Autor Subiect: Asamblare dezasamblare pompa frana dublu circuit  (Citit de 32205 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline vidicanpetru

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 281
Re: Asamblare dezasamblare pompa frana dublu circuit
« Răspuns #75 : Iunie 24, 2017, 01:19:10 pm »
Am următoarea nedumerire: în prima postare din acest topic, realizată de tzitzi_84, apar poze cu poziția garniturilor pe pistonașele de la pompă; le-am montat și eu la fel dar îmi curge lichid pe la pistonul din spate(la tija pedalei). Nu cumva ar trebui montate ambele garnituri de la pistonul din spate cu deschiderea spre înainte ? Pun această întrebare deoarece, demontând o pompă de 1.1, nouă,  ambele garnituri erau montate cu deschiderea spre înainte. 

Offline vidicanpetru

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 281
Re: Asamblare dezasamblare pompa frana dublu circuit
« Răspuns #76 : Iunie 25, 2017, 01:36:20 am »
Citat
este ceva secret in montarea pompei pentru ca acele bilute mici daca le bag in gaurile lor nu prea vad ce blocheaza ca la culisarea pistonasului ele se ridica si la revenire coboara  .... si ideea e ca nu vad cum stau ele acolo ca daca montezi pistonasele , pui bilele, pui arcurile si garnitura, infiletezi stutul pentru lichid si bila inauntru nu este tinuta de nimic .... daca inclini pompa sau o scuturi nu iasa acea bila din gaura?
Tot studiind pompa de frână am tras concluzia că acele biluțe, pe lîngă rolul de a ține pistonașele să nu iasă din corpul pompei, mai au un rol și anume acela de a activa sau dezactiva supapele existente sub cele două ștuțuri care vin de la vasul cu lichid. Astfel:
 - când pompa este în repaus, pistonașul presează biluța care se ridică și apasă pe o margine a corpului supapei; astfel, planul corpului supapei nu mai este paralel cu planul corpului ștuțului, iar acea garnitură din cauciuc(ca o pălărioară) nu mai face contact, pe toată circumferința ei, cu corpul ștuțului, realizându-se comunicarea între rezervorul cu lichid și pompa de frână;
 - când se acționează pompa, pistonașul eliberează biluța, care eliberează corpul supapei, iar aceasta, prin intermediul arcului și al garniturii din cauciuc, închide comunicarea între rezervorul de lichid și pompă.

Offline vidicanpetru

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 281
Re: Asamblare dezasamblare pompa frana dublu circuit
« Răspuns #77 : Iunie 29, 2017, 09:44:56 am »
Citat
Am următoarea nedumerire: în prima postare din acest topic, realizată de tzitzi_84, apar poze cu poziția garniturilor pe pistonașele de la pompă; le-am montat și eu la fel dar îmi curge lichid pe la pistonul din spate(la tija pedalei). Nu cumva ar trebui montate ambele garnituri de la pistonul din spate cu deschiderea spre înainte ? Pun această întrebare deoarece, demontând o pompă de 1.1, nouă,  ambele garnituri erau montate cu deschiderea spre înainte. 
Cred că am găsit răspunsul: montarea garniturilor spate în spate  (ca în poze) este corecă. Pompa de 1.1 este mai simplă și are alt principiu de funcționare. Cu această ocazie am mai descoperit un lucru: la supapele de sub ștuțuri am montat garnituri roz, care s-au umflat din cauza lichidului de frână DOT 3 și n-au mai funcționat corespunzător(blocau tot timpul comunicarea între vasul de lichid și pompă); cred că există legătură între culoarea garniturilor și tipul de lichid folosit. Poate li s-a mai întâmplat și altora, ce părere aveți ?

Offline vidicanpetru

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 281
Re: Asamblare dezasamblare pompa frana dublu circuit
« Răspuns #78 : Septembrie 24, 2017, 10:38:00 am »
Citat
După atâtea sugestii, mai vin și eu cu una:poți încerca să pui furtun de aragaz, diametrul este corespunzător; eu am pus și este în regulă(este din acela cu două cămăși: cea interioară este neagră iar cea exerioară roșie; probabil pot avea și alte culori). Nu am pus coliere.
Revin asupra soluției privind folosirea furtunului de aragaz. Nu este în regulă; după un timp se înmoaie furtunul și începe să curgă lichid nu doar pe la îmbinări ci și prin porii furtunului(acesta se umezește pe toată suprafața).

Offline raresvintea

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 84
Re: Asamblare dezasamblare pompa frana dublu circuit
« Răspuns #79 : Decembrie 14, 2017, 08:40:28 pm »
Ce furtun as putea pune intre pompa si rezervor?

Offline vidicanpetru

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 281
Re: Asamblare dezasamblare pompa frana dublu circuit
« Răspuns #80 : Decembrie 14, 2017, 10:23:26 pm »
Aproximativ de o lună am înlocuit vechile furtune de aragaz cu altele tot de aragaz dar din acelea cu armătură(sunt și mai ieftine) și se pare că este în regulă.