Autor Subiect: Trabantelul Bucsa, masina de pompieri , Onesti.  (Citit de 4659 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Trabantelul Bucsa, masina de pompieri , Onesti.
« : Decembrie 14, 2012, 07:38:21 am »
- un Trabant gata sa ajunga la fier vechi a fost transformat de pompierii onesteni in autospeciala de interventie – proiectul a durat doi ani, iar masina mai trebuie acum inscrisa la Primarie sa poata circula in Onesti – ideea i-a apartinut col. Ioan Mihalache, in timpul unei vizite in Germania, iar “Bucsa” face parte din programul de prevenire a incendiilor in rindul copiilor


“Bucsa” este cel mai nou membru al Detasamentului de Pompieri Onesti. A fost un Trabant vechi, gata sa ajunga la fier vechi, dar salvat in ultima clipa de pompierii onesteni si transformat intr-o miniautospeciala de interventie. Intreg proeictul a durat doi ani, iar seful lui a fost colonelul Ioan Mihalache, ajutat de o intreaga echipa, care a muncit in timpul liber pentru a-i bucura pe cei mici.

“Inainte de 2009 am fost la o actiune de voluntariat pe situatii de urgenta in Germania. Acolo erau zilele land-ului si a fost prezentanta o masinuta pentru copii de 4-5 ani. Imediat mi-a incoltit ideea si am zis ca vom face si noi asa ceva la Onesti.

Am prezentat proiectul colegilor, conducerii Inspectoratului si toti au fost de acord. Ideea este de a atrage copiii pentru ca noi derulam numeroase campanii de informare si prevenire a incendiilor in gradinite si scoli, pina la clasa a VIII-a si nu numai”, a declarat colonelul Ioan Mihalache. Bucsa are ca princpal scop sa ii atraga pe copiii si sa fie mai usor educati si intr-un mod cit mai placut pe linia prevenirii si stingerii incendiilor.

Prezentarea oficiala s-a facut pe 12 septmebrie cu ocazia Zilei Portilor Deschise la Detasamentul de Pompieri Onesti. Imediat a fost invadat de zeci de copii care s-au pozat cu el. Urmatorul pas al onestenilor este sa faca si patru – cinci costumase de pompieri si casti, pentru ca prezentarile facute celor mici sa fie cit mai pe gustul lor.

Bucsa este functional si oricind poate stinge un incendiu

Pentru proiect era nevoie insa de piesa importanta, suportul, masinuta. Asa ca pompierii onesteni au inceput sa caute solutii. “Un coleg ne-a spus ca are o cunostinta cu un Trabant pe care vrea sa il duca la fier vechi.

A vorbit cu acea persoana si a fost de acord sa ni-l dea noua. Imediat ne-am apucat de treaba. Am gasit sprijit la agenti economici din oras care ne-au ajutat cu materialele necesare. Dupa doi ani, Bucsa este perfect functional.

Mai trebuie sa il inscriem la Primarie ca miniautospeciala de interventie, sa putem circula cu el in oras”, mai spune colonelul Mihalache. Fata Trabantului a ramas asa cum era la inceput. In spate insa a fost adaptat dupa noua destinatie: i s-a montat un rezervor de apa de 120 de litri si doua butelii de aer care asigura presiunea.

Are trei parti de lucru cu apa: una pe turela si doua in laterale, cu furtun de tip D. Nu au fost uitate luminile si sistemul de alarmare.

Motorul a ramas cel de la vechiul trabant. Dupa ce miniautospeciala a fost terminata, echipa s-a gindit si la un nume.

“Am vrut sa ii dam un nume care sa aiba priza la copii. Ceva ca in personajele de desene animate. Asa am ajuns la Bucsa, un fel de erou care stie sa faca de toate, care se pricepe la orice”, a precizat seful de proiect.

Bucsa a putut fi realizat cu ajutorul echipei de pompieri onesteni: col. Ioan Mihalache, plutonier adjutant Ioan Hoha, plutonier adjutant Adrian Andone, plutonier major Adrian Popa, plutonier major Sorin Puscasu si plutonierii Florin Tanga, Marius Farcas, Danut Surdu, Florin Soare, Cristinel Mihaila si Horatiu Carasel.

http://www.ziaruldebacau.ro/2012/09/27/bucuria-copiilor-onesteni-bucsa-trabantul-transformat-in-miniautospeciala-de-pompieri.html

"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline GOTA

  • GOTONEL
  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 397
  • TRAIASCA TRABY
Re: Trabantelul Bucsa, masina de pompieri , Onesti.
« Răspuns #1 : Decembrie 14, 2012, 08:03:12 am »
  Super tare.Bravo restauratorilor si toata consideratia si stima.
    :wav: :wav: :wav:
            :icon_salut:
0747065082

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Trabantelul Bucsa, masina de pompieri , Onesti.
« Răspuns #2 : Decembrie 14, 2012, 08:19:59 am »
Buna idee! Copii vor fi foarte incantati :headbang: :hello2:

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Trabantelul Bucsa, masina de pompieri , Onesti.
« Răspuns #3 : Decembrie 14, 2012, 09:32:52 am »
Pentru o campanie de educare si prevenire a incendiilor in randul celor mici este buna ideea,bravo lor,insa trebuie sa recunosc ca masina arata oribil nu au fost originali deloc,in afara de motor,interior,jumate de plafon si parbriz nu mai e nimic din trabant.
Puteau lasa fata asa cum era,ar fi fost mult mai frumoasa,unde mai pui ca are emblema de mercedes.
http://www.fire-engine-photos.com/picture/number23890.asp
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline andrei.cociuba

  • GomiNoSensei
  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 292
  • GomiNoSensei
    • Ramblings of a Crooked Mind
Re: Trabantelul Bucsa, masina de pompieri , Onesti.
« Răspuns #4 : Decembrie 14, 2012, 12:41:36 pm »
laik la poza, ca pe feisbuk
Poze cu trabi la mine pe facebook
tel:0748 037 126  e-mail: contact@andreicociuba.ro
resedinta:Cluj Napoca

Datele mele de contact de aici sunt exclusiv pentru membrii forumului si in scopuri strict legate de activitatea acestui forum.

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Trabantelul Bucsa, masina de pompieri , Onesti.
« Răspuns #5 : Decembrie 14, 2012, 02:13:46 pm »
super tare, ca idee, poti sa vorbesti cu cei de la Onesti (banuiesc ca te cunosti cu ei- sau cu unul din ei) si sa-i inviti aici la noi. Poate la intalniri vin cu autospeciala =)))
Super tare

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Trabantelul Bucsa, masina de pompieri , Onesti.
« Răspuns #6 : Decembrie 14, 2012, 03:35:26 pm »
Doamneeee ce fata areee  =)) L-au cam cioplit pe trabica insa na' ... e ok.Puteau sa lase grila fata si semnalizari orig.Am inteles ca au facut pragurile alea aluminiu sa stea pomperu' pe ele etc.
Sa nu fiu carcotas , sunt happy ca a ajuns ACOLO si ASA decat "lingurite".Si mai ales ca e si educativ  :read2:
Felicitari celor care s-au implicat si as vrea sa il vad deaproape (cine stie...poate ajung vreodata prin Onesti)  ;)
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline Licu

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 225
Re: Trabantelul Bucsa, masina de pompieri , Onesti.
« Răspuns #7 : Decembrie 14, 2012, 05:42:44 pm »
Deci,eu am văzut din mers arătarea în curtea lor şi am crezut că e din(scuzaţi!)carton,adică vreo jucărie pusă la expoziţie. Acum aflu că e Traby...
Pompierii băcăuani au la intrare o motopompă antică pe un minipiedestal şi m-am gândit că şi oneştenii au pus ceva la expoziţie.
Have a nice day!