Tehnică > Mecanică

Vreau sa segmentez motorul

(1/2) > >>

VLADB15ZPR:
In aceasta primavara as vrea sa segmentez motorul.Am cumparat segmenti noi cota 0 si un set de garnituri.Acum intrebarea este cum efectuez demontarea chiuloasa,cilindru,piston.Apoi cum bag segmenti pe piston, si apoi montarea. Va rog ajutati-ma

victor:
Salutare,
Intra la sectiunea Tehnic, si vezi acolo ca ai manualele in limba romana de traby 601.
Ia unul, citeste-l si apoi intreaba...tu inca nu stii "cu ce se mananca" trabantul, sa nu te superi pe mine ca-ti spun.
Dar trebuie sa citesti, sa ai putin habar ce si cum e cu un motoras de trabi. Acolo in manuale ai explicat frumos si simplu cum functioneaza, cum il intretii , cum se desface etc. etc. un motor, ai si imagini chiar.
DUpa ce citesti, ai sa vezi ca ai sa stii asa in mare cam despre ce este vorba la o segmentare si ce anume sa faci. Dupa aceea ai sa intrebi, cum fac aia, cum fac aialalta, chestii care poate nu le-ai inteles din manual sau nu ai gasit scris.
Mult succes (pentru inceput)la citit, ca tot is gradele cu minus afara si nu poti face nimic acum.

VLADB15ZPR:
Sunt foarte constient ca nu stiu "cu ce se mananca trabantul" , dar este un inceput in toate.Ms de sfatul cu manualele.Le-am scos la imprimanta si in primavara am sa incep sa fac"practica" pe trabantul meu pana am sa ii dau de cap.Cu manualul in "mana stanga si cu surubelnita" in dreapta am sa invat si eu usor usor.

victor:

--- Citat din: VLADB15ZPR din Februarie 06, 2010, 07:08:42 pm ---Sunt foarte constient ca nu stiu "cu ce se mananca trabantul" , dar este un inceput in toate.Ms de sfatul cu manualele.Le-am scos la imprimanta si in primavara am sa incep sa fac"practica" pe trabantul meu pana am sa ii dau de cap.Cu manualul in "mana stanga si cu surubelnita" in dreapta am sa invat si eu usor usor.

--- Terminare citat ---
asa sa faci... ;))
eu unul, nu mie rusine, cand nu era clubul si forumul asta, stateam cu un manual in mana si umblam la trabi.
Am avut norocul ca atunci cand mi-am cumparat trabiul, mosul mi-a dat si un manual original in limba romana.
Citeste manualele si cand gasesti ceva ce nu intelegi, intreaba-ne aici...noi te ajutam, dar trebuie sa stii mai intai cum e motorul de trabi.
Spor ;)

Gusteru:
Asa puiul meu ... ia si citeste INAINTE sa intri la surubareala. Daca resegmentezi trebuie indeplinite mai multe conditii. Pistoane,honuire etc ... bafta la "cetit" si invatat

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

Du-te la versiunea completă