Autor Subiect: Ofer suport tehnic vopsire, chituire,reparatii fisuri !  (Citit de 12530 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Hoinarul

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 41
  • 2T & aircooled fan !
Ofer suport tehnic vopsire, chituire,reparatii fisuri !
« : Ianuarie 27, 2011, 05:34:15 pm »
Dragi colegi ,
De ceva timp , m-am tot plimbat prin diverse service-uri si vopsitorii (ca angajat) , toate astea din dorinta mea de a invata cat mai bine sa-mi intretin , repar singur o masina din bara-n bara , ei, la electrica m-am impotmolit ... in fine ... nu asta vroiam sa spun aici !

Bun , iar in ultimul timp , pot spune ca am profesat in regim propiu ! mi-am vopsit singur fosta masina , si am vopsit sau am dat retusuri la masinile cunoscutilor , scutere , jante si diverse piese.

Asa ca daca vreunul dintre voi doreste sa-si vopseasca singur masina , motoreta , jante , etc ... si nu stiti ce pasi trebuie sa urmati , sau ma impotmoliti la o anumita operatiune , va pot da sfaturi cu mare drag si va explic cum trebuie sa procedati !

Daca nu vrei sa munciti , sau nu aveti sculele necesare etc , va pot ajuta in aceasta privinta , adica pot sa va vopsesc diferite piese, caroserii ... etc   ! Doar sa nu aveti pretentii de cuptor si finisaj de ferarri  :argue: (nu am garaj , iar primavara - vara cand vopsesc , improvizez un cadru metalic invelit cu folie , care da un efect de solar si acolo vopsesc )

NU AM DESCHIS TOPICUL ACESTA PETRU RECLAMA !

Deci , daca aveti vre-o nelamurire , la pregatirea pieselor pentru vopsit , degresat , chituit , antifonat , straturi de vopsea ... etc , puneti intrebarea aici , si va raspund in limita cunostintelor mele !
:icon_brilsmurf:

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Răspuns: Ofer suport tehnic vopsire, chituire,reparatii fisuri !
« Răspuns #1 : Ianuarie 27, 2011, 06:34:03 pm »
multumim de oferta/e , era bine sa fi stat in bucuresti, in caz de nevoie te intrebam    :icon_thumright:
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline Hoinarul

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 41
  • 2T & aircooled fan !
Răspuns: Ofer suport tehnic vopsire, chituire,reparatii fisuri !
« Răspuns #2 : Ianuarie 27, 2011, 06:36:50 pm »
Nu sunt chiar asa departe de bucuresti , doar 6O de km  :icon_tongue:
:icon_brilsmurf:

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Răspuns: Ofer suport tehnic vopsire, chituire,reparatii fisuri !
« Răspuns #3 : Ianuarie 27, 2011, 06:47:08 pm »
mda, si cu pretul benzinei de azi ...... :(
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Răspuns: Ofer suport tehnic vopsire, chituire,reparatii fisuri !
« Răspuns #4 : Ianuarie 27, 2011, 07:39:39 pm »
Vezi ca este Ionel Gr 02 XPN pe langa tine ;)

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Răspuns: Ofer suport tehnic vopsire, chituire,reparatii fisuri !
« Răspuns #5 : Ianuarie 27, 2011, 08:11:04 pm »
OK Man ... bine de stiut !!! este user " saptezeci " care si el e " Into' it" tot pe trebusoara asta. el sta in Bucuresti.  Ce treaba faina poate sa iasa din doi pasionati si doritori  :glasses9: :icon_salut: :laughing7:
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline saptezeci

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 189
  • Sink deep in the rust
Răspuns: Ofer suport tehnic vopsire, chituire,reparatii fisuri !
« Răspuns #6 : Ianuarie 27, 2011, 08:50:39 pm »
Da, vopsiri, antifonari, tratamente anticorozive in Bucuresti ma aveti pe mine, nu numai la partea teoretica, si la cea practica.
La topicul de reconditionare mi-am sters literele dupa tastatura cu detalii, dar pentru cine pare totusi prea complicat, vin sa-l ajut cu toata placerea.

Atentie: nu iarna acuma pe -5 grade decat daca aveti un garaj incalzit, ca altfel degeaba. Dar daca aveti probleme cu rugina, acoperiti pana la primavara portiunea afectata cu vaselina, ca nu se poate face nimic acum.

Iar pentru vopsiri integrale sau retusuri in Bucuresti, tot la primavara vorbim cand imi iau un compresor nou, sa facem treaba :D
Bine, asta inseamna ca ajutati si voi la frecangeala si ma ocup eu de restul.

Inafara Bucurestiului, nu prea va pot ajuta.

@Hoinarul, bun venit. Imi pare bine ca mai e cineva pe forum cu care pot vorbi aveiasi limba :d .

Pai ori suntem trabantisti, ori numai suntem

Offline Ionel GR 02 XPN

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 144
  • Trabantul este viata mea
Răspuns: Ofer suport tehnic vopsire, chituire,reparatii fisuri !
« Răspuns #7 : Ianuarie 27, 2011, 09:32:39 pm »
multumim de oferta/e , era bine sa fi stat in bucuresti, in caz de nevoie te intrebam    :icon_thumright:
Lasa Remi  este bine ca-i din Giurgiu fiindca eu am ceva nevoie sa fac la masina la vara dar , dupa ce o sa trec pe la nenea care a lucrat la masina ta daca mai lucreaza.

Offline Hoinarul

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 41
  • 2T & aircooled fan !
Răspuns: Ofer suport tehnic vopsire, chituire,reparatii fisuri !
« Răspuns #8 : Ianuarie 27, 2011, 11:12:12 pm »
saptezeci :

Ce compresor ai folosit ?
eu am adunat materialele pentru unul homemade , ca la cele din comert tot timpul apar bube .

Am un compresor de saviem cu baie de ulei si un rezervor de 6O de litrii.
Si sper pana la vara sa mai fac rost de un rezervor de 3O-4O de litrii sa mesteresc o instalatie de sablat  :icon_rabbit: .

Apropo , daca ai idee de unde pot face rost de o duza de 1.3 pentru pistolul de vopsit da-mi de veste . Eu am un HVLP cu duza de 1.5 si cam haleste aer mult , plus ca la retusuri si pierderi nu-mi place cum iese si trebuie sa polishez .

Ionel GR 02 XPN :

Daca ai nevoie si de ajutor la partea mecanica , te ajut cu cea mai mare placere , ma descurc bine si la mecanica si daca ne impotmolim undeva , intrebam si tot iesim la liman .

Motorul de trabi este destul de simplu pe langa cel de oltcit , asa ca sigur ii dam de cap !

Daca ai nelamuriri , ma poti contacta pe mess , am vazut ca mi-ai dat accept !
:icon_brilsmurf:

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Răspuns: Ofer suport tehnic vopsire, chituire,reparatii fisuri !
« Răspuns #9 : Ianuarie 28, 2011, 08:13:33 am »
Motorul de trabi are secretele lui ;D

Offline saptezeci

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 189
  • Sink deep in the rust
Răspuns: Ofer suport tehnic vopsire, chituire,reparatii fisuri !
« Răspuns #10 : Ianuarie 28, 2011, 02:40:21 pm »
si eu am avut unul homemade, dar care s-a dus. Era pe baza de ulei, 24L.

Acuma, caut sa imi iau unul nou de 24L ca nu imi trebuie mai mare, tot cu baie de ulei si din comert. Stiu ca nu sunt extraordinare dar ma duce 5 vopsiri, si daca incepe sa dea semne de oboseala il duc la garantie. 

De duze stiu ca se gasesc in comert, cele mai comune dimensiuni: 1,2mm , 1.5mm si 1.8mm , trebuie sa fie si 1.3 dar nu am vazut. Ultima data vazusem set de duze care le avea pe toate astea: 1.2,1.5 si 1.8 undeva pe la 35-40 de lei. Am mai vazut si separat, 1.7mm si 2mm

Eu nu am lucrat niciodata cu scule scumpe, cum ai tu pistol HVLP. Am lucrat la inceput cu cel mai ieftin pistol din comert (un Santo Tools) care a fost undeva pe la 35 de lei, dupa care mi-am luat un pistol Einhell, la 70 de lei, dar nu mai sus de atat. Mi-ar placea si mie sa am ocazia sa vopsesc cu un ansamblu complet SATA, dar de unde bani? 

Compresor tot Einhell o sa-mi iau, sau ceva de genul. Nu bat prea sus pentru ca nu imi permit. De iesit, nu o sa iasa oglinda, dar daca nu sunt scursuri matuieli si lipsuri, restul numai conteaza.

Mi-as face si eu un compresor, dar trebuie luate toate piesele separat, asamblat, si nu stiu cat de bine iese.
Pai ori suntem trabantisti, ori numai suntem

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Răspuns: Ofer suport tehnic vopsire, chituire,reparatii fisuri !
« Răspuns #11 : Ianuarie 28, 2011, 04:34:30 pm »
tudor, ala nu e ,sau era , hommade, tot din comert, doar ca i s-a dus viata, oricum sa nu il arunci , o sa il i-au inapoi, sa vad ce fac cu el
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline Hoinarul

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 41
  • 2T & aircooled fan !
Răspuns: Ofer suport tehnic vopsire, chituire,reparatii fisuri !
« Răspuns #12 : Ianuarie 28, 2011, 05:10:19 pm »
si eu am avut unul homemade, dar care s-a dus. Era pe baza de ulei, 24L.
  

 

Eu nu am lucrat niciodata cu scule scumpe, cum ai tu pistol HVLP. Am lucrat la inceput cu cel mai ieftin pistol din comert (un Santo Tools) care a fost undeva pe la 35 de lei, dupa care mi-am luat un pistol Einhell, la 70 de lei, dar nu mai sus de atat. Mi-ar placea si mie sa am ocazia sa vopsesc cu un ansamblu complet SATA, dar de unde bani? 

 


Eeeeee , stai linistit ... prima oara tot un pistol la 5O de lei am avut si eu , la care mi-a cedat tija , asa ca m-am pus pe cautat , si intr-o iarna am gasit pe net , un biaiat care vindea un HVLP semiprofesional cu 15O de lei , am luat legatura cu el , am stat de vorba , si mi-a spus ca a folosit pistolul o singura data , am cazut de acord sa il cumpar , cand a ajuns la mine pistolul era foarte curat , nici nu imi venea sa cred ca fusese folosit . Si nu am avut probleme cu el, vopseste suuuper , doar ca duza este mare si nu face fata la compresorul meu mic .

Compresor am tot einhell de 24 de litrii din comert , tine mai mult de 5 vopsiri , la mine dupa 2 ani si-a dat duhul presostatul , asa ca i-am pus un T cu reductii pentru ceas si furtun si gata , stau mereu cu ochii pe ceas , oricum sigur nu bubuie, ca la cat consuma pistolul , cin scurt timp scade la 8 la 4 bari.

Sunt bune cele einhell , eu l-am folosit cam saptamanal la vopsit , unflat , suflat ... si nu da semne de oboseala .

Mai cauta din cand in cand pe google si sigur ai sa gasesti un pistol bun .

Eu vreau sa imi fac unul , cu un debit si o capacitate mai mare sa-mi fac o mica instalatie de sablat , pentru jenti , cadre , rezervoare , si piese mai mici .
:icon_brilsmurf:

Offline saptezeci

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 189
  • Sink deep in the rust
Răspuns: Ofer suport tehnic vopsire, chituire,reparatii fisuri !
« Răspuns #13 : Ianuarie 28, 2011, 05:19:22 pm »
da, l-am pastrat, cand mai veniti pe aici vi-l dau. Cred ca s-ar putea reface, macar pastrata butelia.  Oricum la primavara, iau unul nou. Daca se poate reface si asta, f bine, avem doua :D .
Pai ori suntem trabantisti, ori numai suntem

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Răspuns: Ofer suport tehnic vopsire, chituire,reparatii fisuri !
« Răspuns #14 : Ianuarie 28, 2011, 06:06:55 pm »
incet incet, ne facem echipa de mecanici, tehnicieni vopsire, chituire etc
Foarte interesant topicul. Felicitari baieti, am sa urmaresc topicul pentru ca am ce invata.