Tehnică > Mecanică

Conductele metalice de frana - aeristor frana trabant

(1/2) > >>

VLADB15ZPR:
Dragii mei, am incercat si io sa aerisesc franele si am constatat ca la toate cele 4 roti ale trabantelului meu am suruburile intepenite , am bagat un pic de motorina si degeaba tot nu se desfac. Aveti vre-o idee cum a-si putea sa le desfac?

victor:
cu foarte mare grija, ajutat de un spray special pentru rugina sau suruburi intepenite.
Cu aceasi problema m-am confruntat si eu la conducte, putin mai jos de capacelul de aerisire.
Ai doua sanse: ori desfaci incet fara sa strici nici filetul sau capul, ori se rupe sau strici capul de filetare si nu mai poti umbla la el in veci.

Parerea mea, sunt frane, pe ele ne bazam, deci nu se merita osteneala = NOU

Viorel Balmez:
Dai jos cilindrii, bagi in menghina aerisitorul si iese. Apoi, daca tot l-ai dat jos, il cureti bine, pui garnituri si aerisitoare noi. Poti sa ungi cu putina vaselina filetul la aerisitor (pe viitor nu se mai intepeneste) ;)

ascl3pios:
Salutare !
Am o mica problema cu care ma confrunt si va cer ajutorul:
Am vrut sa schimb conductele metalice de frana si am si reusit pentru partea din fata a masinii. Numai ca, asa cum a mai patit altcineva de pe forum, la ULTIMA roata am strans prea tare aerisitorul si s-a rupt filetul ala din fonta. Am mai descoperit ca unul din furtunasele de cauciuc de deasupra pompei de frana (alea care pleaca din recipientul din plastic si intra in pompa) are un por si se scurge lichid de frana pe acolo. Vreau neaparat sa fac masinuta sa zbarnaie din nou, asa ca banuiesc ca trebuie sa schimb tot ansamblul ala metalic al rotii din fata, pentru ca nu se sudeaza. Are cineva de vanzare asa ceva ? Este vorba despre roata stanga fata. Si eventual un furtun mai lung pe care sa-l folosesc la pompa de franare ? Sau de unde sa iau asa ceva, ca am vazut ca are o insertie textila ? Va multumesc pentru timpul acordat, astept un raspuns cat mai urgent !

Viorel Balmez:

--- Citat din: ascl3pios din Mai 02, 2010, 08:19:54 pm ---asa ca banuiesc ca trebuie sa schimb tot ansamblul ala metalic al rotii din fata, pentru ca nu se sudeaza.  

--- Terminare citat ---
Trebuie sa cumperi doar un cilindru de frana de stanga cu aerisitor. Intrebi la orice magazin de piese auto, sa caute in calculator firma UNIX, producator SAMKO  ;)
P.S. Cilindrii pe stanga fata sunt cei fara tesitura.

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

Du-te la versiunea completă