Autor Subiect: Machete Deagostini modificate.!!  (Citit de 40745 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Yokomy

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 392
  • Ăla cu Teveuu`.
Re: Machete Deagostini modificate.!!
« Răspuns #30 : Mai 10, 2012, 09:27:10 pm »
Ce fain e TV-ul militar !
Da' nu trebuia semnu' armatei romane sa fie putin mai mare pe usa ?

Offline Schumy

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 116
Re: Machete Deagostini modificate.!!
« Răspuns #31 : Mai 10, 2012, 10:04:51 pm »
Da , o sa fac poze cu carligul si postez maine daca chiar vrei.Practic este o bucata de sarma indoita si lipita pe fundul machetei ,apoi vopsea.
Cocardele de pe tv sunt mai mici ca asa mi-a venit coala cu decaluri care se lipeau pe avioane militare.



Offline Yokomy

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 392
  • Ăla cu Teveuu`.
Re: Machete Deagostini modificate.!!
« Răspuns #32 : Mai 10, 2012, 10:19:02 pm »
Daca as sti si eu sa vopsesc machetutele fara sa le fac praf, as face un TV salvare...masini des intalnite la noi pana nu de mult ...
Respect pentru ceea ce faci ! Jos palaria !  :occasion14:

Offline micul alex

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 61
Re: Machete Deagostini modificate.!!
« Răspuns #33 : Mai 10, 2012, 10:25:43 pm »
salut
daca poti sa faci poze,cum ai prins sarma de cupru de podeaua masinii.             cum reusesti sa faci roll-bar-urile,platforma si alte operatii?Cum faci rost de sarma de cupru?         

Offline Schumy

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 116
Re: Machete Deagostini modificate.!!
« Răspuns #34 : Mai 10, 2012, 11:16:30 pm »
Dupa ce termin tv-ul de pompieri o sa-mi fac si o salvare .
Sarma de cupru gasesti , de la motoare electrice si scoti bobinajul panala sarma de instalatie.
Daca vrei sa inveti sa faci rollbar-uri si alte minuni trebuie sa strici multi colaci de sarma si sa strici multe tuburi de superglue si o sa-ti iasa.
Pun acum si poze cu tv-ul 80% gata, mai trebuie sa-i fac girofar , proiector pe dreapta si o scara + tubulatura.!(decaluri cu pompieri mai tarziu)



Offline micul alex

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 61
Re: Machete Deagostini modificate.!!
« Răspuns #35 : Mai 11, 2012, 01:59:15 pm »
salut
poti te rog frumos sa faci,daca vrei,poza/poze un cu motor din acela,ca sa stiu si eu cum arata?Si elementele se lipesc daca dai cu super glue?

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: Machete Deagostini modificate.!!
« Răspuns #36 : Mai 11, 2012, 09:04:41 pm »
sarma i-am dat eu.. si fludor si pistol de lipit :icon_thumleft:
-tu zii practic, cum sa faca, daca vrei sa fie secret pentru ceilalti, da-i pe pm... :icon_thumleft:
mersi. :toothy1:
popandau de trabante

Offline Schumy

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 116
Re: Machete Deagostini modificate.!!
« Răspuns #37 : Mai 11, 2012, 10:47:44 pm »
Eu am luat in unele cazuri sarma de la motoarele de masina de spalat . Uneori bag sarma de instalatie electrica .Tu trebuie sa sti la fiecare scara ce sarma merge ca si dimnesinune.Trebuie sa ai si ceva cunostinte despre masinile de curse pentru ca iti foloseste enorm.Nu trebuie fludor si pistol de lipit ca daca lipesti la un capat se desface la celalalt.Merge numai cu superglue , eu folosesc Loctite si am un adeziv special pentru geamuri care se gazeaza iremediabil daca le lipesti cu superglue.Eu nu am secrete ca ceilalti machetisti  si iti spun tot ce vrei sa sti.Practic iti dau un sfat , cauta forumuri specializate gen cartula sau chiar si pe miniauto si citeste tot ce se poate despre treaba asta si apoi poti sa incepi sa incerci si tu.
Succes

P.S- Sfatul meu este sa inveti sa vopsesti , o macheta degeaba are rollbaruri daca nu are o vopsea demna de munca depusa .Invata sa desfaci machete si sa le asamblezi, cele de la deagostini sunt perfecte pentru asa ceva mai ales ca sunt si destul de accesibile.Ia-o treptat de la mici detalii pe care sa le faci pana la chestii mai complicate.


continuam cu o alta dacie!


Offline micul alex

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 61
Re: Machete Deagostini modificate.!!
« Răspuns #38 : Mai 12, 2012, 03:53:16 pm »
salut
schumy,poti te rog sa pui poze cu partea de jos a platformei  si cu carligul daciei,te rog frumos.Da platforma ai facut-o dupa un anume plan?Daca ai facut-o poti sa faci o poza la acel plan?Partile de tabla dreapta cum le-ai ''sudat''?

Offline Schumy

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 116
Re: Machete Deagostini modificate.!!
« Răspuns #39 : Mai 12, 2012, 04:25:39 pm »
Uite niste poze dar nu stiu cat o sa-ti foloseasca.Eu zic sa faci cum ti-am zis si sa incepi sa citesti despre modelism cat mai mult pe net ca este informatie cata vrei numai sa vrei.Si ca inca un sfat daca tot te pasioneaza sa faci asa ceva , foloseste-ti imaginatia cat mai mult.Bafta



Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: Machete Deagostini modificate.!!
« Răspuns #40 : Mai 12, 2012, 08:30:15 pm »
..bai, m'ati  inebunit de cap !!  :BangHead: :BangHead: nu mai pot nici sa dorm de cat trozneste asta micu' la ,,reparatiile'' lui...
popandau de trabante

Offline Schumy

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 116
Re: Machete Deagostini modificate.!!
« Răspuns #41 : Mai 12, 2012, 10:42:31 pm »
Lucreaza noaptea? sau era la pranz si faceai somnul de frumusete.Pai se poate asa ceva , sa lasi baiatul singur si sa nu-l ajuti la modificat.Stai sa vezi cand o sa inceapa sa vopseasca machetele in scara blocului ce show o sa fie:))))) :blob7:

Offline micul alex

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 61
Re: Machete Deagostini modificate.!!
« Răspuns #42 : Mai 13, 2012, 09:44:28 pm »
salut
Schumy iti multumesc pentru sfaturile pe care mi le-ai dat,felicitari pentru talentul   tau iscusit   :notworthy:   ,foarte frumoasa colectia ta scara 1/24.

Offline Schumy

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 116
Re: Machete Deagostini modificate.!!
« Răspuns #43 : Mai 14, 2012, 12:04:39 pm »
Mercedes 190 E burago  salvat de la un pusti care -i pusese o lopata de chit pe bara fata si stricase tot interiorul.


Offline alexmarius13

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 10
Re: Machete Deagostini modificate.!!
« Răspuns #44 : Mai 15, 2012, 04:54:08 pm »
App de De Agostini... au avut la un moment dat un proiect cu o corabie foarte mare care o faceai intr-un an.. sti cineva daca mai e disponibila afacerea ?