Autor Subiect: Cutia de viteza Trabant cu treapta a5a  (Citit de 17167 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Cutia de viteza Trabant cu treapta a5a
« Răspuns #30 : Februarie 09, 2012, 07:57:37 pm »
Si acum este inghetata  =))

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Re: Cutia de viteza Trabant cu treapta a5a
« Răspuns #31 : Februarie 09, 2012, 08:20:01 pm »
   dragos, nu cred ca este pe de-a laturi! omu' ti-a zis clar ce rol are cutia aia in 5 rapoarte si cum noua nu ne-ar face absolut nici o smecherie pt sofatul de zi cu zi! deci, asta a vrut el sa zica. Asadar, chiar nu avem ce face cu asa cutie, ci , mai degraba, sa mai sapi tu acolo si, cand iti fac rost de pinioanele alea, sa modificam pt a 4-a sa iasa raportul mai mic.

Offline dalcaran

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 221
Re: Cutia de viteza Trabant cu treapta a5a
« Răspuns #32 : Februarie 10, 2012, 10:27:13 am »
Nici cu alt pinion de a patra nu o sa mearga.  inginerii care au facut cutia,au ales cel mai bun compromis,pentru exploatarea  civila.  Sa modifice pinionul de treapta a4-a,au mai incercat  motociclistii,prin anii 95,posesorii de M sau Dnepr. Schimbarea din 3 in 4 era ca o saritura,urcai in 3 la blana si intrai in 4 la relanti,daca era putin deal si vant din fata,dupa 100 de metri retrogradai in 3 si tot asa.    Si e vorba de o moto care are cam tot atatia cai cat trabu si un raport CP/Kg=1,3/10.                 
 Pana la urma au revernit la setarile de fabrica si au montat alete grupuri din diferential

Offline dragosdinulescu

  • 0722696618
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 846
  • Born stupid? Try again!
    • www.stomamed.ro
Re: Cutia de viteza Trabant cu treapta a5a
« Răspuns #33 : Februarie 10, 2012, 11:00:19 am »
Ai dreptate. Si eu m-am gandit la asta. Cred ca cel mai bine ar trebui umblat la diferential...

Offline cristi_1993

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 32
    • Y7.ro
Re: Cutia de viteza Trabant cu treapta a5a
« Răspuns #34 : Iulie 04, 2012, 03:45:12 pm »
hmmm...si e un pret acceptabil dupa parerea voastra (mai buna ca a mea) 1000 de euro pentru cutie cu 5 trepte ?:-?

Offline Mortu George

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 072
  • B-09-UHV
Re: Cutia de viteza Trabant cu treapta a5a
« Răspuns #35 : Iulie 04, 2012, 06:14:51 pm »
Nu mi-a raspuns nimeni!  se fac alte axe mai lungi?...  cu  un strung si o masina de danturat se pot face axele,  nu are cum sa coste mai mult de 300 de lei cu tot cu pinioane. mai greu ca carterul sau capacul ala...

Gandeste-te ca trebuie tratat/cemantat tot. Asta e problema acum! Dupa 20 de ani nu mai avem meseriasii necesari.

Prin brunare se fac roțile dințate. Nu știu exact cum a pus el perechea de a 5-a. Ideea e că într-o pereche de pinioane, unul e flotant și celălalt e fix pe ax... se cuplează prin blocarea pinionului flotant la arborele său cu ajutorul unei furci și niște sincroane. Îți trebuie făcuți arborii primar și secundar mai lungi (tratați, etc) dar să aibă aceeași funcționalitate ca la cutia cu 4 trepte de înainte ca să poți folosii același principiu. Acuma, modificările sunt majore. 1) Trebuie să găzduiești un grup de pinioane în plus (carter separat + modificarea celui existent). 2) Trebuie să asiguri reazăme (să pui rulmenții care să țină un arbore mai lung și se asigură reazămul tot la capătul arborelui - implică atenție multă la carterul de adaos). 3) Trebuie făcute pinioanele (aliaj bun + tratament bun + calcul de raport bun). 4) Trebuie făcut sistemul de acționare viteza a 5-a (adăugată o furcă sau ceva OD=OverDrive) + sincroane, etc. 5) Asigurarea unei bune ungeri în carterul de adaos + calcularea noului volum de ulei necesar (sau pui până curge pe prea plin). 6) Să ai grijă ca, carterul de adaos să nu lovească ceva pe mașină fiind cutie cu gabarit depășit. Eu zic că nu e vorba de 300 de lei și dacă aș știi sigur că s-a calculat cât au calculat nemții și s-a lucrat cu materiale bune ca să țină cât ține actuala cutie... se merită 1000 de euro. E ceva muncă în spate.
Posesor Trabant 601 S (de_luxe) 03.1988 dobândit din familie și "crescut" în el...
Telefon: 0722512217
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,1283.0.html

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Cutia de viteza Trabant cu treapta a5a
« Răspuns #36 : August 11, 2012, 09:53:05 pm »
In mod sigur NU s-a calculat si PRODUS/TESTAT cat a facut-o IFA in zeci de ani. Nu sunt pro investitiei de 47 milioane pt chestia asta.Dar ... daca cineva ai are .. si e dispus  ::) sa dea suma asta ...  :icon_salut: ... inseamna ca traby e EXTRA MOFT.
« Ultima Modificare: August 11, 2012, 09:59:07 pm de Gusteru »
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan