Autor Subiect: Sectie Trabant - RCR  (Citit de 2458 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline alex giani

• Trabantist PROFI
  • Mesaje postate: 3 641
Re: Sectie Trabant - RCR
« Răspuns #30 : Ianuarie 17, 2018, 12:57:19 pm »
Nu va mai agitati ,nu ma intriga ideea sau existenta rcr in sine sau aderarea la rcr ,fiecare e liber sa hotarasca pt el,insa ma intriga lipsa de transparenta .Cand ati aratat plusurile ati facut remarca la impozit si rovinieta,sume total insimnifiante, probabil unii nici nu isi fac pt ca nu au nevoie,ati vb de avantajul asigurarii ,corect insa pt asta esti la cheremul rcr ,lucru recunoscut si de dvs mai pe ocolite avand obligatia sa participi la cel putin doua intalniri pe an.Dar indulcind lucrul asta pe morive de pasiune si prietenie legate intre membrii plus un oarecare statut nescris in fata controalelor.Hai sa fim seriosi care mai e rolul rar atunci cand face controale inopinante in trafic ,nu scrie nicaieri ca ala nu are voie sa te purice si sa iti ia talonul pt ca ai atestat rcr si faci itp-ul la el.Ca minusuri ati dat vina pe rar ,pe motiv ca trebuie facut itp la ei,dar nu mentionati ca la ei pretul este dublu fata de o statie itp normala.Sunt deacord ca rcr trebuie sa traiasca din ceva,sunt deacord ca orice drepturi vin la pachet cu niste obligatii ,dar expuneti in mod transparent si obligatiile concret pt ca le omiteti ,ma refer la toate taxele catre rcr si rar ,la conditiile de atestare (ex:nu o sa primeasca nimeni atestat chiar daca masina e impecabila atat timp cat are un plafon de twingo pe masina) nu incercati sa profitati de panica creata motivand ca de maine vin vremuri grele si rcr e arca lui Noe.Expuneti conditiile si lasati pe fiecare sa fie propriul lui arbitru.Ce as face eu de maine daca se interzic masinile non euro?Nimic nu am de gand sa pierd timpul incercand sa deschid usi ferecate,pur si simplu nu mai ies cu ea pe drumurile publice insa o pot conduce 30 de min in alt loc pe o proprietate privata fara sa ma doara capul ,iar in rest conservata in garaj ,legislatia nu ma obliga sa imi suprim pasiunea.Eu nu imi fac griji din motive personale pe care nu pot sa le expun dar pentru altul care mai sta si in centrul orasului ar fi o lovitura grea.
« Ultima Modificare: Ianuarie 17, 2018, 01:03:14 pm de alex giani »
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline Viorel Balmez

• Trabantist PROFI
  • Mesaje postate: 4 364
« Răspuns #31 : Ianuarie 17, 2018, 01:31:32 pm »
Nu ma agit, doar iti raspund la neclaritati. Ai expus problema de parca am eu un interes si in afara de asta mai ascund si anumite lucruri. Toate taxele sunt publice, uite pt. cine nu are timp sa deschida pagina RCR, pun eu taxele:
Taxa de inscriere in club : 100 Lei
Cotizatie anuala (se achita pana la 30.11) : 160 Lei
La plata cotizatiei/taxei de inscriere pensionarii/studentii/elevii achita 1/4 din sumele mentionate anterior.
Taxe de eliberare atestat vehicul istoric :
a. Vehicule neinmatriculate in Romania (altele decat motociclurile): 900 Lei. Pentru vehiculele de productie romaneasca importate : 450 Lei.
b. Motociclurile neinmatriculate in Romania : 225 Lei
c. Vehicule inmatriculate in Romania (altele decat motociclurile): 450 Lei. Pentru membrii R.C.R. cu o vehime de minim 6 luni in asociatie taxa este de 225 Lei.
Pentru cine este curios si vrea sa stie si alte amanunte, poate sa citeasca pe http://www.retromobil.ro/, unde gaseste inclusiv statutul RCR.
d. Motociclurile inmatriculate in Romania : Gratuit
Taxa de eliberare a Cartii de Identitate FIVA : 445 Lei

Sunt informatii publice, usor de accesat de toata lumea. Ce nu am expus transparent? Zici ca profit de o panica, motivand ca vin vremuri grele? Ca sa profit ar trebui sa am ceva de catigat, ceea ce aici nu este cazul, din contra, cum am zis, este o bataie de cap in plus. Este asa de greu de priceput ca vreau sa ajut? Ceea ce vreau sa intelegi, si cu asta inchei discutia cu tine, este ca noua chiar ne pasa de masinile astea. Vrem sa circule pe strazi si sa ne bucuram de ele la intalniri, expozitii, etc. Nu ti-as mai fi raspuns, dar mai intra pe aici cineva neinformat, citeste si uite asa se nasc informatiile false.

Offline alex giani

• Trabantist PROFI
  • Mesaje postate: 3 641
« Răspuns #32 : Ianuarie 17, 2018, 01:50:16 pm »
Nu va acuz de nimic nici nu am facut asta,departe de acest gand ,dar considerand ca asa este normal si firesc ,ca fiecare sa stie inainte termenele si conditiile .Cam atat ma opresc aici.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline pop_radu5

• Trabantist Veteran
  • Mesaje postate: 623
  • pasionat
« Răspuns #33 : Ianuarie 17, 2018, 08:25:01 pm »
Pun animalu la punct. Dau jos foliile sau gassc 2 geamuri laterale pt stalp subtire si sa vezi ce omologhez si eu afumatoarea 😁 doar ca sa o expun langa restu minunatiilor de masini ce vin la intruniri

Offline Viorel Balmez

• Trabantist PROFI
« Răspuns #34 : Ianuarie 18, 2018, 10:42:23 am »
Pentru sectie trebuie minim cinci membri activi RCR, cu Trabant atestat. Din cate stiu, pe forum sunt: Negoita Cristian, Romaniuc Viorel, Dumitru Mihai, Bonea Bogdan, Burcea Viorel, Balmez Viorel. Am sarit pe cineva? Daca mai sunt va rog sa-mi ziceti si sa trimit lista cu initiatorii acestui proiect. Multumesc.

Offline Viorel Balmez

• Trabantist PROFI
« Răspuns #35 : Ianuarie 18, 2018, 12:26:51 pm »
Ne-am organizat, asteptam Adunarea Generala RCR  :hello:

Offline Viorel Balmez

• Trabantist PROFI
« Răspuns #36 : Ianuarie 18, 2018, 01:05:40 pm »
Am pus si IFA ca sa intre toata familia: Barkas si Wartburg  ;)

Offline Viorel Balmez

• Trabantist PROFI
« Răspuns #37 : Ianuarie 18, 2018, 01:13:58 pm »
Lista refacuta si transmisa CD-ului  ;)

Offline JetSS

• Trabantist Senior
  • Mesaje postate: 332
  • B-885-DDR
« Răspuns #38 : Ianuarie 18, 2018, 11:46:24 pm »
Salut ,

In legatura cu lista , parca era si dl Radu Cornel.

Iar referitor la ce este scris mai sus ...
 Sunt cateva specimene care nu au ce cauta aici . Eu unul ma dezic de ei si punct , chiar nu vad Viorel de ce stai la discutii si explicatii ?!?!? Fiecare e liber sa faca ce vrea oameni buni . Chiar nu avem loc unii de altii ? Asa multi suntem ? Schimba emblema la masina care o ai si lasa-ne ba baiatule , din astia de bagat râcă sunt satul . Chiar nu vad rostul . Ma intreb de ce postez aici ?? Sunt baut , intradevar , dar la prostie nu pot sta deoparte. Mai ales pentru Viorel care de bine de rau se strofoaca pentru miscarea aceasta numita " Trabant " .  Nu zic ca e singurul dar nici nu pot sta deoparte cand vad atacuri care nu isi au rostul . Sa fiti sanatosi.

Offline draku

• Trabantist Veteran
  • Mesaje postate: 615
« Răspuns #39 : Ianuarie 19, 2018, 12:23:02 am »
Primul eveniment RCR, este chiar intalnirea de la Bucuresti. Cum suna o adresa din partea RCR, fata de una din partea lui Alex Giani?

nu uita ca primarele actual e purtator de ...fusta
sa faci hartia cum trebuie....

eu sunt de acord cu propunerea, desi nu cred ca ajuta cu ceva... barkasul meu nu e (inca) eligibil pentru inscriere in rcr
nici nu stiu daca o sa-l inscriu cand i-o veni vremea (daca o sa-l mai am pana atunci....)
eu stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj....

Offline Viorel Balmez

• Trabantist PROFI
« Răspuns #40 : Ianuarie 19, 2018, 08:08:36 am »
@JetSS. Chiar daca m-a facut indirect idiot (practic trebuie sa fi idiot ca sa-ti programezi concediul in functie de intalniri), trebuia sa raspund la afirmatiile nefondate. Cum am zis, mai intra cineva pe aici si ramane cu o impresie falsa. Referitor la dl. Radu Cornel, este membru activ RCR, dar abia acum este in procedura de atestare cu trabi (initiatorii trebuie sa aiba deja masina atestata).
@draku. La primaria s.4, avem un barbat  :P
Avem si feedback la solicitarea noastra, toata lumea este incantata de idee  :hello2:
« Ultima Modificare: Ianuarie 19, 2018, 08:13:56 am de Viorel Balmez »

Offline Viorel Balmez

• Trabantist PROFI
« Răspuns #41 : Februarie 02, 2018, 09:07:43 am »
Sunt la RAR cu trabi gri, sa-i trec în C.I.V. mențiunea vehicul istoric - taxa 195 lei. Total atestare (inclusiv talon) 457 lei.

Offline draku

• Trabantist Veteran
  • Mesaje postate: 615
« Răspuns #42 : Februarie 02, 2018, 08:43:14 pm »
....
@draku. La primaria s.4, avem un barbat  :P
Avem si feedback la solicitarea noastra, toata lumea este incantata de idee  :hello2:

mda, trebuie sa schimb bicicletele....
n-am vazut ca e vb de s4...
eu stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj....

Offline Andi

• Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 91
« Răspuns #43 : Februarie 08, 2018, 01:34:23 pm »
Ceva bun s-a întâmplat. Poza preluată de pe grupul de pe Facebook a membrilor Retromobil.
0746752124

Offline Viorel Balmez

• Trabantist PROFI
« Răspuns #44 : Februarie 08, 2018, 03:42:53 pm »
S-a lansat noul site  ;)

https://retromobil.ro/