Autor Subiect: perete separator pt geam stop  (Citit de 2766 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
perete separator pt geam stop
« : Martie 23, 2018, 12:30:13 am »
-geamurile de la stopuri (triplele) ,erau coapte de soare a2a sau a3a pereche , de cand am masina
-am luat altele din stocul personal , si am vazut lipsa cartonasele separatoare
-mie imi place sa le stiu acolo
-dupa cum stiti , cei care ati cumparat , sa inlocuiti geamurile stop (sau triple ) la spate , majoritatea nu au doua cartonase de separare a luminilor ( semnal , pozitie , frana ), chiar de noi cumparate.
-cand aprinzi luminile noaptea , se combina tot fluxul luminos , ceea ce mie nu mi se pare bine (optic).
-am zis sa arat si pentru cine nu are idee , sa faca , daca ii place.
-se ia o hartiuta pe masura interioara a geamului stop , si se face un sablon primar
-se decupeaza , apoi se potriveste pe locasul dorit (unele geamuri nu au niciun cartonas , deci puteti face doua , unul mic , unul mai mare ) , cat mai exact
-dupa ce stiti ca se potriveste bine in canalul din interior , il puneti pe un cartonas  (eu am ales o cutie de lapte , interiorul este plasticat , si tine mai bine la umezeala , unele sunt cu folie de aluminiu in interior ,sunt mai bune , eu mi-am adus aminte dupa ce am terminat ), deci il puneti pe un cartonas , si trasati la dublu , facand un fel de cerc , cu doua laturi , faceti cate bucati aveti nevoie
-il decupati (sau le decupati) ,le indoiti pe mijloc , FARA A PRESA MAXIM PE MUCHIA EXTERIOARA , ramanand o mica raza , ceea ce ii va conferi o rezistenta mai buna , inpotriva lasari , sa nu faca burta de gravitatie.
-se potriveste inca odata pe locas
-se vor decupa colturile cum am facut eu , altfel nu are loc de marginea suportului cu garnitura , in felul acesta va ocoli frumos
-se pune lipici in canalul interior al geamului , eu am avut lipici pentru lemn , este un fel de aracet , se gaseste in orice hipermarchet , sau de bricolaj
-se potriveste pe locas cartonul si se va lipi
-si gata treaba
-eu am mai facut chitibusuri dinastea acum 7-8-10 ani , si am zis poate mai vrea careva sa il bibileasca


 [/URL] [/img]
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline draku

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 722
Re: perete separator pt geam stop
« Răspuns #1 : Martie 23, 2018, 08:07:06 pm »
frumos.....
faceam de-astea cand aveam trabant, acu' .....10 ani?
am mai facut si de curand, pentru barkas, ca e pe acelasi principiu
eu stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj....

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: perete separator pt geam stop
« Răspuns #2 : Martie 23, 2018, 10:05:46 pm »
-cred ca nu suntem singurii , care stim , dar asta este pentru cei care nu stiu
-am uitat sa mentionez , ca inainte de aceste operatii , se va spala geamul stop , exterior si interior , frecat cu o periuta , sa nu aiba praf , nisip , altfel nu prinde bine lipiciul
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Re: perete separator pt geam stop
« Răspuns #3 : Martie 25, 2018, 12:59:23 pm »
eu le.am facut mai lungi, sa iasa in afara sticlei. in feluk asta lumina nu va mai patrunde dintr.un compartiment intr.altul.
e drept, cu tripla scoasa, nu araa foarte frumos, dar pe dinafara, cum se vede, e mai corect! :)

Offline marcel

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 227
Re: perete separator pt geam stop
« Răspuns #4 : Martie 25, 2018, 03:39:58 pm »
Eu le-am facut din plastic dintr-o cutie de trusa medicala si au intrat fix pe canalul geamului asa ca nu le-am mai lipit.