Autor Subiect: Impatimitii de Barkas  (Citit de 345176 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline vodoleha

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 24
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #675 : Iunie 27, 2011, 08:20:52 am »
http://www.ceproinv.ro/piese_prelucrate.php

Am gasit aici o fabricuta care imi face direct bucsa turnata, dar imi trebuie dimensiunile. Sa vad, poate masor gaura si axul.

Barkasul de vanzare este camioneta ca si a mea.

Offline draku

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 722
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #676 : Iunie 27, 2011, 11:40:07 am »
ma sunat "Nenea" cum ca ar vrea sa demonteze duba si sa o dea la remat, pana miercuri
daca e cineva interesat de piese.......
sau poate o da intreaga, desi nu mai are ITP
viorel parca era interesat de o duba, desi asta nu arata extraordinar...
dar daca obtine un pret bun....

eu stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj....

Offline horatiu601

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 967
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #677 : Iunie 27, 2011, 01:39:47 pm »
pai un bon de rabla mi se pare un pret chiar ok :laughing7:
trabantul nu este o masina,este un stil de viata!! :)

Offline barkassubmarin

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #678 : Iunie 27, 2011, 11:50:44 pm »
 :hello2:
Si pe mine m-a sunat ! E clar ca Nenea este decis (din cate stiu si-a finalizat Mercedesul Vito de reparat).
Personal i-am raspuns ca nu m-ar interesa decat o roata care are janta de 14" (apropo, am uitat sa spun oare ca tot cautand am gasit pe un site ca jante de 14 cu 5 prezoane PCD 140, adica bune pt Barkas, au echipat Merturile Sprinter seria 100 ?), dar a zis ca deja o are pusa la camioneta, iar altceva, sincer, nu prea mai am nevoie!
Am mai spus-o, nu vreau sa par neserios, ori carcotas, omul se cam arunca la banuti (mie imi spunea ca i-a propus cineva sa ii dea 1800 lei pe ea, unul care ar fi avut o combinatie cu voucerele, dar din conduita ulterioara rezulta ca nu i-a iesit combinatia.
In atare conditii si din respect pentru fierul pe care Nenea al putea sa il ,,taie", cine este interesat cred ca il poate incerca la ,,coarda sensibila" (gen nu este pacat de masina cand ai putea face un bine, etc, etc ...), sub rezerva de a merge direct sa vada masina si sa ii constate starea, altfel ar putea avea surpriza sa gaseasca pe ea un motor care bate, o cutie care nu intra sau sare din viteze ...
Doamne iarta-ma, sa nu vorbesc cu pacat, dar cred ca il cunosc destul de bine dupa atatia ani, asa ca nu m-ar mira ca sa ia componentele bune ale masinii (cunosc masina si stiu ca este ingrijita si functioneaza foarte bine) pe care sa le ofere separat, iar caroseria (care are unele probleme si care ar necesita cateva petice si un pic de bibileala) cu restul fiarelor grele, sa le dea la Remat.
Ce sa-i faci, omul este simplu si foarte pragmatic!
Iar referitor la o ,,carcoteala" a lui Draku cu ceva vreme mai in urma, cand postam si eu despre o tentativa a lui Nenea de a ,,marita" dubita, cum ca acea masina perfect functionala nu are scirocco, aviz amatorilor - omul are vreo doua - trei agregate prin magazie (unul a fost al lui Casper chiar, demontat de pe masina cand aceasta era inca in proprietatea sa)
 Morala : Autom stie bine (am avut mai demult noi o discutie, nu ?!?) atentie la o eventuala negociere, dati dovada de tact si nu va lasati pacaliti de aparenta ,, inofensivitate" a lui Nenea !  :laughing7:
 :icon_salut: :icon_salut: :icon_salut:

Offline mar

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 20
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #679 : Iunie 28, 2011, 11:38:53 am »
Am vorbit astazi cu proprietarul Barkasului (nenea). Masina am vazut-o anul trecut la mare la eforie sud. Arata binisor atunci. Joi ma duc s-o vad si sa negociem. Oricum e tare omul, "a avut oferta cu 2000 ron si nu a dat-o" iar instalatia de incalzire o are demontata " dar este foarte valoroasa".   :o

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #680 : Iunie 28, 2011, 06:41:29 pm »

Barkasul de vanzare este camioneta ca si a mea.

Ce ti-e si cu viata asta............cat am cautat asa ceva, Camioneta cu motor de Dacie..... :( :( :(
"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline barkassubmarin

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #681 : Iunie 28, 2011, 11:09:21 pm »
 :wav:
Asadar, Mar citeste de doua ori mesajul personal pe care ti l-am trimis inainte de a citi acest post al tau si daca imi poti dovedi ca am incercat sa te pacalesc sau sa te mint, in loc sa te informez corect, sunt dispus sa te bag in carciuma si sa te imbat, pe banii mei si pe criza asta !!!
Iar tu Autom, cugeta la vorba aceea care spune ca in loc sa fii suparat ca nu-ti iese ce ti-ai propus, sa-i multumesti bunului Dumnezeu care nu te lasa sa gresesti si iti pregateste ceva mai bun ! Ceea ce ai tu bate de departe orice modificare cu motor de Dacia si trebuie sa te consideri norocos, zau asa ! Ia in calcul ca nu te lovesti de improvizatii sau chestiuni artizanale, ci de ceva gandit si realizat de nemti, calitatea materialelor, problema ambreiajului care cedeaza si ,, nepotrivirea" raporturilor de transmisie ale cutiei care nu este facuta sa lucreze cu un motor ,, puturos" etc, etc ...  ;)
 

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #682 : Iunie 30, 2011, 07:46:21 pm »
Fratilor..............azi de dimineata am vazut MINUNEA!!!!!!!!

Barkas-ul izoterma ( dar marita izoterma in mod spectaculos) din Ploiesti. MAsina a trecut asta iarna ca un OZN pe langa mine si azi de dimineata, la fel!

M-am luat dupa el si am avut MARI dificultati sa il ajung. Parca zbura pe sosea. Nu parca ci zbura!!!!!

Dupa 4-5 km am reusit sa ajung in fata lui si sa il fortez sa se opreasca.

Am intrat in vorba cu proprietarul si am aflat chestii interesante.

1.Masina are motor de 1,9 Diesel

2. Proprietarul este un om de nota 20.

I-am luat datele de contact si cand merg in Ploiesti, il vizitez.



O masina de nota 20 la superlativ....... :wav: :wav: :wav:

"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline draku

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 722
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #683 : Iunie 30, 2011, 08:04:31 pm »
sefule, pardon, la cum mergi matale, si daca mergea cu 60 la ora ti se parea ca zboara    :D
eu stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj....

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #684 : Iunie 30, 2011, 08:15:03 pm »
Iar citesc o urma de ironie in vorbele tale.......Oare mi se pare?
"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline draku

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 722
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #685 : Iunie 30, 2011, 08:25:27 pm »
da' ce, gresesc cu ceva?
singur ai recunoscut ca mergi molcom....
 :P
eu stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj....

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #686 : Iunie 30, 2011, 08:27:05 pm »
.....................molcom..........

In fine, esenta era ca am descoperit Barka-sul bibilit din Ploiesti.
"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline barkassubmarin

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #687 : Iulie 01, 2011, 11:05:34 pm »
 :o :o :o
 1.9 diesel ??? cu ce cutie ?!? Daca macar cu telefonul faceai si tu niste poze ...
Stau si cuget unde a pus motorul ala, cu tot cu accesorii !!! Apropos, era omologata masina ?
Apoi, ma gandesc (sau sa nu ma gandesc) la taxe ... dar imi aduc aminte de o vorba, care spune ca daca vrei sa mananci placinta nu te gandesti cate oua trebuie sa consumi !
Am si eu ceva de spus (mai ales ca Mar tace): a venit (El) ieri, a vazut dubita lui Nenea, l-a vazut si pe Casper si ... a plecat mai departe (nu-i suparare).
Cert este ca ieri am fost restructurat (in mintea unora asa se numeste mutarea de la o subunitate la alta, de pe un post pe altul fix similar, cu mutarea corespunzatoare a altuia, pe locul meu !!!).
De aici beleaua : ce fac cu parcul auto ?!? Cea mai buna varianta ar fi vanzare Supernova, Casper si ,,Naveta Spatiala" la voucere, Submarinul acasa in fata blocului si ... un Clio prin programul ,,Rabla", nu ???
Sau, poate pana luni ma ,,sucesc" si sa intru la bataie cu marsavnica mutare si cei ce au imaginat-o / pus in practica ?
 :icon_scratch: :icon_scratch: :icon_scratch:  :help:

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #688 : Iulie 02, 2011, 06:17:13 am »
Nu am avut timp sa ii fac poze. Cert este ca masina se misca ff bine. In proportie de 150% masina este omologata. Are si girofar mare in spate si unul pe cabina.......BESTIALAAAAAA!!!!!! :wav:

O sa il vizitez pe proprietar.........e in Ploiesti.

Despre restructurare: Eu de luni am primit hartia de punere la dispozitie. Sa vedem ce urmeaza. Teoretic o sa dau un examan. Ceva de tipul: 5 locuri, concurenti: eu, soferul la seful mare, soferul 2 la seful mare, soferul 3 la seful mare, soferul 1 la adjunctul sefului mare, soferul 2 al adjunctului sefului mare, soferul 3 a adjunctului sefului mare.........cam asa sta treaba....... :pain10: :pain10: :pain10: :pain10: :pain10:
« Ultima Modificare: Iulie 02, 2011, 06:29:52 am de autom »
"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Răspuns: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #689 : Iulie 02, 2011, 08:29:40 am »
Imi pare rau sa aud asa ceva :(