Autor Subiect: Politia Locala  (Citit de 26295 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Politia Locala
« Răspuns #90 : Iunie 29, 2017, 03:43:23 pm »
Nu stiu de ce totul se reduce strict la circulatia pe drumurile publice. Toata lumea numai despre asta vorbeste (Godina, etc.)...Cum am zis, astept patrule formate din politisti locali sau ''nelocali'', sa se plimbe pe jos prin cartiere (inclusiv la 2 noaptea). Vreau sa vad amenzi date pentru aruncarea gunoaielor, aruncarea cojilor de seminte prin parcuri, etc. Este chiar asa de interesanta munca de politist rutier? Majoritatea asta viseaza  :(

Offline draku

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 722
Re: Politia Locala
« Răspuns #91 : Iunie 29, 2017, 06:04:24 pm »
cine e VC?
eu stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj....

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Politia Locala
« Răspuns #92 : Iunie 29, 2017, 06:54:39 pm »
Victor Ciorbea.Nu poti sa pui ag de politie sa iti patruleze pedestru la 2 dim, nu e sigur mai ales pe zone precum Ferentari, Rahova, pe jos noaptea in grup de maxim doi (ca vb aia nu poti trimite 5 in patrula) sunt victime sigure.Spre ex eu sunt singur pe tura, din lipsa de personal fiecare lucram singuri.Intr -o comuna precum Balotesti, dispusa de o parte si alta a dn 1, cu zone neiluminate corespunzator, si cu o str plina de nomazi echivalenta cu str zabrautiului din ferentari, ce as putea face fara masina? Eu nu vb de rutiera, in Balotesti actioneaza si postul si judetul eu ma axez in general pe op.Si sunt mereu scarbit de aia care o dau cu "ba sti cine sunt eu " iar pe la tv se dau lectii de viata.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline marcel

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 227
Re: Politia Locala
« Răspuns #93 : Iunie 29, 2017, 07:45:32 pm »
Cu respect intreb-politistul nu poate merge singur noaptea la 2 pentru ca e victima sigura,dar cetateanul care plateste pentru a fi protejat?

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Politia Locala
« Răspuns #94 : Iunie 29, 2017, 08:28:26 pm »
Cum ajungi la interventie, fara masina la 2 dim in masura in care nici transportul public nu circula? Cum intervii singur noaptea  atunci cand un grup de 3 -4 persoane fac scandal iar zona nu e iluminata? Iti spun eu, greu rau si cu mult tact sa nu ii agiti si mai rau, ca au curaj cand sunt multi, si vb aia eu nu am sunat la 112 ca agentul ala de la mai care se plangea ca e depasit de situatie.Stii ca in cazul infractiunilor cu violenta, se periaza zona in continuu timp de minim 2 ore pt ca e posibil ca faptasul sa fie inca in zona? Ce faci atunci fara masina?Cum te deplasezi in cazul evenimentelor majore ca in cazul celui de acum doua zile?
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline marcel

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 227
Re: Politia Locala
« Răspuns #95 : Iunie 29, 2017, 08:43:22 pm »
Eu inteleg ce spui si iti dau dreptate.Nu condamn politistul,condamn sistemul.

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Politia Locala
« Răspuns #96 : Iunie 29, 2017, 10:06:07 pm »
Cea mai mica amenda la hcl 10 /2013 privind curatenia pe domeniul public incepe de la 500 lei, personal masura mi se pare f dura cand vb de aruncatul unei harti sau a unui muc de tigara, altfel sta situatia cand vb de carute si masini cu deseuri provenite din constructii aruncate pe camp, iar contravenientul cand aude de amenda incepe si face scandal ca am ceva personal cu el si il abuzez.Pana acum am amendat la hcl doar situatiile grave tinand seama si de pericolul social si comportamentul celui in cauza.Spre ex cel amendat la lg 61 /91 pt nerespectarea masurilor de ordine in caz de calamitati si pericole publice,  cand a fost instintat ca va fi amendat ulterior pt ca situatia nu imi permitea pe loc, a inceput sa acuze faptul ca fac abuz de functie, ura de rasa pt ca este tigan si am ceva personal cu el.I -am spus ca are drept la contestatie daca se simte nedreptatit.Inca un lucru pe care ar trebui sa il stie cetateanul care vede abuzuri dupa bunul lui plac si se baga impiedicand organele de politie de orice fel, cand se dau amenzi si se iau masuri de conducere fortata este acela ca si el la randul lui devine contravenient iar amenda in cazul lui este intre 3000 si 6000 lei.
« Ultima Modificare: Iunie 29, 2017, 10:15:12 pm de alex giani »
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Politia Locala
« Răspuns #97 : Iulie 06, 2017, 01:02:57 pm »
http://www.youtube.com/watch?v=hiuQyKfcxoY&feature=youtube_gdata_player
Comentati cum vi se pare ca au actionat astia in comparatie cu aia de acum o luna cu Boureanu.
Nu uitati ca au dreptul sa faca semnale de oprire soferilor de tir care intra pe un sector de drum cu o limita de greutate mai mica decat vehiculul respectiv.Pb nu e numai rutiera, efectul final vor fi gropile din asfalt si structura caselor din zone subrezita.
Cum ar fi sa treaca prin Romana cate 10 smecheri deastia pe zi?
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”