Autor Subiect: recuperare faruri  (Citit de 1673 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
recuperare faruri
« : Octombrie 24, 2011, 12:18:19 pm »
-aveam un far cu oglinda foarte buna, nici pic de pata in interior ,dar geamul era gaurit de o pietricica
-la masina am schimbat alt far care avea geamul bun, dar oglinda nu mai avea cromul in partea de jos (se vede si in poza)
-aveam de mult timp in gand sa fac operatiunea asta (sau incercarea ), de a dezlipi geamul dupa suportul de tabla, asa ca am facut rost de pistol cu aer cald (imprumutat de la rafael), si am trecut la treaba
-cu o surubelnita subtire , am desfacut cate putin , de jur imprejur, asta dupa ce am incalzit pe toata marginea cu pistolul de aer cald ,apoi intr-un final s-au separat
-am mai impins si cu o coada de ciocan din interior (e bine sa fiti deasupra unei mese ,cu ceva moale pe ea ,o patura, sau ceva textil ,in caz ca va scapa ,sa nu se sparga geamul)
-dar trebuie multa rabdare ,altfel se va sparge geamul, cel putin pe ala gaurit , nu a rezistat sa se dezlipeasca intreg ,dar nu e problema, oricum se arunca
-acum sa aleg un silicon pt. a lipi inapoi pe cele bune ,si f. important sa se tina seama de linia orizontala de la geam , cu asezarea tablei in oala (fiind vorba de aliniere in plan orizontal a ambelor piese ,tabla cromata are ca semn partea de jos a locasului unde intra becul halogen H4)
-poza pe lumina sunt cele doua piese bune ,care urmeaza sa le cuplez (intru fuzionarea indelungata ,si fara incidente)   :happy3:

 
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)