Autor Subiect: Cumpar Trabant 1.1 Kombi Inmatriculat Ro (eventual original si functionabil)  (Citit de 18367 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline mike1413ro

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 258
  • AG 04 USO
    • calota.net
Răspuns: Cumpar Trabant 1.1 original si functionabil
« Răspuns #15 : Aprilie 28, 2010, 02:43:51 pm »
Dar pana la urma daca as vrea sa imi iau un Trabant 1.1 din Ungaria unde pot gasi pe net ? Si sa zicem ca il inscri in Romania, eventual cu o taxa auto depreciata (am inteles ca se poate face o reducere la taxa auto http://www.finantearad.ro/taxa_poluare_cu_deprecieri_oug_7_2009_v11.html )...

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 664
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Răspuns: Cumpar Trabant 1.1 original si functionabil
« Răspuns #16 : Mai 06, 2010, 10:12:13 pm »
Dar pana la urma daca as vrea sa imi iau un Trabant 1.1 din Ungaria unde pot gasi pe net ? Si sa zicem ca il inscri in Romania, eventual cu o taxa auto depreciata (am inteles ca se poate face o reducere la taxa auto http://www.finantearad.ro/taxa_poluare_cu_deprecieri_oug_7_2009_v11.html )...


Ce sa spun, stai la rand =)) =)) =)) ca si eu caut de vre-o 3 ani un 1.1 "romanesc". Daca vrei din afara, da, gasesti destul de bunute, dar la taxa enorma de inmatriculare , 2300 euro parca era ultima data, mie mi-e cam imposibil.

eu ma mai uit pe acest site : http://www.hasznaltauto.hu/
« Ultima Modificare: Iunie 09, 2011, 09:32:27 pm de victor »


Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 664
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Răspuns: Cumpar Trabant 1.1 original si functionabil
« Răspuns #18 : Martie 18, 2011, 09:43:41 am »
Am gasit si eu.

Te cred ca ai gasit, insa de ce nu ai cautat mai aproape? =))
este @mircea_storm si anuntul lui este la sectiunea "vanzari piese" aici http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,1874.0.html

Multumesc pentru pont.

p.s. off-topic , tare simpatic si de treaba @mircea_storm , am palavragit ceva de dimineata la telefon

Offline Cristi Traby

  • Userul a fost BANAT
  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 82
  • Userul a primit BAN
Răspuns: Cumpar Trabant 1.1 original si functionabil
« Răspuns #19 : Mai 22, 2011, 05:55:22 pm »
Pai ce sa zic victor....ia unul de la unguri si faci cum fac si eu e cel mai simplu si te duce mai putin taxa..si poti sa iei unul 1.3 omologat :blob7:

Offline xenon

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 59
Răspuns: Cumpar Trabant 1.1 original si functionabil
« Răspuns #20 : August 26, 2011, 10:03:42 am »
Dar daca il iei de la unguri si in inmatriculezi pe bulgaria cu tot cu asigurare si toate hârţoagele nu iti place?Adica e mult mai ieftin.
Am inima in 2 timpi!

IS-04-CFI

Offline vladd96

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 318
Răspuns: Cumpar Trabant 1.1 original si functionabil
« Răspuns #21 : August 26, 2011, 10:11:08 am »
in curand masinile inmatriculate in bulgaria vor circula doar 90 de zile pe an![scuze de off-topic]

Offline Bong

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 479
    • http://low-society.com/
Re: Cumpar Trabant 1.1 original si functionabil
« Răspuns #22 : Iunie 14, 2012, 04:27:55 pm »
da...dacă iei un 1.1 de afară...și transplantezi toată mecanica pe un 601 de RO înscris...care-i panica ? plătești asigurare și taxe de 0.6...și cu ITP-ul te descurci. nu-i panică. sunt cazuri mai grave gen cielo-uri cu 2.0 SFI de Opel, Corse cu 2.0 Turbo, Espero 2.0 turbo , Dacia 1318 IS (motor de 1.8 BMW și tracțiune spate), cielo cu 2 motoare 2.0 SFI de Opel (la Craiova), Tico cu motor 1.6 de Honda, dacii cu motoare de Alpine, Logan cu motor 2.8 VR6 etc etc...care circulă pe stradă, multe dintre ele fiind dayly driven . De marea de bmw-uri cu cel mult 2.0 în acte și 2.5, 2.8 sau 3.2 sub capotă nu are rost să zic :))

sau ești atât de conștiincios încât vrei s-o arzi 100% legal ?
If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 664
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Cumpar Trabant 1.1 original si functionabil
« Răspuns #23 : Iunie 14, 2012, 06:23:00 pm »
la acest 1.1 va fi legal :)
Mi s-a mai sugerat ideea asta, cu un 1.1 facut identic (grila radiator, capota, semnalizari spate etc etc) ca 601 care il detin si doar sa schimb placutele inmatriculare dar nu sunt tentat
Merci oricum de sugestie :)

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: Cumpar Trabant 1.1 original si functionabil
« Răspuns #24 : Iunie 14, 2012, 07:42:00 pm »
..pai da, domnu' e corect, vrea sa doarma bine noaptea, fara frica ca-l cauta politia... :icon_rr:
breeee, alooo, traim in romania unde e TOTUL posibil!!!  te da pe usa afara, intri pe geam!! il inchide si p'ala, intri prin pod! :wav:
las' ca te vad io ce faci la licenta, cand o sa vezi ca aia care au dat dreptu' dar sunt bata, iau note mai mari ca tine, care ai invatat pe bune... io asa am patit :BangHead: ...si ,,pisi'' alea din clasa copiau la examene dupa mine... :BangHead: o sa intelegi, poate, atunci, ca ,,pe bune'' nu faci nimic... se vede ca n'ai facut armata, acolo ,,invatai'' cum stau treburile... :icon_thumleft:
on topic- keep dreaming and good luck!

end of transmision... :toothy4:
popandau de trabante


Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 664
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Cumpar Trabant 1.1 original si functionabil
« Răspuns #26 : Iunie 29, 2012, 11:34:09 am »
Salut Fuguletz, chiar daca as dori sa inscriu ca si masina de epoca, tot trebuie sa o inmatriculez, plus ca trebuie sa fie tot, absolut tot original pe ea, la fel cum a iesit din fabrica. Pe langa toate acestea, trebuie sa mi-o verifice periodic daca corespunde cu elementele originale ca sa imi pot pastra acel certificat de masina de epoca. Apoi, ca sa obtin certificatul trebuie sa treaca 30 de ani de la iesirea ultimei masini de pe poarta fabrici (1.1 a iesit in 1991, ultima masina)
Prea complicat, si eu nu-mi doresc sa o tin de muzeu (1.1) ci sa umblu cu ea, eventual ceva modificari etc. De muzeu (aproape totul original) am 601 S cu care mai si umblu (cat permite bugetu)