Autor Subiect: Frane pe disc  (Citit de 57709 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline dragosdinulescu

  • 0722696618
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 846
  • Born stupid? Try again!
    • www.stomamed.ro
Re: Frane pe disc
« Răspuns #135 : Aprilie 29, 2012, 11:20:03 pm »
Dalcaran, daca ai fi citit cu atentie, probabil ai fi inteles ca eu nu spun ca franele cu sabot sunt mai eficiente decat cele pe disc. Am spus doar ca franele la Trabant sunt foarte bune si eficiente, daca sunt "in regula", adica in parametrii proiectati, si bine intretinute. Pana la urma, atunci cand a fost gandit Trabantul, inginerii aia la planseta au facut niste calcule, n-au fost niste neaveniti. Masina asta chiar are frane eficiente, desi sunt pe sabot! Asta am vrut sa spun!

Eu scriu destul de explicit, corect dpdv gramatical, cu acord intre subiect si prediact, am punctuatie, am tot ce trebuie! Rareori mi se mai intampla sa mai "mananc" cate o litera, lucru pentru care imi cer scuze!

Daca tu nu intelegi mesajele mele, atunci fie e cazul sa citesti cu mai multa atentie, fie sa ma ignori.
 

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Frane pe disc
« Răspuns #136 : Mai 01, 2012, 08:51:27 am »
Am intrat sa vad postarea lui Remi si vad mai sus... scris cu rosu... iar lectii de mecanica. Lectii gresite!  Moderatorii astia chiar nu vad, stilul asta acid?   
Nu trebuie sa "tipi cu rosu" ca franele pe tambur sunt eficiente,pentru ca este un mare neadevar. chiar daca faci exceptie de reglajele si intretinerea lor,precum si de manopera necesara inlocuirii sabotilor,raman multe dezavantaje; datorita inmagazinari mari de caldura, feeding-ul apare mai repede.  Si mai e un fenomen: la frana duplex,cum e pe puntea fata. sensul in care se deschide sabotul e contrar sensului de rotatie al tamburului ceea ce produce efectul de autoamplificare si astfel se franeaza aproape singur-pana la blocare.  De asta se blocheaza roata la frana pe tambur.Asta e si motivul ptra care s-a renuntat la ele. Puteai sa sfatuiesti frumos,ca e mai bine sa pastrezi masina originala.
Nu ne mai lua la rost!... ce frane si ce motoare punem.ce bani avem. ce cunostinte de mecanica avem,etc.  si nu mai tipa atat ca motorul in doi timpi are nu stiu ce ceata de ungere si alti termeni debitati de mintea ta.
Incep sa cred ca esti "born stupid"  pacat ca nu mai posibilitatea sa mai "try" odata.

User sanctionat pentru jignire, atac la persoana , instigare (repetate) .
Daca ai ceva de raportat asupra Administratiei (si aia e mare, 2 persoane, eu si Gusteru) foloseste (data viitoare) cu incredere serviciul "Raporteaza unui moderator" (partea dreapata sub mesajul postat) ca pentru asta este inventat, nu sa scrii aici ca noi nu vedem ca nu luam aminte etc. Este foarte posibil de cele mai multe ori sa avem si noi o viata privata destul de incarcata nu sa stam non-stop sa citim unele ineptii , "luari de atitudine" , frustrarile si alte cele.

Multumesc celor care m-au sesizat in legatura cu aceasta postare a userului Dalcaran.

Urmatoarele off-topicuri se vor sterge

nu stiu eu bine si e probabil sa ma insel, dar am impresia ca atunci cand a scris omu postarea aia, tu nici nu aveai cont la noi, so... i don't get it!
   
Re: Răspuns: Frane pe disc
« Răspuns #129 : Decembrie 29, 2011, 18:55:24 »

Data Înregistrării:  Iunie 01, 2010, 11:06:25

Deci avea cont inca din 2010 dar se pare ca doar acum  i s-a aratat ca nu e buna postarea

Offline razvan_d

  • Bitches don't know
  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 151
Re: Frane pe disc
« Răspuns #137 : Februarie 15, 2013, 07:05:54 pm »
ahem....
cine cunoaste germana?
http://net.pappenforum.de/wp-content/uploads/BO601/Umbauanleitung%20Bremse%20Trabant.pdf

P.S: si ca sa fac un pic offtopic, pe langa franele pe disc de pe fata (in document insira modelele de golf de la care poti imprumuta piesele necesare), tamburii aceia de pe spate sunt cumva de Polo 86c? 
FOST Posesor de Traburghini 601

Offline razvan_d

  • Bitches don't know
  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 151
Re: Frane pe disc
« Răspuns #138 : Februarie 16, 2013, 03:42:47 pm »
cautand am gasit alt document.. cu adaptarea franelor de golf GTI pe Trabant...e cu poze, am zis ca poate ajuta.
www.trabime.cz/technika/id_22/bremsen.doc
FOST Posesor de Traburghini 601

Offline sika cvmu

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 445
Re: Frane pe disc
« Răspuns #139 : Decembrie 02, 2013, 05:21:09 pm »
Pe spate a adaptat cineva frane pe disc la trabi?

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: Frane pe disc
« Răspuns #140 : Decembrie 03, 2013, 07:54:07 pm »
la noi in tara nu am vazut ,dar sigur merge , eu pot executa adaptorul pt. spate , indiferent de la ce masina pui sistemul , voi lua cotele dupa butucul de prindere (pe punte) ,apoi piesa intermediara va face posibila montarea sistemului ales, apoi se mai adapteaza cablul de frana de mana
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline sika cvmu

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 445
Re: Frane pe disc
« Răspuns #141 : Decembrie 07, 2013, 08:31:06 pm »
Am inteles... multam mult!

Offline b28jmp

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 32
Re: Frane pe disc
« Răspuns #142 : Septembrie 19, 2014, 12:17:29 pm »
Stiu eu unul la noi in tara cu discuri pe spate :P

Offline sika cvmu

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 445
Re: Frane pe disc
« Răspuns #143 : Septembrie 19, 2014, 08:37:51 pm »
Cum le stii tu pe toate, ca un om mare...  :D