Tehnică > Mecanică

filtru de benzina

(1/4) > >>

mdv:
Unii dintre noi au filtre suplimentare de benzina(de alea de plastic,cumparate din comert),o parte nu.Ce parere aveti?Eu unul ma gandesc ca filtru opreste o parte din ulei(daunand motorului)si la un moment dat sicleste si filtru!

victor:
eu am umblat o vara (3luni) zilnic cu trabiul si am pus diferite tipuri de benzina..
iar uleiul, la inceput puneam mai mult ca eram incepator ca imi era frica sa nu calesc motorul..
eh...ganduri de boboc trabantist
cand am desfacut ultima data filtrul (si unica data cand l-am desfacut) nu am gasit decat cateva particole maronii
nu era deloc imbacsit sau mai stiu eu cum..
cel putin la mine nu am avut probleme si nici nu am de gand sa il dau jos, pentru ca in caz de ceva se opreste in ala..si nu ajunge pe fundul carburatorului

Andrei:
eu il folosesc pe cel orginal si nu am avut nici o data alt fel de filtru de benzina, dupa parere mea nu este nevoie de alt filtru, astept si eu pareri, nu cred ca ar retine uleiul, dar daca cel original este curatat o data la 5/6 luni merge mult si bine.

johnny75:
De cind am Trabant am folosit numai filtrele pe care acesta le are in dotare si chiar n-am avut niciodata evenimente datorate gunoaielor din benzina.E bine de amintit ca masina are 2 filtre de benzina : unul in rezervor cu o sita ceva mai mare si unul in paharul decantor cu o sita mai fina.Totusi daca se constata ca sint ineficiente aceste filtre si gunoaiele ajung in carburator recomand o curatare a rezervorului prin demontarea de pe masina.Concluzie: nu este nevoie sa folosim filtre suplimentare.

Gusteru:
Eu personal am unul montat inainte de intrarea in carburator cu coliere si tot tacamul. Parerea mea : nu strica si nu retine uleiul. fiecare cum crede.

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

Du-te la versiunea completă