am »
In sfarsit ai pus si pe forum poze si prezentarea. Sa o stapanesti sanatos si multi km fara incidente

Offline popeyej

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 346
  • DB 01 JWS, DB 11 JWS
    • panouri solare
Re: AB 53 FOV - Born to be wild !
« Răspuns #2 : Septembrie 02, 2014, 11:21:46 am »
Frumos :hello:
sa fim sănătoși sa îl vedem live. .
Vodafone 0723454235

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: AB 53 FOV - Born to be wild !
« Răspuns #3 : Septembrie 02, 2014, 01:03:22 pm »
acum vad fotografia cu luneta, vezi sa nu atragi problemele cu acel stiker lipit, din ce stiu este interzis lipirea stiker-ul sau orice altceva pe luneta/parbriz daca trece de dimensiunea de 10 cm patrati, sunt locuri de siguranta pentru vizibilitate etc. sa nu ai probleme cu politia si sa ramai fara certificat, e ca si cum ai avea geamuri fumurii fara omologare. Pe parbriz stiu ca era legal sa lipesti doar de dimensiunea unui parasolar si doar daca acopera maxim 10% (ceva ceva procentaj cat cuprinde un parasolar) din parbriz

Offline Foevi

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 105
  • Traby=more than old school
Re: AB 53 FOV - Born to be wild !
« Răspuns #4 : Septembrie 02, 2014, 01:16:49 pm »
Multumesc! Pana acum n-am avut probleme cu stikerele, si in oglinda retrovizoare aproape ca nu-l vad ca l-am pus jos  ;).

Offline DanielD

  • Trabant 1.1 /1990
  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 146
  • AR 90 DDR
Re: AB 53 FOV - Born to be wild !
« Răspuns #5 : Septembrie 02, 2014, 08:56:12 pm »
Frumoasa masinuta!!! :wav:
Multi km fara probleme!  :icon_salut:

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: AB 53 FOV - Born to be wild !
« Răspuns #6 : Septembrie 02, 2014, 10:51:12 pm »
Citat
arcuri pe spate

bine ai venit in familia noastra ,cu trabi in posesie , referitor la arcuri, cred ca ai vrut sa spui cu arcuri spirala, caci arcuri au toate modelele ,doar ca difera forma lor
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline Foevi

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 105
  • Traby=more than old school
Re: AB 53 FOV - Born to be wild !
« Răspuns #7 : Septembrie 02, 2014, 11:45:49 pm »
Citat
arcuri pe spate

bine ai venit in familia noastra ,cu trabi in posesie , referitor la arcuri, cred ca ai vrut sa spui cu arcuri spirala, caci arcuri au toate modelele ,doar ca difera forma lor

Multumesc de primire si completare  :happy6:, la arcuri spirala ma refeream dar nu mai stiam sigur denumirea, in engleza parca e "MacPherson strut"(ca la vw Polo) nu?

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Re: AB 53 FOV - Born to be wild !
« Răspuns #8 : Septembrie 03, 2014, 12:43:56 am »
macphearson se refera la articulatia cu totul, nu numai la ansamblul amortizor-arc.
tipul asta de articulatie mobila (in cazul nostru, fuzeta si portfuzeta) se articuleaza in doua puncte, adica pivotul inferior si partea superioara a arcului, unde are un rulment. al treilea punct e punctul de antrenare care formeaza raza de cerc desenata de capul de bara. pe scurt, suspensia ta pe spate e arc elicoidal in ansamblu cu amortizorul, spre deosebire de modelele mai vechi, care au arc lamelar (arc foi).
   nu e macphearson, ca alea sunt pe fata (la trabi 1.1, de ex). ai putea avea si pe spate, sa zicem, dar atunci ar fi un fel de stivuitor! :))

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: AB 53 FOV - Born to be wild !
« Răspuns #9 : Septembrie 04, 2014, 09:33:57 pm »
in engleza parca ii spune coil spring ,adica arc in forma de spirala
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline Foevi

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 105
  • Traby=more than old school
Re: AB 53 FOV - Born to be wild !
« Răspuns #10 : Septembrie 05, 2014, 12:07:56 pm »
Multumesc pentru informatii, sunteti ca o enciclopedie si nu numai  :sunny:.
Ma gandeam, daca pun bord tip vechi cu torpedou mi-ar mai intra radio-casetofonu' in bord? am masurat si stiu ca trebuie decupat locasu' de la bord unde intra originalul radio-casetofon, asta n-ar fi complicat, dar dupa cate m-am uitat in spatele bordului in zona aia e ceva "tunel" pentru ventilatie parbriz daca nu ma insel si din cate am auzit astea mai noi is mai lungi decat modelele vechi originale ...Voi ce ziceti, cum ati procedat? ca nu da fain nici sa-l atarn de bord... :BangHead:

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: AB 53 FOV - Born to be wild !
« Răspuns #11 : Septembrie 05, 2014, 01:11:43 pm »
In primul rand frumoasa masina, in al doilea are dotari de delux e an90 deci e pacat sa ii pui un bord de anii 70 ar sta ca nuca in perete,  in rest  bafta multa si sa o stapanesti sanatos .De regula chiar daca sunt piese tot de trabant dar nu coincide cu anul respectiv iese o tiganie, sa fie si mai misto pune -i tampoane si proiectoare.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: AB 53 FOV - Born to be wild !
« Răspuns #12 : Septembrie 05, 2014, 01:51:00 pm »
daca casetofonul este model lung, cu siguranta nu va incapea in bord fie el de tip vechi sau nou (ma refer la cel cu caseta)
Daca ai cel scurt nu vei avea probleme, sunt insa cateva radio (cu cd) care nu incap. Cel mai bine masori si vei vedea ce si cum, eu spre exemplu am modelul cu statie si nu incape orizontal in bord, l-am pus sa stea oblic in bord, este inestetic dar este o solutie provizorie

Offline Mortu George

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 072
  • B-09-UHV
Re: AB 53 FOV - Born to be wild !
« Răspuns #13 : Septembrie 05, 2014, 05:33:44 pm »
Bine ai venit!

Veșnica problemă... eu l-am atârnat de bord că nu am avut chef de modificări la V-ul acela de ventilație. Trebuie modificat că nu intră așa cum ai auzit de la alții. Am încercat și nu merge. Și nici să-ți iasă din bord nu e ok că nu poți schimba vitezele. Mulți îl pun în locul mânerului de la pasager din bord. Trebuie doar pilite colțurile din profil rotund în unghi drept și intră. Mie nu-mi place că e departe de șofer și nu-mi place să aibă control persoana din dreapta asupra radioului meu...

Posesor Trabant 601 S (de_luxe) 03.1988 dobândit din familie și "crescut" în el...
Telefon: 0722512217
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,1283.0.html

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: AB 53 FOV - Born to be wild !
« Răspuns #14 : Septembrie 05, 2014, 07:09:58 pm »
Sa-ti traiasca afumatoarea si sa te tina cat mai multi ani si kilometrii  :icon_salut:
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan