Autor Subiect: Trabant 1.1 -Suceava (My little rocketship)  (Citit de 3158 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Andi

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 102
Trabant 1.1 -Suceava (My little rocketship)
« : Octombrie 15, 2018, 10:56:06 pm »
Dupa o perioada in care am "bantuit" internetul dupa un Trabant,pe data de 8.10.2018 a intrat in familia noastra primul Trabant 1.1 . In primul rand vreau sa ii multumesc lui Imre Bordas ,persoana care daca nu ne-ar fi ajutat ,aceasta masina nu ar fi fost in curtea noastra.
Trabantul l-am cumparat din Ungaria,dintr-o localitate de langa Gyor. Este un Trabant 1.1 fabricat in luna a 9-a a anului 1990. Pana acum a primit o igienizare interioara completa bine meritata. De cateva zile sta in garaj,asteptadu-si numerele provizorii.  :blob5:
0746752124

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Trabant 1.1 -Suceava (My little rocketship)
« Răspuns #1 : Octombrie 16, 2018, 09:43:19 am »
Felicitari! Sa-l stapaniti sanatosi!


Offline Bogdan93

  • FAINOŞAG
  • Moderator
  • Trabantist
  • *****
  • Mesaje postate: 398
  • BEVE-88-BEA
Re: Trabant 1.1 -Suceava (My little rocketship)
« Răspuns #2 : Octombrie 16, 2018, 10:41:59 am »
M-ai dezamagit baiete  :(  Sper sa vii pe roti cu ea!  Sa o stapanesti sanatos, o sa dam o sampanie de portiera  :occasion14:
SMOKE & CHARM

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Trabant 1.1 -Suceava (My little rocketship)
« Răspuns #3 : Octombrie 21, 2018, 07:36:02 pm »
Arata super fain !!!! Ai sta bine alaturi de celelalte IFA de la voi din curte  :blob5: :blob5: :blob5:
Va felicit  :wav:
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline Andi

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 102
Re: Trabant 1.1 -Suceava (My little rocketship)
« Răspuns #4 : Octombrie 23, 2018, 03:54:14 pm »
Acum si cu numere provizorii  :wav:
0746752124

Offline Bong

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 479
    • http://low-society.com/
Re: Trabant 1.1 -Suceava (My little rocketship)
« Răspuns #5 : Octombrie 25, 2018, 10:01:31 pm »
Arata bine rau masina . Bravo tie ! Exact ce trebuie...un exemplar original in stare buna.
Stii ce ai de facut cu ea, ai gusturi bune, hai sa vedem ce se intampla, ca nu ma astept din partea ta sa o lasi cum a venit :))
If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!

Offline Andi

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 102
Re: Trabant 1.1 -Suceava (My little rocketship)
« Răspuns #6 : Octombrie 28, 2021, 12:47:12 pm »
Saptamana trecuta s-au facut 3 ani de la ultima postare. Ce zboara timpul… De atunci,s-au intamplat multe ,dar pasiunea pentru Traby nu a disparut si sincer sa fiu,nici ca va disparea.Prin aceasta postare vreau de asemenea sa multumesc tuturor persoanelor care m-au ajutat cu orice am avut nevoie si sa spun ca sunteti niste prieteni adevarati. Va multumesc!
Vreau sa ajung cu topicul la zi asa ca,va fi o postare lunga. ;D
Dupa numerele rosii,a urmat inmatricularea,o folie pe geamurile din spate si un sistem de sonorizare cu 4 boxe Hertz amplificate si un subwoofer primit cadou de la Dorian  :hello:



Pe urma,probat un set de jante gasite de tatal meu la fier vechi si montat panorama de Twingo (una dintre modificarile mele preferate  :D)



Folosind masina zi de zi ,am avut parte si de un eveniment nefericit in noiembrie 2019 cand un domn mi-a taiat calea. Fiind ud pe jos,distanta mica de franare,urmarile erau clare. Am reparat masina cu piesele avute acasa si pana in martie 2020 am circulat asa.



Dupa ganduri si multe vorbe in stanga si in dreapta,am decis sa fac eu masina acasa. Pana la urma ,cat poate fi de greu?  =)) Ajutat de un prieten la suflat vopseaua si fullerul,a iesit ce a iesit. Pana in ziua de azi,tot asa e,un pic buburuzat,un pic de coaja de portocala dar am incercat si am invatat multe din asta. Data viitoare o sa fie mai bine.



Mai apoi ,am probat din nou jantele de la fier,le-am vopsit (tot eu,acasa in gradina,de data asta fiind mult mai bine decat la trabant  ;D) si le-am montat.



Intre timp,am cumparat si o caroserie de golf 3 cu 1.4 abd pentru swap si in ianuarie anul asta,am dus masina la Imre la Odorhei unde ,ca un maestru ,a facut totul ca la carte. De asemenea ,a evazat putin aripile pe spate,lucru ce a m-a ajutat mai tarziu,alaturi de servofrana.



Am avut si niste probleme cu bratele pe spate. La unul s-a rupt prinderea de la mijlocul caroseriei si celalalt nu mai avea mult sa cedeze. Am inlocuit si cu ocazia asta,am dat un grund si ceara.



Imi doresc 3 seturi de jante pentru masina asta si anul asta,am reusit sa cumpar primul din cele trei. Jante originale BMW E21 Alpina style R13 5,5j et18. Vopsit electrostatic si pe langa asta,am montat si prelungirea la bara pe care o aveam de 2 ani in garaj.



Am participat si la cateva evenimente auto anul asta dar cea mai mare realizare si un vis implinit pentru mine a fost ca am ajuns cu el la mare  :headbang:



Cu acestea spuse ,sper ca ati avut rabdare sa cititi pana acum si ca va placut. Poate am omis cateva lucruri dar in mare,cam asta s-a intamplat in 3 ani. Masina merge aproape zilnic,cu mici exceptii si vreau sa spun ca o iubesc din tot sufletul si ca e o parte din mine. Va urma…











0746752124

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Trabant 1.1 -Suceava (My little rocketship)
« Răspuns #7 : Noiembrie 02, 2021, 08:43:24 am »
Cu cata plăcere am citit totul, deși știam detaliile parca atunci când le citești vezi altfel.
Ieri m-a sunat Tavi sa ma întrebe dacă știu al cui este un break albastru cu plafon deschis prin Iasi,  ca a trecut repede și nu a reușit sa ii vadă numărul. Mult succes Andi!