Tehnică > General

Arcuri-Intretinere-Gresare-Protectie

(1/2) > >>

Gusteru:
Salutare!
Astazi am fost cu trabika la mecanic avand multe si marunte operatiuni de intretinere. Mi-am schimbat telescoapele pe spate deoarece cam bateau de prin septembrie cand eram gol,mi-am gresat toate punctele de gresare (ATENTIE - sa o faceti si voi - se afla pe ultima pagina a manualului de intretinere);schimbat suporti elestici instalatia de evacuare (pus curea distributie camion taiata si pusa in 2 buc);verificat ulei cutie;gresat caseta directie;reglat frana mana;si sa ajung la titlul topicului
ARCURI - Intretiinere,gresare,protectie

pai ... cam ce am facut.Mecanicul meu (din Timisoara ) a fost mare mester de Trabanturi (stia punctele de gresare fara carte) si mi-a zis urmatoarele (el facand in anii lui Ceausescu Germania DDR-ista cu Trabantul) :

- sa curat cat mai bine foile de arc cu peria de sarma ,sa dau cu deruginol, sa astept si apoi sa "imbrac" in vaselina roata'roata foile de arc. Apoi ,se invelesc in plastic mai serios (nu punga-ceva tare ,ambalaj frigider am folosit in 3 straturi trecute una peste alta) si apoi sa leg cu fasete (panglica plastic de acea de se strange gen colier).
Efectul apare dupa un timp dar e foarte bun. Acea vaselina va intra intre foile de arc asigurand o mai buna mobilitate,conlucrare,elasticitate,protectie etc). fiind bine stranse si protejate mai ales in timpul verii vaselina va intra intre ele.

Recomand celor care au chef sa se murdareasca pe maini sa o faca. PS pe spate MUSAI elevator altfel ... te taraii pe sub masina de nu face treaba si in plus arcul nu e destins neputand astfel sa "impaturiti" arcul(sunt 2 stopere de cauciuc pe sub care trebuie trecuta folia).
PS 2 Se protejeaza parte stanga si dreapta NU dintr-o bucata.La mijloc oricum arcul e stans.
PS 3 Pt cei care au atelier si posibilitati se demonteaza arcurile se curata temeinic si se ung apoi se remonteaza. Dar asta cere timp,si disponibilitati mecanico-tehnice.

Incerc maine sa fac ceva poze (azi nu am luat aparat foto cu mine si cu mobil nu iesea nimik - sub masina era niscaiva bezna). dar va imaginati un arc invelit in vaselina si plastic  ;)

bafta maxima  :D :D :D

iulian1andrei:
Si eu am facut aceeasi operatiune la arcuri asta vara cand am desfacut tot. Am vopsit, am turnat la amandoua arcurile ulei de transmisie,  invelit arc spate in folie, operatiuni facute cu ele demontate.

Gusteru:
poze cum arata arcurile invelite

Gusteru:
poze cu BESTIA pe rampa la Nea Lotzy (mecanicul meu care imi iubeste trabantzelul) din Timisoara  ;D ;D ;D ;D

Andrei:
la moskvici venea din fabrica cu asa ceva, doar cu husa textila in anii '60, si mie mi-a trecut prin cap chestia asta , bravo gustere.

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

Du-te la versiunea completă