Autor Subiect: Taxa Auto 2018  (Citit de 30319 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Bogdan93

  • FAINOŞAG
  • Moderator
  • Trabantist
  • *****
  • Mesaje postate: 398
  • BEVE-88-BEA
Taxa Auto 2018
« : Ianuarie 05, 2018, 11:12:52 am »
Dragi tovarasi si prieteni!

De cateva zile/saptamani/luni, stirile despre nunta printului Harry, performantele lui Halep si "Ce se intampla in Coreea de Nord" au fost "detronate" de catre NOUA TAXA AUTO.
--------> https://ziarulunirea.ro/taxa-auto-2018-se-va-aplica-tuturor-proprietarilor-de-autovehicule-valoarea-maxima-circa-200-euro-an-456342/

In stirea de mai sus se gaseste o fraza, care mi-a atras atentia.

""Se va plati anual, la fel ca şi impozitul auto sau RCA-ul. Noua taxă auto se va aplica în funcţie de gradul de poluare al autovehicului. Exemplu: maşinile cu normă de poluare Euro 1 sau Non Euro vor plăti o taxă anuală mare, estimată la 200 euro/an. Maşinile cu normă de poluare Euro 5 şi Euro 6 vor achita în jur de 50 euro/an.

- Buunn, chiar ma bucur ca sunt oameni calora le pasa de mediul nostru inconjurator si vor sa faca ceva pentru el, dar eu zic  :stop:  NU ASA!!!  :stop:

       - Hai pe bune, cum pot astia/aia sa vina cu o idee atat de prost gandita privind modul de calcul. Ok, eu am inteles. N-EURO/1/2/3 polueaza iar cele noi mai putin. Dar asta inseamna sa punem o taxa de cca. 200 de E pe "rable" iar pentru autoturismele cu normele euro peste 4/5 sa plateasca mai putin. Adica vor ei sa spuna, ca daca eu am N-EURO sau sa zicem EUR-3 si fac 60-100 de km pe saptamana, sau nici atat, poluez mai mul ca un euro 5-6 care face 200-400 de km pe saptamana?  Un exemplu ar putea fi si media pe an.
        Eu intr-un an am facut 14.000 de km cu trabantul. Ai mei cu o Zafira din 2003 au facut, daca tin bine minte, 46 si ceva de mii. Eu am poluat mai mult sau ei? Chiar daca a mea emana mai mult co2.
      - Nu fac neaparat referire la trabanturile noastre, ci pur si simplu la situatie.
      - Nu sunt de acord sa fie un pret fix. Cel mai bine este sa platim cat circulam. Adica taxa asta sa se reflecte in pretul carburantului. Cat poluezi atat platesti.
      - Totusi, daca fiecare in parte o sa plateasca o suma fixa(taxa), m-asi bucura ca acei bani sa nu intre in bugetul statului, ci eu stiu...ROMSILVA. Da frate, ROMSILVA. Daca iti pasa de aerul respirat, planteaza copaci. Daca eu ti-am dat 200 de euro pe an, de aia 200 de euro sa cumpere puieti etc... Oricum au taiat tot. Si nici cu taiatul nu as avea o problema daca in loc de un pom taiat, ar planta doi...

Ei bine astea au fost cateva idei de-ale mele si sunt tare nervos pe chestia asta... modul de calulc al taxei..  :BangHead:

Voi ce ziceti?  :argue:
SMOKE & CHARM

Offline JetSS

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 433
  • B-885-DDR
Re: Taxa Auto 2018
« Răspuns #1 : Ianuarie 05, 2018, 06:44:00 pm »
Traby meu din pacate pt ei este euro 6 . Asa ca n am sa le platesc. Sa fie sanatosi. Amin.

Offline Bogdan93

  • FAINOŞAG
  • Moderator
  • Trabantist
  • *****
  • Mesaje postate: 398
  • BEVE-88-BEA
Re: Taxa Auto 2018
« Răspuns #2 : Ianuarie 05, 2018, 07:07:39 pm »
Montam catalizatoare. Parca e un traby in club cu asa ceva..
SMOKE & CHARM

Offline marcel

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 227
Re: Taxa Auto 2018
« Răspuns #3 : Ianuarie 05, 2018, 07:27:15 pm »
Nu fiti copii.Pe cine intereseaza poluarea?Bani la buget,asta trebuie.

Offline Bogdan93

  • FAINOŞAG
  • Moderator
  • Trabantist
  • *****
  • Mesaje postate: 398
  • BEVE-88-BEA
Re: Taxa Auto 2018
« Răspuns #4 : Ianuarie 05, 2018, 08:33:33 pm »
Nu fiti copii.Pe cine intereseaza poluarea?Bani la buget,asta trebuie.

Pai tocmai! La buget. Ca daca o platesti tot polueaza nu?  Eu zic ca totul a fost gandit de cand au scos taxa. "O scoatem, cumpara omul masina, bagam taxa la loc ca doar acum nu o sa o vanda si banii in buzunar". Niste nesimtiti!
SMOKE & CHARM

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Taxa Auto 2018
« Răspuns #5 : Ianuarie 06, 2018, 09:56:16 am »
Deocamdata nu este nimic clar, sunt discutii, barfe, etc.

Offline Bong

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 479
    • http://low-society.com/
Re: Taxa Auto 2018
« Răspuns #6 : Ianuarie 11, 2018, 09:27:18 pm »
era cazul să introducă o taxă pentru poluare și varianta asta e mult mai civilizată decât cea anterioară.
stați voi liniștiți că la 600cmc non euro nu o să fie scumpă. proiectul e cu un maxim de 200 eur pe an, deci ar trebui să-și facă griji cei cu mașini vechi, care au motoare mari și diesel, pentru că va fi o diferență între diesel și benzină.

părerea mea este că problema reală cu dobitocii ăștia care ne guvernează este că de banii de pe aceste taxe, în loc să facă împăduriri sau alte acțiuni de protecție a mediului, îi dau sub formă de 50 de lei extra la pensie ca să mai smulgă niște voturi, asta ca să nu vorbim de furăciuni și un ritm de executare al autostrăzilor de toată jena.

taxele pe auto , inclusiv RCA în România sunt FOARTE MICI, chiar raportat la veniturile românești, părerea mea. la 1.3 impozitul, cu tot cu modificările ce se vor face, va fi de undeva la 70-80 de lei anual, ceea ce e de toată jena. nu mi s-ar părea absolut deloc deplasat să-mi mai pună un 50-100 eur peste la impozit, „taxă de poluare”. problema e destinația banilor...
If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Taxa Auto 2018
« Răspuns #7 : Ianuarie 12, 2018, 09:32:46 am »
Nu are nici o legatura RCA-ul, nu discutam ca pretul este mic sau mare, sunt firme private si nu au nici o treaba cu taxele de la stat.

Offline Bong

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 479
    • http://low-society.com/
Re: Taxa Auto 2018
« Răspuns #8 : Ianuarie 12, 2018, 11:33:45 am »
Nu are nici o legatura RCA-ul, nu discutam ca pretul este mic sau mare, sunt firme private si nu au nici o treaba cu taxele de la stat.

păi..da. hai să scriu altfel ce am vrut să zic. taxele auto în Ro sunt mici.până și rca e mic, deci ce ne c*c@m atâta pe noi ? :))
If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!

Offline marcel

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 227
Re: Taxa Auto 2018
« Răspuns #9 : Ianuarie 12, 2018, 07:07:42 pm »
Salut!Cu tot respectul,Bong,ce salariu ai?

Offline Chirvase Dragos

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 965
Re: Taxa Auto 2018
« Răspuns #10 : Ianuarie 12, 2018, 08:27:47 pm »
@Bong! La mine dupa 12 ani de permis fără incidente rutiere, RCA/an la Trabant se apropie de 1000 lei! Ti se pare putin?

Offline Bong

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 479
    • http://low-society.com/
Re: Taxa Auto 2018
« Răspuns #11 : Ianuarie 13, 2018, 06:23:32 pm »
@Bong! La mine dupa 12 ani de permis fără incidente rutiere, RCA/an la Trabant se apropie de 1000 lei! Ti se pare putin?

1) nu înțeleg cum, dat fiind faptul că eu la 27 de ani, după 9 de permis am plătit la trabi 600 pe an, fără să am bonus malus sau ceva și la swift e 800 pe an. poate nu te duci să-ți faci rca unde trebuie, sau ai accidente, altfel nu prea înțeleg cum.
2) da, mi se pare FOARTE PUȚIN. să-ți explic de ce. mașina mea preferată, pe care o conduc cel mai des este un Suzuki Swift din 2009, care e o mașină low cost, implicit piesele sunt foaarte ieftine, comparativ chiar cu alte mașini din garajul propriu. la un moment dat m-a lovit o altă mașină, la o viteză mică (30-35) fix în spate. Reparația mașinii mele (corespunzătoare, făcută în reprezentanță, cum dealtfel e normal, mai ales că era necesar să fie înlocuite piese de caroserie ) a costat undeva la 9000 și ceva de lei. Practic, la 1000 de lei pe an, respectivul trebuia ca încă 9 ani din acel moment să nu facă nici un fel de accident astfel încât compania de asigurări să iasă pe 0 cu el, teoretic, că practic dura 10-11 dacă iei în calcul impozite, comisioane de broker etc. aici vorbim despre o mașină low cost. dacă respectivul intra într-un S klasse ultimul model sau într-un seria 7 de 100.000 de euro , eventual îl lovea și între uși...fă tu un calcul scurt.
nu zic de tine, că poate tu în 12 ani nu ai avut nici un accident și ești un șofer exemplar, dar pe lângă tine să fii sigur că sunt 15 proști care o comit MINIM o dată pe an, dacă nu mai des, iar cum în România spre deosebire de alte țări, companiile de asigurări nu refuză clienți, poți să mai faci un calcul mic.

am avut la un moment dat pe mână un Jaguar Stype adus din Anglia. Pentru ei, era un fel de Logan. Asigurarea costa 2700 de lire pe an, pe numele unui tip cam pe la un 30-35 de ani. ai zice, da domne da ăia au salarii. au pe naiba. scorul ăsta înseamnă mai mult de un salariu MEDIU lunar acolo, iar mașina valora realist undeva la sub 1000 de euro, ea fiind defapt dată pentru a se stinge o datorie de 350 de lire.

iar taxele la noi sunt DE TOATĂ JENA iar legile ce permit oamenilor să umble cu toate gunoaiele pe stradă sunt extrem de relaxate, cum sunt în tot estul europei. în unele țări vest europene, precum care am vrea și noi să fim, nu ai voie să intri în oraș cu mașini sub euro 4, din 2018 chiar nu ai voie cu sub euro 5. PUNCT. ai intrat, te-a luat camera sau garcea și te trezești cu o amendă de îți cad chiloții. asta înseamnă civilizație. progres, nu „fiecare după posibilități, fiecăruia după nevoi”.

există și locuri unde astfel de reguli și de taxe nu există, dar noi le numim lumea a 3-a și majoritatea sunt prin Africa.
If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!

Offline Bong

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 479
    • http://low-society.com/
Re: Taxa Auto 2018
« Răspuns #12 : Ianuarie 13, 2018, 07:02:15 pm »
nu am reușit să editez post-ul de mai sus, dar memoria mi-a jucat o mică festă, legat de punctul 1. la Trabant era 1200 pe an, nu 600, că plătisem 300 pe 3 luni, nu pe 6. la Swift tot 800 e, că are abs și alte nebunii, deci dă bine la calcul. punctul 2 rămâne valabil.
If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!

Offline draku

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 722
Re: Taxa Auto 2018
« Răspuns #13 : Ianuarie 14, 2018, 10:28:00 am »
@Bong, fara insinuari si doar de dragul discutiei:
Teoria ta despre asigurari pare valabila, din pdv al asiguratorilor, asa cum se vaita ei prin mass media....
Pe de alta parte insa (lasand la o parte discutia despre salarii ro vs restul europei, calitatea canducatorilor auto si a drumurilor, etc),
atata vreme cat asiguratorii inca sunt pe piata, la nivelul actual al primelor de asigurare RCA, inseamna ca le convine situatia, adica fac profit
Daca nu le-ar conveni, ar aduce bani de acasa (ceea ce e putin probabil) sau ar disparea de pe piata..
Parerea mea
Care este....

eu stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj....

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Taxa Auto 2018
« Răspuns #14 : Ianuarie 14, 2018, 05:41:43 pm »
Asiguratorii nu fac munca patriotica, iar taxele/impozitele sunt destul de mari pentru noi. Nu platim numai taxe la masini, avem si impozite la case, terenuri, trebuie sa ne imbracam, sa mancam, sa ne educam copiii,etc. La noi in tara viata este destul de grea, nu ne permitem multe lucruri. Din pacate, sunt oameni ca Bong (politicienii de azi), care gandesc ca suntem taxati prea putin si in continuare ne baga pe gat tot felul de alte taxe. Nu cred ca vom scapa de ei prea curand...cu cata rautate si inversunare scrie Bong, va dati seama cam in ce directie ne indreptam.