Autor Subiect: Cum se face radierea unei masini, fara a o duce la remat?  (Citit de 74692 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Răspuns: Cum se face radierea unei masini, fara a o duce la remat?
« Răspuns #45 : Martie 04, 2011, 03:53:29 pm »
Dar totusi ramane la politie inmatriculata ;) Ce zice colega ta, este cam acelasi lucru cu a nu mai declara masina. Ramane in aer. Inca nu sunt reglementate situatiile astea. La orice ora, daca intreaba cineva, declari ca ai dezmembrat-o, in momenntul cumpararii.

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Răspuns: Cum se face radierea unei masini, fara a o duce la remat?
« Răspuns #46 : Martie 05, 2011, 10:17:20 am »
Pai ai cartea nu? Atunci faci un contract de vanzare cumparare cu oricine, radiezi de la administratie si ai scapat de problema. Nu mai merge cumparatorul sa o bage pe rol si gata. In viitor, se vor radia din oficiu dupa noile proiecte de lege.
Mai este solutia cu ce zice Victor, dar asta este prin instanta. Va trebui hotarare judecatoreasca.

Daaa ... si CINE face un contract V/C pe naspa cu mine pt o masina care NU exista? Cine e fraierul care ia EL pe cap o "masina" si sa plateasca aiurea ? Eu zic ca nimeni
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Răspuns: Cum se face radierea unei masini, fara a o duce la remat?
« Răspuns #47 : Martie 05, 2011, 11:36:52 am »
Faci contract cu cineva din familie, o radiezi de la administratie si gata. Cumparatorul nu o mai inscrie la administratie ;)

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Răspuns: Cum se face radierea unei masini, fara a o duce la remat?
« Răspuns #48 : Martie 05, 2011, 07:16:48 pm »
asa am facut eu ,de 3 ori, si nu e nimic ilegal ,sotia ta il cumpara, si gata ,nu mai face nimic,scapi de taxa de la fisc
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline gabi trabi

  • Trabantist Veteran
  • *****
  • Mesaje postate: 1 229
  • Das auto
Răspuns: Cum se face radierea unei masini, fara a o duce la remat?
« Răspuns #49 : Martie 25, 2011, 06:31:32 pm »
Citat
asa am facut eu ,de 3 ori, si nu e nimic ilegal ,sotia ta il cumpara, si gata ,nu mai face nimic,scapi de taxa de la fisc
Am fost azi la Drpciv si am intrebat acolo , sunt 2 solutii:
Pentru prima ai nevoie de :
-Cererea solicitantului
-Certificatul de inmatriculare -original
-Placutele de inmatriculare
-Cartea de identitate a vehicului
-Fisa de inmatriculare cu viza organului fiscal
-documentele care atesta faptul ca vehicului este depozitat in spatiu propriu (copie dupa un contract al unei case la curte sau ceva in genu )
-Buletinul si copie
-3 exemplare certificat radiere (de majoritatea actelor faceti rost de la oamenii din parcarea Drpciv)

A doua varianta presupune urmatoarele:
Trebuie sa faci un contract vanzare cumparare cu o persoana fictiva (din alt judet , cat mai indepartat  =)) ) , apoi radiati masina de la financiar ca si atunci cand o vindeti .

Adoua varianta e mai simpla dar nu stiu cat este de "legala" ,mi-a spuso un baiat de acolo care se ocupa cu acte ,asigurari etc  :)
Das  auto

0733825596

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Răspuns: Cum se face radierea unei masini, fara a o duce la remat?
« Răspuns #50 : Martie 25, 2011, 07:18:30 pm »
Destul de legala a doua varianta si mult mai simpla (asta ziceam si noi, treci pe numele oricui). La un moment dat, politia cu administratia vor trebui sa colaboreze. In momentul acela, masinile care nu apar la administratie, se vor radia automat. Ceea ce este normal :dontknow:

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Răspuns: Cum se face radierea unei masini, fara a o duce la remat?
« Răspuns #51 : Martie 26, 2011, 01:42:34 am »
asa cum am zis si eu ca am facut de 2-3 ori, si nu e nimic nelegal, unu cumpara , unu vinde , si masina nu se mai inmatriculeaza , va ramane la cumparator (sau cel in cauza scapa de fisc cu taxa)
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Răspuns: Cum se face radierea unei masini, fara a o duce la remat?
« Răspuns #52 : Martie 26, 2011, 08:30:49 am »
Corect. Ce faci daca vrei sa cumperi o masina de piese? Nu poti sa o scoti de la politie ca nu ai curte. Te conditioneaza. Asa ca pur si simplu nu o mai bagi la administratie si gata.

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Răspuns: Cum se face radierea unei masini, fara a o duce la remat?
« Răspuns #53 : Aprilie 16, 2011, 01:09:14 pm »
   Eu sunt abonat la un site/forum... Avocatnet. Si primesc dailydigest cu articole pe diferite teme juridice. Si uite ca am gasit azi, in mail, una chiar pe ce ne trebuie noua la subiectul asta; e bine de stiut! http://www.avocatnet.ro/content/articles?id=24083&utm_source=3266&utm_medium=email&utm_campaign=newsletter
   p.s. de precizat ca de obicei oamenii care realizeaza articolele astea sunt ori juristi, ori avocati, procurori, etc., deci cu opinii avizate!

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Răspuns: Cum se face radierea unei masini, fara a o duce la remat?
« Răspuns #54 : Aprilie 16, 2011, 01:13:08 pm »
Nu zice, cazul in care o cumperi si  dezmembrezi. Piesele pe balcon. Sa o radiezi trebuie un act de la o curte :'( In situatia asta suntem multi.

Offline anonimnecunoscut

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 27
Re: Cum se face radierea unei masini, fara a o duce la remat?
« Răspuns #55 : Februarie 01, 2013, 08:43:44 pm »
De la remat se pot lua masini intregi ca sa le poti restaura ? Puteti da si niste detalii ? , masinile se dau cu acte , intregi , si unde se gasesc aceste rematuri si cum se procedeaza :D Scz de off topic dar ma intrebam daca se mai poate salva ceva de la Remat :)

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Cum se face radierea unei masini, fara a o duce la remat?
« Răspuns #56 : Februarie 01, 2013, 09:00:05 pm »
Nu se mai poate inmatricula o masina dusa la REMAT. Proprietarul dupa ce o duce, o radiaza definitiv de la politie, unde se opresc numerele, C.I. si certificatul de inmatriculare  :glasses9:

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Cum se face radierea unei masini, fara a o duce la remat?
« Răspuns #57 : Februarie 01, 2013, 09:01:22 pm »
normal teoretic si legal nu poti achizitiona de la remat o masina. In mod special sunt interzise spre vanzare elemente de siguranta cum ar , conducte frane, saboti, cilindri, caseta coloana directie etc.
Nu prea vad cum ai putea sa cumperi de la remat o masina intreaga, eventual la costuri mari (spaga si alte mici atentii) costuri cu care ai putea lua o masina direct de la proprietar
De acte nici nu mai incape vorba, nu exista asa ceva. Tot ce a intrat in remat cu acte, acolo moare. Ca vei lua piese, e altceva, dar caroserie care are pe ea stantata o serie, nu o vei mai putea lua si folosi. eventual, tot ca in cazul de sus, la costuri extrem de mari si cu seriile taiate de pe caroserie/sasiu

Offline popeyej

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 346
  • DB 01 JWS, DB 11 JWS
    • panouri solare
Re: Cum se face radierea unei masini, fara a o duce la remat?
« Răspuns #58 : Decembrie 06, 2015, 08:17:02 pm »
Ma vad si eu pus in situatia de a rezolva o problema asemanatoare.. Am  luat un trabant de la un mos dintr-o localitate din apropiere. Motivul a fost motorul, care este aproape nou, schimbat de mos acum cativa ani, dupa care nu s-a mai mers cu masina. Mosul nu a vrut sa dea separat decat masina intreaga. E pe 6 v, din '78. Actele masinii sunt insa pe numele socrului mosului, mort de ceva vreme. Succesiune s-a facut pe toate bunurile mosului al batran, mai putin trabantul.
Eu as vrea sa tin tot trabantul pentru piese, dar mosul vrea sa il scada de la primarie. De vandut cu acte nu poate, ca propritarul e mort.
 :'(
Vodafone 0723454235

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: Cum se face radierea unei masini, fara a o duce la remat?
« Răspuns #59 : Decembrie 06, 2015, 09:02:27 pm »
..pai e simplu- sa se duca cu actele de deces la taxe si impozite.. daca e mort.. sa astepte aia ca sa le plateasca impozitul..
Eu, in caz similar- bunica avea pe numele ei a doua masina a tatei (asa era pe vremea ,,aia''- nu aveai VOIE sa ai mai mult de UNA masina..) si.. tot imi cereau la impozit banul.. bunica-.. moarta ,,umpic''... :glasses9: M'am dus la Udriste- am facut cerere- ca sa imi dea act cu cine e propietar.. Mi-au dat hartia ca NU E PE NUMELE MEU.. si... n'am mai platit.. TOT la mine era si trabul tatalui- care nici nu locuia la noi.. Aceeasi treaba- inca o hartie.
Am dus hartiile si... atat. :wav:

Deci- daca e mort TITULRUL masinii.. sa se duca cu cert.   deces la aia.. Domne'- e mort.. nu stiu unde e masina.. lasati-ma in pace. :icon_thumleft:
popandau de trabante