Autor Subiect: Releul de faze- diagnostic in caz ca...  (Citit de 6271 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Releul de faze- diagnostic in caz ca...
« : Octombrie 21, 2015, 01:26:20 pm »
Am facut un ,,search data base'' :laughing7: si am scos la ,,lumina'' mai multe relee de schimbat faza. Pe 6 si pe 12v.
Analiza, testare. :wav:

Constatari- am vazut ca am un releu pe 6 v (din ''81) cu un mot elastic la limba de atac, e de fabrica. E DIFERIT la realizare fata de restul- vezi in poze- are doar O LIMBA la spate.. alte urechi sus. :glasses9:
E, la ORICE releu am pus- adica la alea care nu mai anclanseaza- a facut releul sa functioneze!! :icon_thumleft:
Am testat pe rand toate releele- am zis ca ar fi din contacte-intepenite- am gresat. Am zis ca ar fi din piesa pe care vine limba si se muta-am gresat.. am zis ca e de la vreo uzura ceva, am mododificat presiunea de lucru..
..........NI-MIC!!!
Tot nu se miscau la conectare :BangHead:.. Deeeci problema NU e de la alea ci.. de la limba-degetul ala care e atras de electromagnet si care muta piesa de contact.
DECI- la orice releu am pus limba cu arc (oricat de vechi/obosit/nasolit..) era, l'a facut ca sa schimbe!
Testarea se facea la bornele bateriei de la moto, in casa, e o baterie veeeeche, de vreo 3 ani, o folosesc la baie, cand ,,se ia'' curentul..

Concluzie- NU aruncati releul care nu mai functioneaza (nu schimba..) ca.. nu e defect.  Adica, se poate face/refolosi.. Unele relee se topesc la contacte-sus, si se pot shimba contactele cu cele de la un releu care nu mai schimba..

Sau poate prinde cineva ideea si gaseste o sarma spiralata-tare, care sa modifice ca in poze releul ,,nefunctional''.

popandau de trabante

Offline tzitzi_84

  • BESTIA VERDE
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 504
  • CJ 09 DJW
Re: Releul de faze- diagnostic in caz ca...
« Răspuns #1 : Noiembrie 13, 2015, 12:07:32 pm »
Hello  Liviu.... no i-a zi cum sa fac releul ala sa mearga singur...

Nu are destula forta de apasare ! Daca il apas cu mana usor....cupleaza !!

Remediu ?
if you want something you've never had
you most do something you've never done

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Releul de faze- diagnostic in caz ca...
« Răspuns #2 : Noiembrie 13, 2015, 12:26:04 pm »
Curata si unge baza (intrerupatorul - sau cum se numeste), pe care calca piciorusul parghiei. In timp se depune mizerie si se misca mai greu. Eventual verifica si arculetul sa nu fie prea tare.

Offline tzitzi_84

  • BESTIA VERDE
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 504
  • CJ 09 DJW
Re: Releul de faze- diagnostic in caz ca...
« Răspuns #3 : Noiembrie 13, 2015, 01:40:03 pm »
Am incercat ! :( Are deja vaselina pe el ... o sa incerc sa o curat cum un solvent si sa vad unde agata, pentru ca undeva agata ! 

O sa icerc azi cand ma duc acasa !

if you want something you've never had
you most do something you've never done

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: Releul de faze- diagnostic in caz ca...
« Răspuns #4 : Noiembrie 13, 2015, 07:13:59 pm »
NU agata nimic- am zis dincolo-la topic, ala a fost uns si verificat pe o baterie obosita de la moto- daca NU ARE curent suficient nu are campul magnetic puternic. E vorba de contact imperfect prin butonul rotund. Eu m'am ,,jucat'' la el minute in sir, de ma durea mana la tinut, si a schimbat incontinuu.. Regret ca nu am facut proba cu martori...  :BangHead: naibii..
Testeaza si direct pe borne! cum am zis.

For all- eu nu imi permiteam sa trimit cuiva un releu neverificat, negresat, murdar, etc.

NU!!! deci NU!! da cu solvent- el functioneaza BINE asa cum e. (ca sa nu zic ca ala-solventul- poate topi piesa de contact.)
popandau de trabante

Offline tzitzi_84

  • BESTIA VERDE
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 504
  • CJ 09 DJW
Re: Releul de faze- diagnostic in caz ca...
« Răspuns #5 : Noiembrie 13, 2015, 08:22:13 pm »
Liviu  relax tata relax..... nu am zis ca mi-ai trimis releu stricat.... am zis doar ca vreau sa stiu care e problema....
if you want something you've never had
you most do something you've never done

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: Releul de faze- diagnostic in caz ca...
« Răspuns #6 : Noiembrie 13, 2015, 08:40:12 pm »
Liviu  relax tata relax..... nu am zis ca mi-ai trimis releu stricat.... am zis doar ca vreau sa stiu care e problema....
:icon_salut: eu am pus acolo for alll-  adica pt ceilalti... :3some:

trebuie verificat ce-am zis..


propun sa se mute discutiile NE-tutoriale la topicul  celalalt.. asta sa ramana aici ,,curat''.. :icon_thumleft:
popandau de trabante

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: Releul de faze- diagnostic in caz ca...
« Răspuns #7 : Decembrie 07, 2015, 07:52:35 pm »
Revin cu solicitarea- discutiile ne-tutoriale sa fie mutate la tehnic.. :glasses9:

ON topic, -am reusit sa fac rost de o bucata de ARC -fix cum e ala pe care l'am aratat pus pe releu- o sa incerc sa adaptez o bucata din el la o limba ,,clasica- sa vedem daca ,,iese'' si.. Daca merge- o sa poata adapta mai multi. :icon_thumleft:
popandau de trabante

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: Releul de faze- diagnostic in caz ca...
« Răspuns #8 : Decembrie 14, 2015, 08:41:18 pm »
Update- am scobit in cutii si am gasit un releu reparat- dar care ,,n'a rezistat'' la ,,eforturi''..
Adica S'A TOPIT- a fost pus la ceva cu consum FOARTE mare- cred ca becuri rotunde de 75W la faza..sau contacte imperfecte ceva..  Oricum, din asta se poate RECUPERA restul- ce e netopit, pentru ca la altele s'a incins-scrumit bobinajul (am si din alea..).


popandau de trabante