Tehnică > General

Scapa gaze pe la saxofon

(1/4) > >>

pater rafail:
   Oricat am incercat sa strang suruburile alea de-acolo, unde intra saxofonul in toba de foc, tot scapa fum. Problema n-ar fi, numai ca imi baga si in masina cand dau drumul la caldura. Stiu ca teoretic acolo n-ar trebui sa fie garnitura, insa la mine nu se pupa bine si scapa, d-aia va intreb daca n-ar merge taiata o bucata de azbest, ceva, si pusa acolo. Sau alta solutie, daca stiti. Va multumesc!

alex giani:
Incearca sa aliniezi toba ,ma rog toata evacuarea fata ,spate sa nu fie deplasata ca altfel nu se pupa cu galeria si e nasol scoate fum si il baga in habitaclu nu incerca sa mai strangi peste masura ca  saxofonul sau galeria cum i se mai spune e din fonta si o poti sparge am una sparta la activ si e naspa costa ceva banuti.

Gusteru:
Nu te obosi. Nu din cauza ca nu e etans scapa ci datorita faptului ca tuba INTERIOARA e sparta si gazele ajung in zona unde este DOAR aer cald impins de elice. foarte probabil ca s-a rupt unde intra toba intermendiara (teava) in toba de foc (aia din fata). E delicat cu sudatul. Trebuie da desfaci toba, sa sudezi interiorul apoi sa inchizi "pacientul" la loc. sfatul meu e sa iei una noua. !!! ATENTIE !!! pt toata lumea Este FOARTE PERICULOS SA CIRCULATI CU TOBA CARE BAGA FUM. Puteti sa lesinati datorita monoxidului de carbon ce il contine fumul. Acum e rece si e nevoie de caldura. LUATI AMINTE -  mai ales noaptea puteti adormi la volan din cauza asta.

dragosdinulescu:
Gusteru are dreptate! Fumul in habitaclu nu e de la imbinarea aia care e neetansa, ci de la toba sparta. Sigur, trebuie sa rezolvi si imbinarea, dar preocupa-te in acelasi timp si de toba!
DECI:
1. Cauta o toba noua. Carpelile nu tin. Otelul nemtesc, din care e facut Trabantul, e cu mult carbon, si se sudeaza greu. Daca se sudeaza, CRAPA! Deci, TOBA NOUA!
2. Daca tot te stresezi cu toba noua, poti incerca sa cauti un sudor bun si sa-ti manufactureze una, cu tabla noua, romaneasca.
3. Eu mi-as manufactura una din inox! ;D Dar costa... ::)

Si acum putina fiziologie umana...
Hemoglobina din sange e un "caraus de gaze". Transporta din plamani spre tesuturi oxigen, si din tesuturi spre plamani , dioxid de carbon, pentru a fi expirat, "dat afara" . Dioxidul de carbon pe care il expiram, si care ia nastere in corpul nostru in urma "arderilor" din organism, in contact cu hemoglobina formeaza e un compus INSTABIL, carboxi-hemoglobina. Carboxi-hemoglobina asta, pentru ca e instabila, in plamani, elibereaza CO2-ul (care va fi expirat) si se incarca cu O2, care tocmai a fost inspirat.

Daca inspiram insa aer cu monoxid de carbon -CO- atunci treaba se impute! Ei bine, monoxidul de carbon formeaza cu hemoglobina un compus STABIL, carbo-hemoglobina, care nu se mai "dezleaga". Primul simptom de intoxicatie cu monoxid de carbon e SOMNOLENTA. Somnolenta se datoreaza lipsei de oxigen de la creier. Creierul asa reactioneaza. Nu e oxigen, iti da semnal de somn! Dupa somnolenta urmeaza colaps si MOARTE! Asta pentru ca, practic, hemoglobina nu va mai fi suficienta incat sa transporte oxigen la tesuturi si sa dea afara dioxidul de carbon. Odata legata de monoxid de carbon, e practic "scoasa din functiune". Desi exista sange in corp, el nu mai poate sa transporte gaze, si uite asa se moare cu zile!

Daca patiti vreo intoxicatie cu monoxid de carbon, si scapati ca prin minune fara leziuni cerebrale, organismului ii vor trebui cateva saptamani pana va produce destule hematii noi, incarcate cu hemoglobina "buna", in asa fel incat sa isi faca treaba. Hemoglobina aia naspa, urmeaza sa fie distrusa, impreuna cu hematiile afectate, de splina. E treaba ei...

DECI, nu e de joaca cu gazele arse!

Andrei:
no dinescule i-ai bagat in sperieti si in boala pe toti trabantisti ca acum e chiar periculoasa masina, daca mori de la ea si nu sti dece... de maine toata lumea da iama la magazin si isi cumpara tobe noi pe fata, ceea ce nui rau dar nici foarte surazator pe timp de criza, ca din cate am inteles is cam scumpe tobele noi.
Varianta alternativa : toba de pe un alt trabi(remat/dezmembrari), dar sa fie functionala, cu sudatul e foarte foarte nasol.

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

Du-te la versiunea completă