Autor Subiect: Tehnici anti inghetare incuietori/chedere  (Citit de 14465 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline andrei.cociuba

  • GomiNoSensei
  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 292
  • GomiNoSensei
    • Ramblings of a Crooked Mind
Re: Tehnici anti inghetare incuietori/chedere
« Răspuns #15 : Ianuarie 02, 2013, 08:14:47 pm »
eu folosesc de ceva timp alcool izopropilic si pe parbriz (si pe interior hihi) si pe yale. am mereu o sticluta la indemana (ca sunt electronist, asa printr-un colt de sufletel).

habar nu am cat costa, ca mereu cumpar o groaza de chestii deodata de la magazinul de electronica, dar indeparteaza si gheata, si apa....

cateodata mai suflu si eu in yale, dar exista doua riscuri:

1. intra mai multa apa, care condenseaza cand respiratia umeda atinge metalul rece si il incalzeste....

2. risti sa ramai cu buzele lipite de yala. DACA se intampla: NU TRAGE. o sa ramai cu buzele crapate rau mai mult timp. gaseste o metoda sa incalzesti punctul de contact. sufla, sau roaga pe cineva sa aduca apa calda.
Poze cu trabi la mine pe facebook
tel:0748 037 126  e-mail: contact@andreicociuba.ro
resedinta:Cluj Napoca

Datele mele de contact de aici sunt exclusiv pentru membrii forumului si in scopuri strict legate de activitatea acestui forum.

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Tehnici anti inghetare incuietori/chedere
« Răspuns #16 : Ianuarie 02, 2013, 08:16:22 pm »
DACA se intampla: NU TRAGE. o sa ramai cu buzele crapate rau mai mult timp. gaseste o metoda sa incalzesti punctul de contact. sufla, sau roaga pe cineva sa aduca apa calda.
=))) =)) sau sa sufle

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: Tehnici anti inghetare incuietori/chedere
« Răspuns #17 : Ianuarie 04, 2013, 09:14:27 pm »
eu iarna asta ,am dat vre-o 2 jeturi in iala, de spray degripant (dala pt. suruburi), si nu a inghetat butucul , cheia intra si se invarte ca si vara ,sunt multe variante ,doar sa te gandesti cu ce ai la indemana
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)