Autor Subiect: releu semnalizare  (Citit de 3124 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline mdv

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 507
releu semnalizare
« : Ianuarie 12, 2010, 05:09:27 pm »
nu stiu cum mi a intrat apa in trabant ,dar cert e ca am gasit releul de semnalizare plin cu apa.Este elctronic ,original ddr.Am scos apa l am pus la uscat.Dupa ce l am uscat l am montat din nou;problema e ca,de semnalizat semnalizeaza dar nu se mai aprinde becul verde intermitent de la vitezometru(becul nu e ars).Poate am montat firele gresit!am sa scriu toti papucii de pe releu:49,49a,c,c2,31.Firul negru cu alb(sursa de curent)l am pus la 49,celalalt fir negru cu alb(care duce la lampile de semnalizare)la 49a,firul maro(masa)am pus o la 31,iar firul albastru cu galben(becul verde)l am pus la c.Cine are idee sau cine are releu electronic si poate sa se uite il rog sa ma lumineze si pe mine.Multumesc anticipat1
am un trabant si asta imi ocupa tot timpul!

Offline mdv

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 507
Răspuns: releu semnalizare
« Răspuns #1 : Ianuarie 17, 2010, 10:21:00 am »
tot eu vin si cu raspunsul,ca nu prea s a ingramadit nimeni sa raspunda.DA,firele le am pus corect,dar ATENTIE!nu apa il defectase ci modul de demontare a releului.l am desfacut cu o surubenita si din neatentie am strambat una di tablitele ce se aflau pe placa mobila care o atraga bobina (cu rol de magnet).am indreptat tablita ,am lipit cu glue ca sa stea dreapta si acum face contact.sant 2 tablite .una da curent la firul ce duce curentul la lampile de semnalizare si una care duce curentul la becul martor din bord.
am un trabant si asta imi ocupa tot timpul!

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 663
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Răspuns: releu semnalizare
« Răspuns #2 : Ianuarie 17, 2010, 12:44:30 pm »
fii sigur ca daca stiam iti raspundeam :P
ca nu scap nici-un post de pe acest forums a nu il citesc...
dar..nu stiam ce sa-ti spun :P
e bine ca ai rezolvat..
poate o sa mai fie si altii cu problema asta

Offline mdv

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 507
Răspuns: releu semnalizare
« Răspuns #3 : Ianuarie 17, 2010, 10:30:14 pm »
fii sigur ca daca stiam iti raspundeam :P
ca nu scap nici-un post de pe acest forums a nu il citesc...
dar..nu stiam ce sa-ti spun :P
e bine ca ai rezolvat..
poate o sa mai fie si altii cu problema asta
ai dreptate,dar era vorba de o rugaminte in legatura cu cei care au releu electronic sa arunce o privire sa vada daca am pus bine firele.nu cred ca nimeni nu are releu electronic pa trab!Si sa mergi cu masina fara semnalizare.....
am un trabant si asta imi ocupa tot timpul!

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Răspuns: releu semnalizare
« Răspuns #4 : Martie 06, 2010, 02:47:40 pm »
e foarte inghesuit releul de semnalizare pus. si eu am patit-o venind de la Tm spre Ab. Pe la jumatatea drumului mi-a cazut semnalizarea de tot. Numai avarii mai aveam. Am oprit in parcare si m-am uitat ...baiul era ...cateodata se auzea un tzarait in el. Mi-am zis ca e gata. Insa ... cand am trecut o groapa,si-a revenit.Eu lasasem semnalizarea dreapta pusa in caz ca reinvie. Ceea ce s-a intamplat. Problema era de la firul de alimentare ce venea din tablou la releu.Si era scos,insa la inspectie vizuala nu l-am vazut. L-am strans la loc(era si nitel scamosat-refacut fire ok) si am continuat. Ce se poate intampla (am patit eu) daca iasa furtunasul de la pompa de vacum spalare parbriz,trebuie sa iti bagi mana sub bord (FOARTE aiurea pozitia) si sa tina cineva si din fata de la capota contra. eee si in aceasta operatiune se poate intampla sa scoti vreun fir din locul lui. Deci atentie.
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan