Autor Subiect: Calendarul Intalnirilor Trabantistilor 2014 (discutii - propuneri)  (Citit de 19372 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Carmenu

  • Secretar.. de stat
  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 136
  • Flip, flap..
    • Doi ochi si un aparat foto..
Re: Calendarul Intalnirilor Trabantistilor 2014 (discutii - propuneri)
« Răspuns #45 : Martie 02, 2014, 08:27:10 pm »
Dupa ce am tot citit comentarile / parerile lumii cu privire la intalnirea de la Sighisoara vs intalnirea de la Alba-Iulia, doresc sa imi exprim si eu punctul de vedere. Inainte sa fac asta, as dori sa clarific neaparat faptul ca nu am absolut nimic nici cu organizatorii de la Sighisoara, nici cu Victor sau cu altcineva ..si nici nu doresc in mod special sa ii iau partea lui Gusteru.
Asadar, logic si cronologic luand lucrurile, Gusteru a anunta intalnirea de la Alba-Iulia inca de anul trecut.. de prin iunie daca nu ma insel.. postand-o pe forum si anuntand-o si verbal / telefonic printre forum-isti. Si chiar daca nu ar fi fost asa, luna mai a fost sa zicem asa "ocupata" de el de 3 ani incoace, tocmai in ideea ca aceasta luna nu era acoperita de nici o alta intalnire.
Nu conteaza cine, cum a uitat sau nu a uitat sa posteze intalnirea de la Alba-Iulia, ea a fost anuntat cu mult timp inainte, cum am spus si mai sus, lumea stiind clar ca asta este perioada in care el isi organizeaza intalnirie.
Acuma, cei de la Sighisoara anunta ca fac intalnirea in aceeasi data si luna, care se suprapune cu data si luna aleasa si de Gusteru, pe motivul ca feedback-ul a fost pozitiv si lumea mai vrea inca o intalnire acolo. Nici o problema. Insa aceeasi lume ne da si noua un feedback pozitiv si pentru ceea ce a fost pana acuma cat si pentru ceea ce ar dori Gusterul sa faca anul acesta, mai ales ca la el politica este de a schimba mereu locatia, tocmai in ideea ca lumea sa vada mereu ceva "nou". Din acest motiv nu mi se pare corect ca organizatorii de la Sighisoara sa faca sugestii de aranjamente,  permutari si schimbari diversilor organizatori de intalniri, astfel incat ei sa ramana cu luna Mai iar restul sa se aranjeze astfel incat sa incapa si ei pe undeva. Daca se pune problema asa, o adevarata dovada de intelegere, colegialitate si ajutor pentru colectivitatea trabantistilor, ar fi ca ei sa aleaga luna septembrie, care nu apartine momentan nicicui. In acest fel, noi am ramane ca si la inceput, cum s-a stabilit de acu 3 ani si mai ales cum s-a anuntat de anul trecut.. respectiv cu luna Mai, ei (Sighisoara) cu septembrie, iar restul sa-si organizeze intalnirile dupa cum s-au anuntat de la inceput.
Asa ar fi simplu ca buna ziua. Noi cu mai, ei cu septembrie. Nu cred ca intervin probleme de organizare, anulare de fly-ere, afise, etc. Intevine pur si simplu problema colegialitatii.
Asa toata lumea ar fi fericita, am ramane cu totii prieteni si lucrurile ar decurge normal, spre binele tuturor.
De ce trebuie sa fie cearta cand lucrurile se pot rezolva foarte simplu?
Traby nu e un hobby.. E un stil de viata! :)
http://carmengusteritan.blogspot.com/

Offline mdv

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 507
Re: Calendarul Intalnirilor Trabantistilor 2014 (discutii - propuneri)
« Răspuns #46 : Martie 02, 2014, 10:51:03 pm »
Ca sa fim obiectivi ,mi se pare corect ce sustine Carmen.Gusterul are oarecum o traditie(3 intalniri consecutive) in luna Mai(luna rezervata de el de acum 3 ani)!Si din cate tin eu minte ,tot el a propus sau a acceptat(nu mai stiu sigur)propunerea pentru Sighisoara de anul trecut pentru luna care i era rezervata!Si eu consider ca cei mai "novice" in intalniri sa aleaga din restul lunilor disponibile.Intalnirea de la Sighisoara a fost super,baietii de acolo de nota 10,DAR..este corect ca omul sa dispuna in continuare de luna mai.Nu vreau sa sa se supere nimeni si sa nu creada cineva ca am ceva impotriva lui;ci din contra sa ramanem prieteni si cel mai important:trabantisti!
am un trabant si asta imi ocupa tot timpul!

Offline Ala MIC de la Medias

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 28
Re: Calendarul Intalnirilor Trabantistilor 2014 (discutii - propuneri)
« Răspuns #47 : Martie 04, 2014, 08:00:47 pm »
Eeeeeiiiii vedeti ca se poate, e mai civilizat asa, cu vot democratic decat cu ciondaneli interminabile. Daca castigatorul votului organizeaza in mai iar cel care pierde in alta luna, septembrie de exemplu, voi fi prezent la amandoua :hello2:

Offline IuliVoshod

  • Automobilwerk Zwickau
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 556
  • PH-88-DDR
Re: Calendarul Intalnirilor Trabantistilor 2014 (discutii - propuneri)
« Răspuns #48 : Martie 07, 2014, 10:03:57 am »
Are mare dreptate George! Bine le zici!
Eu nu am vazut asa ceva la o intalneala moto, nu am fost la toate, dar am fost la mult mai multe decat la trabantisti! Nu zic ca nu exista si la noi discutii, dar cand ne intalnim bem in cinstea noastra si ne paciuim! Asa e colegial si frumos! Pana la urma asta nu sunt afaceri, ci intalneli sa ne simtim bine!

Noi cu comunistele avem o deviza, facem intalneala si cu 3 motoare, si sigur se mai lipesc cativa! Neintelegeri vor fi mereu, dar sa fim oameni! Daca se stie de atata timp data pentru Alba Iulia, atunci asa sa ramana! Avem timp si ptr Sighisoara, si pentru SIbiu si pentru toate! Eu fac eforturi sa ajung la Alba Iulia!

Bafta multa si hai sa nu stricam spiritul fumacios 2T dintre noi!

Hai primavara!  :icon_salut:
Trabantist de cursă lungă!!!
e-mail: iulianpruna11@yahoo.com
Tel: 0729111645

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Calendarul Intalnirilor Trabantistilor 2014 (discutii - propuneri)
« Răspuns #49 : Martie 20, 2014, 06:32:24 pm »
. na  io' mi's DEMOCRATIC ,am facut vot,s-a votatSe gaseste in ARHIVA http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,4851.0.html  . Am si background de intalniri si evenimente conexe (se pot vizualiza in forum)-Impresii... ce altceva sa mai fac ? Sa ies cu navele in larg si sa le abandonez ? Nu o fac . Eu m-am anuntat primul si gata ! Si sunt ani de cand fac asta in luna asta-mai.Imi pare rau pt cine ai pare rau.
Fiecare cu mandria si experienta lui !  :icon_salut:
Fiecare participa unde il indeamna inima/volanul/banii/timpul. I MUST TAKE A STAND !
« Ultima Modificare: Martie 20, 2014, 07:03:46 pm de Gusteru »
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline Mortu George

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 072
  • B-09-UHV
Re: Calendarul Intalnirilor Trabantistilor 2014 (discutii - propuneri)
« Răspuns #50 : Martie 20, 2014, 10:25:42 pm »
. na  io' mi's DEMOCRATIC ,am facut vot,s-a votatSe gaseste in ARHIVA http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,4851.0.html  . Am si background de intalniri si evenimente conexe (se pot vizualiza in forum)-Impresii... ce altceva sa mai fac ? Sa ies cu navele in larg si sa le abandonez ? Nu o fac . Eu m-am anuntat primul si gata ! Si sunt ani de cand fac asta in luna asta-mai.Imi pare rau pt cine ai pare rau.
Fiecare cu mandria si experienta lui !  :icon_salut:
Fiecare participa unde il indeamna inima/volanul/banii/timpul. I MUST TAKE A STAND !

Mno, acum că s-a votat... poate anul viitor se vor face măcar în week-enduri consecutive dacă nu în luni diferite. Așa... ca să se simtă că există o mică posibilitate să mergem la toate întâlnirile naționale de Trabant. Să rămână Gușteru pe 18 Mai și să se mute Sighișoara pe 28 Mai sau pe 1 Mai sau pe undeva în sensul că dacă cineva nu are nimic cu nimeni, totuși să poate merge la ambele.
Posesor Trabant 601 S (de_luxe) 03.1988 dobândit din familie și "crescut" în el...
Telefon: 0722512217
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,1283.0.html

Offline Lehel

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 762
Re: Calendarul Intalnirilor Trabantistilor 2014 (discutii - propuneri)
« Răspuns #51 : Martie 20, 2014, 10:44:26 pm »
Gusteru a anuntat intalnirea pe data 23-25 Mai 2014. Punct! Eu pe 16-18 Mai! Cine sa bagat pe cine? Era bine pentru toti, mergea lumea si aici si acolo. Dar nu.. mai bine impartem gasca in doua!

Fiecare sa respecte ce a scris, si sa nu ne facem din gura cur!

Poza:


Nici nu stiu de ce scriu pentru ca noua moda e sa stergem ce nu ne place si nu trebuie vazut de altii..
In fine.. nu ma stresez, fiecare merge unde vrea! Noapte buna!
Pasiunea nu cunoaste limite.
0740-806452

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Calendarul Intalnirilor Trabantistilor 2014 (discutii - propuneri)
« Răspuns #52 : Martie 21, 2014, 12:26:59 am »

Daca tot e vorba despre gura si fund, ei bine, afla domnule Lehel si dreptul meu la replica, desi am zis ca stii  sa citesti si nu mai este nevoie, e de la sine inteles. dar se pare ca ai mizat pe faptul ca lumea nu stie tot adevarul si ca iti va da tie cauza de castig.
Ia sa vedem noi cine la cine s-a bagat.

Cine vrea sa priceapa si stie a citi in limba romana, va intelege, cine nu, asta e.

1. organizez in luna mai cate o intalnire inca din 2010, nu a mai facut nimeni in luna mai in afara de mine
(ma refer de cand exista acest forum, verificati arhiva de la "Impresii intalniri")

2. anul trecut dupa cum bine stiti, am vrut sa fac o intalnire la Sibiu, DAR DIN CAUZA NEINTELEGERII CU UN CAMPING am zis ca ma mut doar in acel an (anul 2013) la Sighisoara. Nu am cerut nimanui ajutorul, dar s-a oferit Lehel sa ajute la fata locului, am zis ok, dar asta nu inseamna ca am cedat automat luna mai. La intalnire s-a intamplat ce s-a intamplat, a fost frumos etc, cand am revenit acasa, am postat topic.
se vede mai jos dovada, cu data postarii si anuntul.



3. nu am mai putut respecta acea data, pentru ca sunt alegerile parlamentare, asa ca am ales data de acum. drept dovada pun printscreen cu un mesaj trimis catre Victor in care anuntam schimbarea si urma sa scriu pe forum. vedeti data si ora postarii mesajului
(p.s. cu Victor nu vorbesc decat prin PM de ceva vreme, PUNCT)



4. uitati pe ce data posteaza Lehel in topicul de discutie Calendar intalniri.



5. printscreen cu mesaj trimis catre Victor in care il certam ca nu a anuntat in locul meu schimbarea, nu l-am rugat sa anunte, dar am banuit ca o va face, eu ramasesem fara internet si nu am mai reusit sa postez.


Apoi, am incercat sa vorbesc cu Lehel sa ajungem la un punct comun, daca initial am decis sa le las si anul asta luna mai (pe nedrept dobandita, ca multe altele in viata asta) lumea mi-a sarit in cap cu telefoanele ca de ce am cedat luna, ca ei doreau sa vina la Alba ca isi facusera planuri etc etc. Eu eram prins cu fata prin spitale (complicatii inima, controale, programari operatie) si am zis ca sa aleaga lumea ce si cum doreste, sa nu se zica ca am impus eu ceva. Astfel a aparut votarea, si nu ma asteptam sa iasa chiar asa mare diferenta la vot, mai ales ca Lehel trambita ca toata lumea vine la Sighisoara, ma gandeam ca va fi un scor strans.
Astfel ca, revin asupra deciziei si imi pastrez luna mai cu intalnirile care le organizez (de muulta vreme), lumea a decis ce doreste, eu creez oportunitatea si facilitez astfel sa ajunga la Alba Iulia o intalnire a trabantistilor.
Frumos si elegant era sa asteapte Lehel sa decida lumea ce doreste, apoi "castigatorul" sa isi puna public topicul, insa cred ca a simtit ca a fost incoltit si imediat a postat topic cu intalnirea, binenteles ca a fost sters.


Intrebare pentru oameni destepti, cine peste cine s-a bagat?

sa fim noi sanatosi si sa ajungem la intalniri, organizate de nu conteaza cine, spiritul 2T sa preceada
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Re: Calendarul Intalnirilor Trabantistilor 2014 (discutii - propuneri)
« Răspuns #53 : Martie 21, 2014, 12:50:35 am »
prieteni, nu e vorba de nici un spirit aci! ideea e de DEZBINARE, in pana mea! ia zi tu, Gustere, daca vine je la sighisoara, sa zicem, ce-ai sa spui tu despre el, ai?! ala, ordinaru' ala, eu il sun, ma interesez de el, ii trimit oameni, etc, etc si el merge la sighisoara! daca tot je alege sa mearga la alba, cum scria Lehel, no, presupun ca n-ar mai fi atata stres, ca omu' cela n-are ce-mi spune. dar e vorba de printipiu: aia-a ma-sii de principiu! mai bine imi bag ceva in intalnirile voastre de nervi, coarne si incapatanare si, cand o vrea muschiu MEU, ma duc, uite, ca tot am vazut o zona frumoasa, la baraj la paltinu, in prahova! si-acolo nu mai sunt pasibil sa ascult discutii ca ala a fost acolo, ala dincolo, ala are mai multi participanti (ca m-a sunat pe mine unu care ma simpatizeaza, dar s-a dus dincolo) samd. de ca-ca-o! si d-aia scumpa!
nu stiu cum e cu organizarile astea de intalniri, nu stiu ce presupun, cat stres, cata implicare, cat iesi in pierdere, cat o faci din pasiune sau cat din mandrie, de ce sa o faci undeva si nu altundeva, de ce conteaza atat de al dracu de mult weekend-ul ala blestemat din mai pt atat de multi (aci tot sunteti principiali, dar sa respectati ideea de a nu dezbina, nici unu n-ar lasa de la ea, catari ce sunteti!) si inca o groaza de lucruri nu mai stiu.  stiu insa cu siguranta ca nu e ok ce se intampla. si ca am un gust amar de la toata povestea. si VA GARANTEZ ca nu sunt singurul!!!
am tot zis ca nu ma stresez, ca nu ma intereseaza, ca faca ce-or pofti, dar, uite, ma supar. insa cred c-o sa-i ascult si-o sa mi se franga si mie! faceti ce doriti, dragutilor! daca asa gasiti voi cu cale sa cinstiti "prietenia" asta care a reusit sa ne lege virtual, fie!

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Calendarul Intalnirilor Trabantistilor 2014 (discutii - propuneri)
« Răspuns #54 : Martie 21, 2014, 03:21:49 am »
hai frate Pater la intalnire - cu muiere sau fara si dupa aia mai baga filozofii de astea grele. Lasa asa ... ca io' stiu mai bine,crede-ma! Am vorbit si povestit noi destule ... tastatura e una,pedala e alta...cortul...etc ... nu mai zic  ;D si NU MAI EXEMPLIFIC AIURELI ... ca n'are rost. CE fac eu fac eu,ce fac altii (aiuristic) fac altii. Nu ma "bage".
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline Lehel

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 762
Re: Calendarul Intalnirilor Trabantistilor 2014 (discutii - propuneri)
« Răspuns #55 : Martie 21, 2014, 08:34:30 am »
Da, ai castigat la vot cu 30-4, felicitari! Dar atunci te rog din suflet sa imi trimit lista de participanti cu aia 30 de masini DE PE FORUM care vor participa la Alba Iulia!  Eu iti garantez ca sunt mai mult decat 4 masina care vin la mine! Nu e un pic ciudat ca numai 4 au votat sa nu fie la Alba? Pai am dat le telefoane de numa sa nu voteze pentru mine ca votul asta sincer nu rezolva nimic! Eu daca vreau sa fac intalnire nu votul asta decide sa fac sa nu..

Aaa.. si cu mesajul tau privat catre Victor.. De aceea ii mesaj PRIVAT ca sa nu vada altii. Eu de unde trebuia sa stiu ca tu totusi faci intalnire dupa ce am vorbit la telefon in seara aceea si erai foarte de treaba si ai zis: Na bine Lehelule, las ca fac eu atuncia in Septembrie si va las luna mai voua.
Cand spui ceva atunci gandeste ce spui sa nu mai invarti cartile ca uite ce a iesit!

Ce am scris acum am scris foarte calm, eu nu ma mai stresez.

P.s Astept lista cu aia 30 de masini (marca Trabant), numerele de inmatriculare! Doar ca se ne demonstrezi ca nu ai sunat la toata lumea indiferent ca e trabantist sau nu sa voteze!
Sa fim sanatosi si sa fie cate-o intalnire reusita si la Alba si la Sighisoara!
Pasiunea nu cunoaste limite.
0740-806452

Offline leo80

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 630
  • I ♥ TRABI
Re: Calendarul Intalnirilor Trabantistilor 2014 (discutii - propuneri)
« Răspuns #56 : Martie 21, 2014, 08:43:11 am »
Pater  Big like  :thumbsup:

Votul ala 'democratic ' nu avea nici un rost ... a fost sa fie de show ,  au votat 30 pentru Alba ptr. ca nu aveai din ce sa alegi.Au votat  'useri' care poate nici nu au intentia sa participe ..... daca tot s-a anuntat/postat si in alte locuri ca va fi intalnirea atunci ce sa mai votam ......ptr. ca e la moda?
Acuma, in acest caz  un vot "democratic" (dupa parerea mea) era: "Unde vreti sa se  tina Intalnirea IFA din 16-18 Mai Alba sau Sghisoara ?" asa poate votau si cei care intradevar vor sa participe
 .... chiar nu mai conteaza cati se inscriu, cati se duc la Alba sau la Sighisoara s-a dus d-racului tot farmecul de comunitate si marea familie de trabi ... daca intra se site un proaspat Trabantist ce vede ? vede  :pottytrain5:
Daca ramanea data stabilita inca de anul trecut mergeam si aici si acolo poate si altii , asa vom fi la Sighisoara ptr. ca am promis live acolo  deja de anul trecut inainte sa apara orice propunere sau vot ....
Chiar nu ma intereseaza cine organizeaza intalnirea ,ideea era sa ne vedem ,sa mai povestim de trabanturi si toate prostiile care ne trec prin cap  ;D
Sanatosi sa fim restul le platim cumva  :icon_salut:



"Bine ati venit in Romania ,va rog sa va reglati ceasurile inapoi cu 50 de ani "
Trabi(601S'69) & 1.1'90 & 601S'90 & 601S'85
VwGolf4'1.9TDI'2003
 Kawasaki Z750S 2006
0743176168

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Calendarul Intalnirilor Trabantistilor 2014 (discutii - propuneri)
« Răspuns #57 : Martie 21, 2014, 09:02:02 am »
Desi nu particip, nu am votat, sincer inca mai cred ca va puteti intelege. Dati cu banul anul acesta si pe viitor mai vedeti. Este aiurea situatia asta cu zece trabi intr-o parte si 10 in alta, plus discutii pe acolo/barfe/aiureli, in loc sa beti o bere. Banuiesc ca inca nu s-au aranjat chiar toate detaliile intalnirilor si puteti renunta la una din ele...timp este.

Offline Mortu George

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 072
  • B-09-UHV
Re: Calendarul Intalnirilor Trabantistilor 2014 (discutii - propuneri)
« Răspuns #58 : Martie 21, 2014, 09:06:34 am »
Uite... pentru că eu sunt PRO transparență 100% zic cu cine am votat... deci eu (B-09-UHV) am votat ca Gușteru să țină data de 18 Mai sau toată luna sau cum dracu e că nu mai știu...

DE CE? Simplu... nu am primit telefon de la Gușteru să votez cu el, nu am primit telefon de la Lehel să votez cu el (prin urmare nu s-au făcut țigănii din punctul meu de vedere), dar motivul e simplu.

Îmi place cum organizează Gușterul întâlniri. De ce? Pentru că de fiecare dată am văzut ceva nou! Am fost cu Trabi la Râșnov, Reci, Curmătura Stezii, Cinsădioara, Dîrste, Sighișoara, Veliko Târnovo... după cum vedeți, nu am enumerat numai ce a făcut Gușteru ci pe unde a ajuns B-09-UHV-ul.

Eu vreau să schimb locația. Aș vrea să facem gașcă cu toții și să nu ne mai măcelărim și să vedem în fiecare an altceva. Așa cum am făcut-o eu până acum. E mult mai fain așa.

Acum Gușterul a schimbat din nou locația... e la Alba și eu nu am fost niciodată la Alba. Aș vrea să merg la Alba s-o văd, dar cum am anunțat și dincolo, m-am apucat de renovat apartamentul în care mă mut și n-am nici bani nici timp. Deci da, sunt un user care a votat și nu va participa.

Cu stimă!
Posesor Trabant 601 S (de_luxe) 03.1988 dobândit din familie și "crescut" în el...
Telefon: 0722512217
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,1283.0.html

Offline andreiandrei53

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 533
Re: Calendarul Intalnirilor Trabantistilor 2014 (discutii - propuneri)
« Răspuns #59 : Martie 21, 2014, 10:42:42 am »
pentru transparenta: eu nu am votat si nici nu voi veni!

cel mai probabil cel mai la moda subiect la aceste intalniri vor fi discutiile despre intalnirea cealalta si cat de corect a fost unul si incorect celalalt organizator.
Andrei