Autor Subiect: Antifonare interior in Trabant - metode  (Citit de 6371 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Andreiu

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 94
Antifonare interior in Trabant - metode
« : Iunie 06, 2009, 11:14:08 am »
Salut trabantistilor! Abia am achizitionat un trabi (TJR-ul pt cine-l stie) si prima chestie de care vreau sa ma ocup sau una din primele ... este antifonarea pe interior. Multi isi lasa stock treaba asta, huruie paraie bate troncane ....de la caz la caz, avand in vedere ca am luat masina originala si interiorul destul de "insonorizat" adica pastrat in conditii bune, vreau sa obtin mai mult !

Acum in afara faptului ca motorul de trabi totusi trebuie sa-l auzi, cat de putin, ca deh.., ideile mele sunt:

locuri de antifonat - SUB bord (eventual si in compartimentul motorului cat se poate ) sub fetele usilor si pe podea

Cu ce as putea sa antifonez ?
-hm pai zic eu cautat stp, dynamat gen dinastea pe la magazine de car sound, am vazut la un prieten stp p usi si clar e diferenta.......

-ar mai fi pasla, sunt multe tipuri mai scumpe, mai ieftine (de ex cum am si acum p podea groasa de 2-3mm), se mai gasea prin geci, paturi, tapiteria canapelelor, fotolii, pe timpuri...astea isi fac treaba bine (oltcitul are pe sub tot bordul, din fabrica, asa ceva)

-ar mai fi izopren (o spuma poliuretanica cu densitate mare, groasa de 0.2cm sau 0.5 sau 1cm gasita prin bricostore practiker samd... evident metraj)e ok am vazut si exemple cu bucati puse prin usi (panoul care da spre exterior - DE TABLA,olcit, dacie)ca efect se simtea ceva... era o idee acum ceva timp

-hm mai este burete fono-absorbant tot gasit la mag. de car sound,de ex Izoton V10(structura: burete cu folie perforata de vinilin autoadeziv) 120ron 1mpatrat

-legat de dynamat,stp si care mai sunt, sunt folosite clar la insonorizari in scop audio dar totusi le folosesc baietii care baga mii zeci de mii de euro in audio p masini scumpe sau mai putin scumpe si calculat sa zic 120-150ron pentru 2 usi vreo 10 folii de 30cmx30cm plus ce-ti mai ramane ca trabi nu are usi imense,  ramane si pt bord! ideea e ca nu dai milioane bune sau zeci ca nu are rost clar...

La partea de portbagaj nu m-am gandit de antifonare interioara pt ca nu vb de subwoofer/e si nu e cazul zic eu dar pe viitor poate fac intr-o cutiutza p o parte un bufar si redeschid discutia si despre locul ala!

La partea de plafon iarasi nu cred k trebuie!

Si de adaugat ca iarna te mai ajuta si astea sa fim seriosi :D !

Astept sugestii fara discutii de genul ne-ai facut pilaf cu,compunerea ta de 5 ore pt 3 folii amarate :) am vrut sa fiu inteles ce vreau !!
« Ultima Modificare: Iunie 06, 2009, 05:44:43 pm de Gusteru »

Offline dragosdinulescu

  • 0722696618
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 846
  • Born stupid? Try again!
    • www.stomamed.ro
Re: Antifonare interior in Trabant - metode
« Răspuns #1 : Iunie 06, 2009, 11:48:53 pm »
Am citit de 2 ori postul tau...
In primul rand m-a blocat faptul ca nu ai o fraza coerenta, cu punct, virgula si alte "inutilitati" din astea gramaticale care ar putea sa te faca sa intelegi ce vrei sa spui! Nu ai subiect si predicat in aceeasi propozitie, iar in fraza nu ai o propozitie principala ! Ai numai subordonate!

In al doilea rand, nu am inteles ce urmaresti cu antifonarea asta! Vrei sa nu mai auzi motorul? Zgomotele exterioare? Iti pui instalatie de sunet in masina si vrei sa nu se auda in afara? Sa mor daca am inteles ce vrei sa faci!

Sincer! Nu am inteles... Ne ceri un sfat? Sau ne inveti cum sa facem o antifonare? Eu te sfatuiesc sa recitesti  "compunerea", si sa o reeditezi, pentru ca in formatul actual, sunt convins ca nimeni nu a inteles ce ai vrut sa spui! Si ca sa argumentez cele scrise de mine, uite...cred ca ai vazut ca forumul asta e foarte activ, toata lumea isi da cu parerea. Post-ul tau a fost citit de 13 oameni pana acum, si nimeni nu ti-a raspuns ceva! De ce? Iti spun eu de ce! Pentru ca e o "compunere" incoerenta!

Exemplu de fraza absolut neinteligibila!
"Multi isi lasa stock treaba asta, huruie paraie bate troncane ....de la caz la caz, avand in vedere ca am luat masina originala si interiorul destul de "insonorizat" adica pastrat in conditii bune, vreau sa obtin mai mult !"

- ce inseamna "stock"?
- unde este propozitia principala?
- cine paraie? Treaba?
- de la caz la caz ...ce se intampla?
Si pot contnua, dar pierd timpul!  Fa ceva si lumineaza-ne!
« Ultima Modificare: Iunie 06, 2009, 11:55:11 pm de dragosdinulescu »

Offline Andreiu

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 94
Re: Antifonare interior in Trabant - metode
« Răspuns #2 : Iunie 07, 2009, 12:21:50 am »
Salut! Ai dreptate, m-am grabit si am scris totul aiurea.

Doresc sa antifonez in interior masina mea deoarece consider ca sunetul motorului si al tobei de esapament se aude prea tare pentru mine personal.

Nu doresc sa modific vizual si functional nimic ci doar sa mai acopar o parte din sunetul din exterior.

Ce parere aveti despre aceasta idee?

Offline dragosdinulescu

  • 0722696618
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 846
  • Born stupid? Try again!
    • www.stomamed.ro
Re: Antifonare interior in Trabant - metode
« Răspuns #3 : Iunie 07, 2009, 01:31:41 am »
Ideea e buna. In principiu. Dar te-ai gandit ca asa e Trabantul? Zgomotos? Si ca, orice i-ai face, nu prea scapi de vibratii si de miros de benzina si de ulei? Pe bune, nu vreau sa te descurajez! In 9 ani cat am avut Trabantul, niciodata nu am scapat de mirosul de esapament din haine!

Inteleg ca ai si studiat piata. Asa ca, da-i bataie! Iar daca ne dai si noua detalii, fa-o riguros, nu otova! :P

« Ultima Modificare: Iunie 07, 2009, 01:36:48 am de dragosdinulescu »

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Antifonare interior in Trabant - metode
« Răspuns #4 : Iunie 07, 2009, 02:12:38 am »
Dinulescule !! Mah ! Tu ai luat azi o amenda?!! Asa-i ? D'aia esti grumpie??! Nu hasaii membrii noi nouti :-)) . Lasa omu' sa intrebe,eu l-am sfatuit sa faca topic ca m-a intrebat Mess.Si la faza cu mirosul de esapament  de ex. mie nu imi miros hainele a fum! Si eu sunt de acord cu propunerea de solutii pt.antifonare interior.Ma intereseaza si pe mine ... putin daca se reduce ... tot e OK. Nu trebuie ceva SCUMP neaparat.Eu acuma am dotarea STANDARD (pasla + covorul acela maroniu).
@Andreiu. TE ROG scrie coerent,cu fraze complete si tot tacamul.
@Dinulescu Mah ... taci ca ne facem de rusine tagma ijinerilor (si Andreiu e ing.) ;-)
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline Andreiu

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 94
Re: Antifonare interior in Trabant - metode
« Răspuns #5 : Iunie 07, 2009, 01:35:53 pm »
Nu este nici o problema, mi-am recunoscut gramatica intortocheata, gata!

Pentru inceput o sa fac o PROBA cu pasla respectiva, adica pasla aceea de sub mocheta pe care unii o avem! Am sa pun in spatele bordului si spre pedalier si o sa va anunt diferentele!

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Antifonare interior in Trabant - metode
« Răspuns #6 : Iunie 07, 2009, 05:38:02 pm »
GATA ! back ON TOPIC
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline dragosdinulescu

  • 0722696618
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 846
  • Born stupid? Try again!
    • www.stomamed.ro
Re: Antifonare interior in Trabant - metode
« Răspuns #7 : Iunie 08, 2009, 11:21:31 pm »
Dictatorule! N-am nimic cu injineru! Doamne fereste!  Numa sa intelegem si noi ce vrea sa spuna! Foaaaaaarte bine ca vrea sa faca!

Andreiule! Da-i bataie, coane!

Offline Andrei

  • Moderator
  • Trabantist
  • *****
  • Mesaje postate: 392
  • RED 601-84, 601-89, 1.1-90, w201-85
Re: Antifonare interior in Trabant - metode
« Răspuns #8 : Iunie 12, 2009, 03:34:25 pm »
al meu e terosonat interior exterior si vopsit peste , si suna mai incet  :P, intr-adevar sunetul din habitaclu se diminueaza.
interiorul nu e antifonat de sub parbriz si acum imi pare rau ca nu am antifonat direct de la parbriz in jos ci doar de sub bord in jos, daca l-as face din nou as antifona tot.
paslele respective(covorasele groase de iarna)antifnoeaza putin si ele masina dar tin apa in interior , ele se usuca foarte greu si trebuie avut grija cu ele sa nu ramana ude mult timp si din cand in cand verificate, de multe ori eram convins ca nu are cum sa fie apa acolo si dupa ce le-am tras afara a aparut contrariul .....

Offline Andreiu

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 94
Re: Antifonare interior in Trabant - metode
« Răspuns #9 : Iunie 13, 2009, 01:00:43 am »
Eu m-am mai gandit si la varianta vopsea antifonica plus pasla aceea sau material de genul peste ea! Vorbesc doar de partea frontala de la parbriz in jos pana la pedale. Ma gandeam si la aplicarea pe partea cealalta, ADICA in compartimentul motor sub parbriz...si atunci cred ar fi o treaba reusita!

Offline Andrei

  • Moderator
  • Trabantist
  • *****
  • Mesaje postate: 392
  • RED 601-84, 601-89, 1.1-90, w201-85
Re: Antifonare interior in Trabant - metode
« Răspuns #10 : Iunie 13, 2009, 11:59:21 am »
deci daca vrei sa reduci zgomotul atunci fa o treaba calume si fa antifonare si interior(sub bord) si exterior(la motor), eu ma gandeam ca interor ar fi o varianta mai buna sa dai cu pensula un strat mai gros de antifon pentru o mai buna izolate termica si fonica(dezavantaj ca exista riscul sa se exfolieze mai repede in timp), dar la mine e in teroson suflat doar si is mutumit si asa .

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Antifonare interior in Trabant - metode
« Răspuns #11 : August 24, 2009, 08:14:44 am »
Relocare topic paterrfail

Am inceput usor, usor, sa pregatesc masina pentru un vopsit. Mai deunazi am curatat podeaua pe interior de rugina si am aplicat o vopsea-inhibitor de rugina, iar azi am zis sa scot ornamentele de aluminiu de la acoperis (nu stiu cum ii zice in termeni tehnici) si am curatat zona de acolo. Acuma, in etapa asta, am o intrebare: ce adeziv, ce fel de izolator (chit, ceva?!) sa folosesc atunci cand voi pune ornamentele la loc??? Acolo fusese ceva chit, mai dincolo si silicon; numa prostii. Eu n-as vrea sa intre apa, totusi, mai ales ca acolo se si cam strange...
   Apoi, asa, ca un sfat, daca-l primiti de la un novice, si putin off-topic: scot si ornamentele de pe aripi, ca sa pot curata bine si pe acolo rugina si praful si restu'. Ce-am vazut e ca cel care a vopsit masina inainte a folosit, pentru prins la loc ornamentele astea, in locul holzsuruburilor germane, care se desfac cu surubelnita dreapta, unele cu cap inecat, insa in cruce. Mare prostie! Sunt imposibil de desfacut! Mai erau cateva cu cap drept si le-am desfacut imediat, insa astea sunt ruginite si infipte tare bine. Acum o sa caut holz-uri cu cap drept (daca reusesc sa le scot pe celelalte). Asta e asa, ceva ce mi s-a parut mie ca v-ar interesa. Na! Acuma fiecare face cum crede de cuviinta.
   Astept un raspuns la intrebarea cu adezivul! Va multumesc!
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Antifonare interior in Trabant - metode
« Răspuns #12 : August 24, 2009, 08:15:53 am »
Raspuns remi

eu am folosit BODY 999 , am luat la cutie de 1 kg , dar este si la tub ca siliconul, pret la cutie 27 ron de la un magain din zona mea , scrie pe cutie ca e bun si la lipit , si la eansat, se aplica cu pensula , si lipeste de numa numa  , tre sa mai iau si eu o cutie ,mai e de umplut niste goluri , si intra destul
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Antifonare interior in Trabant - metode
« Răspuns #13 : August 27, 2009, 11:50:01 pm »
         Sal,eu l-am dat cu doua straturi de grund contra ruginei ,dupa care cu inca doua de antifon cauciucat, nu o sa ai probleme insa tine cont ca asta e trabantul , din cate ai observat al meu se auzea ok singura chestie care conteaza mai mult.............. e sa ai tobele bine etansate si motorul inca bun sa nu fie pe duca (sa troncane ambielejul) in rest bafta si astept sa iti dau emblema ,sa o plantezi acolo ca se vede cam aiurea ,nu te costa nimic .
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”