Autor Subiect: inmatriculare masini radiate din oficiu  (Citit de 4362 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline mdv

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 507
inmatriculare masini radiate din oficiu
« : Iunie 03, 2010, 11:46:36 am »
Am un prieten care si a luat un trabant cu numere noi dar cu certificat de inmatriculare vechi(de ala din 93)si din cate am inteles e fara carte de identitate.Cand m am interesat la inmatriculari mi  s a spus ca astea inmatriculate pana 97 cu certificat vechi s au radiat din oficiu si daca vrei sa mai circuli trebuie sa o imatriculezi.Acum ,stie cineva care s etapele mpentru inmatricularea unei masini radiate din oficiu?
am un trabant si asta imi ocupa tot timpul!

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Răspuns: inmatriculare masini radiate din oficiu
« Răspuns #1 : Iunie 03, 2010, 02:31:04 pm »
Primul pas este sa mergi la RAR sa faca Cartea de Identitate si certificatul de autenticitate. Apoi faci ITP si asigurarea. In continuare se merge la politie cu taxele achitate la CEC pentru talon si inmatriculare.
« Ultima Modificare: Iunie 03, 2010, 02:35:03 pm de Viorel Balmez »

Offline Angel 5

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 527
  • IFA-VW Powered Trabant
    • Trabant 1.1 Blog
Răspuns: inmatriculare masini radiate din oficiu
« Răspuns #2 : Iunie 03, 2010, 03:22:15 pm »
Nu cumva se va considera masina neinmatriculata in RO si trebuie sa se plateasca taxa de prima inmatriculare? Nu sunt sigur, dar am asa un feeling mai ales ca nu are carte de identitate. :)

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Răspuns: inmatriculare masini radiate din oficiu
« Răspuns #3 : Iunie 03, 2010, 04:53:09 pm »
Nu se plateste nici o taxa de mediu. Masina a mai fost inscrisa in Romania. Pariez ca este pe rol si la circa financiara.

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 663
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Răspuns: inmatriculare masini radiate din oficiu
« Răspuns #4 : Iunie 03, 2010, 06:59:31 pm »
Confirm ce a spus Vio. Un amic al unui amic a avut treaba cu asa ceva.
Din cate imi amintesc, a pus masina la punct atat tehnic cat si estetic, sus pe platforma si la RAR cu ea. Acolo i-a facut prima data Autentificare RAR pentru a vedea daca are elementele originale apoi un fel de ITP, adica sa vada daca nu cade motoru sau altele. Cu Autentificarea, ce acte a mai avut el,(vechi) chitanta de la impozit precum ca e la zi a mers la Inmatriculari Auto si a depus dosarul. La fel ca orice inmatriculare auto.