Autor Subiect: Intalnirea de la Veliko Tarnovo - 18 martie 2017  (Citit de 11905 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Intalnirea de la Veliko Tarnovo - 18 martie 2017
« Răspuns #15 : Februarie 09, 2017, 10:25:40 am »
Da, sunt cateva probe. In rest, ai de plata benzina si taxele (pod/vinieta).

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: Intalnirea de la Veliko Tarnovo - 18 martie 2017
« Răspuns #16 : Februarie 09, 2017, 11:03:24 am »
..pai aia intreb, LA CAT se ridica sumele- taxe, ca nu stiu.. :dontknow:
De benz, cu 6% consum, stiu.. :laughing7:
popandau de trabante

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Intalnirea de la Veliko Tarnovo - 18 martie 2017
« Răspuns #17 : Februarie 09, 2017, 12:42:43 pm »
- taxa pod Romania: 13 lei;
- taxa pod Bulgaria: 2 Euro;
- vinieta Bulgaria: 5 Euro.

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: Intalnirea de la Veliko Tarnovo - 18 martie 2017
« Răspuns #18 : Februarie 09, 2017, 01:04:07 pm »
Cred că un 400 Ron ajung și cu plinul la rezervor, ceva halimuse pe acolo   :tongue5:
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline Bogdan93

  • FAINOŞAG
  • Moderator
  • Trabantist
  • *****
  • Mesaje postate: 398
  • BEVE-88-BEA
Re: Intalnirea de la Veliko Tarnovo - 18 martie 2017
« Răspuns #19 : Februarie 09, 2017, 01:17:01 pm »
Bun, cam atat am calculat si eu. Intrebarea este urmatoarea. Ne vedem in benzinaria din vama sau (cei din BUC) ne vedem la Biblioteca Nationala si plecam impreuna? Cred ca este un loc bun de intalnire. Sau ma rog, poate la iesire din Bucuresti.
SMOKE & CHARM

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Intalnirea de la Veliko Tarnovo - 18 martie 2017
« Răspuns #20 : Februarie 09, 2017, 03:33:58 pm »
Ne putem intalni la iesirea din Bucuresti (unde intoarce tramvaiul, capat Giurgiului), sau la benzinarie in vama. Ideea este sa ajungem pe la 9 in Veliko, din Bucuresti facem cam 4 ore (cu opriri la vama, cumparat vinieta, etc.). Dupa vama vom merge grupati sa ne ajutam daca are cineva o problema ;) Concret: ora 5 la capatul Giurgiului si ora 6:15 - 6:30, in vama.
« Ultima Modificare: Februarie 09, 2017, 03:40:17 pm de Viorel Balmez »

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Intalnirea de la Veliko Tarnovo - 18 martie 2017
« Răspuns #21 : Februarie 09, 2017, 03:52:30 pm »
Am zis sa fim acolo la ora 9, ca marja de siguranta (parada incepe la ora 10). Acolo, dupa turul orasului si ce se va mai organiza, recomand pentru cei care nu au mai fost, sa viziteze si cetatea. Eu mi-am facut un obicei sa merg de fiecare data :)


Offline doctorZizi

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 22
Re: Intalnirea de la Veliko Tarnovo - 18 martie 2017
« Răspuns #22 : Februarie 09, 2017, 07:22:57 pm »
здравейте приятели, за всички желаещи да пренощуват след срещата могат да видят офертата тук  http://trabantbg.eu/index.php?topic=635.msg5315#new

salut prieteni, pentru ca toată lumea să-și petreacă noaptea după întâlnire poate vedea oferta aici   
http://trabantbg.eu/index.php?topic=635.msg5315#new

hello friends, for everyone to spend the night after the meeting can see the offer here
http://trabantbg.eu/index.php?topic=635.msg5315#new
face tot ce este nevoie pentru a deveni ceea ce vor!
Eu nu merg încet, doar zboară prea mic!

Offline JetSS

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 433
  • B-885-DDR
Re: Intalnirea de la Veliko Tarnovo - 18 martie 2017
« Răspuns #23 : Februarie 09, 2017, 10:21:03 pm »
Putem pleca si grupat din bucuresti , nu ar fi problema , dar cel mai sigur e la vama in petromul acela de la iesire . Sincer , eu unul nu vreau sa merg singur , nu ca nu cunosc bulgaria , dar nu se stie niciodata ce probleme putem intampina , asa ca prefer sa mai fiu cu cineva .

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Intalnirea de la Veliko Tarnovo - 18 martie 2017
« Răspuns #24 : Februarie 10, 2017, 08:41:15 am »
Absolut, din vama, mergem in grup si la dus si la intors. Am zis din vama, deoarece mai sunt colegi care nu trec prin Bucuresti si ajung direct la Giurgiu.

Offline draku

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 722
Re: Intalnirea de la Veliko Tarnovo - 18 martie 2017
« Răspuns #25 : Februarie 17, 2017, 08:55:18 am »
conform unei stiri, de la 1 februarie taxa de drum pentru bulgaria se plateste doar in vama




Ghiseele la care se achita taxa sunt amplasate in punctele de frontiera Vidin/Calafat, Ruse/Giurgiu, Silistra/Ostrov, Kardam/ NegruVoda si Duran Kulak/ Vama Veche, imediat dupa efectuarea controlului la intrarea pe teritoriul Bulgariei, scrie News.ro.
De la 1 februarie, taxa de drum perceputa de autoritatile din Bulgaria, care se putea achita la mai multi agenti economic dupa ce soferii treceau de vama, se plateste doar la unitatea speciala din cadrul Agentiei Vamale a Bulgariei, anunta un comunicat dat publciitatii joi de Inspectoratul Teritorial al Politiei de Frontiera (ITPF) Giurgiu. ”Autoritatile de frontiera bulgare au informat Inspectoratul Teritorial al Politiei de Frontiera Giurgiu, prin intermediul Centrului Comun de Contact romano-bulgar, cu privire la faptul ca, din data de 01.02.2017, au intrat in vigoare noi modificari la legea circulatiei pe drumurile publice pe teritoriul statului vecin. Conform modificarilor legislative, conducatorii mijloacelor de transport care intra in Bulgaria isi pot continua calatoria pe teritoriul statului vecin numai dupa ce efectueaza plata taxei pentru drumuri, conform categoriei din care atovehiculul face parte, doar de la unitatea speciala din cadrul Agentiei Vamale a R.Bulgaria” precizeaza documentul citat.


Ghiseele la care se achita taxa de drum pentru Bulgaria sunt amplasate imediat dupa cele de control la frontiera pentru intrarea pe teritoriul statului bulgar. Plata taxei de drum se poate efectua doar cu un card bancar pentru autovehiculele cu o greutate mai mare de 7,5 tone, iar pentru autoturisme se poate efectua plata in euro, leva sau cu un card bancar. Pana in prezent, Agentia Vamala Bulgara a infiintat pentru plata taxei de drumuri cate o unitate la punctele de trecere a frontierei Vidin/Calafat, Silistra/Ostrov, Kardam/Negru Voda si Duran Kulak/Vama Veche si doua unitati la puctul detrecere de la Ruse/Giurgiu.


”Avand in vedere aspectele prezentate, va informam ca Politia de Frontiera tine permanent legatura cu autoritatile bulgare si a dispus toate masurile aflate in competenta pentru fluidizarea traficului, fiind suplimentat personalul aflat la controlul de frontiera si fiind utilizata la maximum infrastructura punctelor de frontiera”, precizeaza ITPF Giurgiu.


http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/taxa-de-drum-in-bulgaria-va-plati-doar-in-vama-soferii-de-camioane-obligati-sa-achite-cu-cardul.html

eu stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj....

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Intalnirea de la Veliko Tarnovo - 18 martie 2017
« Răspuns #26 : Martie 12, 2017, 01:10:14 pm »
Dupa cateva consultari, am stabilit sa ne intalnim la Petrom in granita. Plecarea spre Veliko Tarnovo va fi la ora 06.30 ;)
Taxe dus: 13 Lei - taxa pod Romania (se achita in vama);
                   8 Euro - taxa drum Bulgaria (se achita in vama);
Taxa intors: 2 Euro - taxa pod Bulgaria.

Offline Bogdan93

  • FAINOŞAG
  • Moderator
  • Trabantist
  • *****
  • Mesaje postate: 398
  • BEVE-88-BEA
Re: Intalnirea de la Veliko Tarnovo - 18 martie 2017
« Răspuns #27 : Martie 12, 2017, 05:58:59 pm »
 Domnule Viorel, sa inteleg ca nu se mai pleaca in gasca din Bucuresti? Pana la urma cati suntem?

 Scurta intrebare: unde gasesc valuta? Leva... Am incercat la Brasov, dar nu se gaseste. Nici pe "comanda" Simpla explicatie a fost ca nu este asa de cautata. Ok. Am inteles. Dar aici in Bucuresti ce banca imi recomandati si in ce zona? :dontknow:

Astia din BV mi-au zis ca mai bine schimb acolo la granita sau undeva pe la bulgari. Dar auzi explicatie, :argue: sa nu ma duc cu LEUL la ei, ca nu le place.. Sa schimb aici leii in euro, iar acolo euro in leva. Bine ma... :icon_salut:

Deci, un sfat e bine venit.

Seara faina, o saptamana usoara!
SMOKE & CHARM

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Intalnirea de la Veliko Tarnovo - 18 martie 2017
« Răspuns #28 : Martie 12, 2017, 06:55:23 pm »
Este mai usor sa ne vedem direct acolo. Sunt colegi care vin pe centura si intra direct spre Giurgiu ;) Leva poti sa schimbi in Bulgaria, nu sunt probleme sa schimbi din lei. Eu o sa am 10 Euro pentru taxe, in rest mai schimbam pe acolo.

Offline JetSS

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 433
  • B-885-DDR
Re: Intalnirea de la Veliko Tarnovo - 18 martie 2017
« Răspuns #29 : Martie 13, 2017, 09:33:18 pm »
Buna seara ,

Nu prea am fost activ in ultima perioada , sper sa ramana cum s-a vorbit , eu am sa fiu la ora 6 in vama la petrom. Sper sa fim cati mai multi. O seara buna va doresc.