Autor Subiect: Impatimitii de Barkas  (Citit de 342679 ori)

0 Membri şi 6 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Mihai wartburgist

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 579
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #1260 : Ianuarie 22, 2017, 09:17:55 pm »
In Germania sunt alte reguli.Au pus jante de Suzuki pe 15.
Al meu are omologat jante pe 14 " cu anvelope de Dacia papuc. Din auzite ( trebuie verificat ) se potrivesc jante pe 15 " de Aro .
Ca idee de baza anvelope mai late " chinuie " mecanismul de directie dar franarea/stabilitatea sunt mai ferme.Anvelope mai inguste pe 165, eu unul le consider cele mai potrivite.
Cutia de viteze este cu cinci trepte ?

Offline Customania

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 9
  • www.customania.ro
    • CustoMania
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #1261 : Ianuarie 24, 2017, 10:17:46 am »
Da , este in cinci trepte .  O sa pastrez pe la urma rotile originale pe 13" , dar o sa incerc sa-i omologhez varianta ce defapt o si am acum pe masina , adica 175 - 13 ( ar costa un set de cauciucri noi cca 600 lei in loc de 1200 )  . Nu are rost sa mai investesc in jenti pe 15 , cand am primit la ea 8 jenti din care 4 sunt cu cerc pt ornament roata . Am sablare si vopsire electrostatica in atelier , asa ca o sa ies destul de ieftin cu restaurarea rotilor .  Apropo...stiti cumva daca ornamentul de roata de trabant se potriveste la Barkas ? http://imgbox.com/j2PZdLwh 

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #1262 : Ianuarie 24, 2017, 03:51:15 pm »
Când pui imagini de pe imgbox, pune pe forum doar BbCode  nu link

Offline draku

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 722
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #1263 : Ianuarie 24, 2017, 07:04:19 pm »
parerea mea e ca Barkasul pe anvelope de 13 normale arata ca elefantul pe patine cu rotile
altfel e pe anvelopele lui, sau pe roti de 14/15


dar na, fiecare cu gustul lui
eu stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj....

Offline sebastian81

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 160
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #1264 : August 04, 2017, 02:33:55 pm »
 Salut!
 Am cumparat un Barkas si am nevoie de o scheme electrica daca are cineva. Ce dimensiune de anvelope trebuie? In carte scrie 6.70-13 6PR.

Offline Andi

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 102
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #1265 : August 04, 2017, 04:29:51 pm »
Dimensiunea ce o aveți în carte e cea originala. Noi folosim 175 r13 pentru că sunt mai înalte.
0746752124

Offline sebastian81

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 160
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #1266 : August 04, 2017, 05:07:33 pm »
 Multumesc. Eu trebuie sa ii fac itp-ul si trebuie sa caut cauciucuri ca toate 4 sunt diferite.

Offline draku

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 722
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #1267 : August 05, 2017, 08:23:14 am »
Salut!
 Am cumparat un Barkas si am nevoie de o scheme electrica daca are cineva. Ce dimensiune de anvelope trebuie? In carte scrie 6.70-13 6PR.


se gaseste chiar aici pe forum la sectiunea "Manuale de reparatie si intretinere IFA"
eu stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj....

Offline sebastian81

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 160
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #1268 : August 05, 2017, 05:54:41 pm »
 Multumesc!
 Imi poti lasa te rog un numar de telefon sa te intreb de ceva piese?
 Cele bune!

Offline Barkas1000HP

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 1
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #1269 : August 21, 2017, 02:05:59 pm »
Bună ziua pasionatilor de fiare si nu numai!
Are cineva idee de unde pot cumpăra un cilindru ambreaj pentru barkas ? Mă intereseaza piesa dintre motor si cutie pe unde se face aerisirea ambreajului.
Mulțumesc anticipat,
Ioan

Offline draku

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 722
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #1270 : August 26, 2017, 10:20:01 pm »
din pacate nu prea am vazut/auzit de barkas cu ambreiaj hidraulic pe la noi
altfel, poti gasi aici: http://www.ldm-tuning.de/en/artikel-7167.htm?a=all
eu stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj....

Offline Customania

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 9
  • www.customania.ro
    • CustoMania
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #1271 : Septembrie 16, 2017, 09:06:11 pm »
Buna seara . Are cineva de vânzare scaunul dreapta de camioneta Barkas ? Nu contează in ce stare este...oricum le voi retapita .

Offline rp_andor

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 46
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #1272 : Octombrie 02, 2017, 10:01:34 am »
Buna seara . Are cineva de vânzare scaunul dreapta de camioneta Barkas ? Nu contează in ce stare este...oricum le voi retapita .

mai vrei scaun dreapta? eu am inceput sa lucrez la a mea dar am luat o pereche de scaune de BMW seria 3, asa ca cele originale out ... stanga din pacate trebuie sa fie donoare pentru sistemul de glisare, dar dreapta o pot rezolva cu o bucata de teava  ^-^
Barkas B1000 1988 verde mat

Offline rp_andor

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 46
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #1273 : Octombrie 02, 2017, 10:17:13 am »
am cu ce sa ma mandresc si eu  ^-^
de saptamana trecuta am inceput proiectul Barkas, nu va fi restaurare (sa nu-mi dati in cap) va fi o modificare in camper van. In momentul de fata se face tinichigeria, vopsit pe exterior, ca si modificari in prima faza, o sa primeasca niste scaune mai comfortabile (am gasit de la un BMW coupe in dezmembrai) motor original pe moment, cu aprindere electronica, pompa de benzina electronica (trebuie sa ii fac retur) galeria de evacuare izolata termic, galeria de admisie polishata, ma gandesc sa incerc un filtru de aer conic direct pe carburator, nu mi se pare eficient cel original.
jenti, DA jenti de 15 de pe vitara cu anvelope de 175/65r15 ... am vorbit la RAR, daca nu se mai fabrica anvelope originale atunci accepta echivalente, oricum trec pe la ei pentru schimbare de culoare. geamuri fumurii tot omologate RAR, folie UV pe parbriz pentru comfortul interior, izolatie jur imprejur cu insonrizant, placi tego pe podea si 2 banchete care se fac pat.

in etapa a 2a masina va primi un motor 4T original ... cel putin pana trece RAR  ;)

totul depinde de finante, si de acordul sotiei binenteles  ;D

Barkas B1000 1988 verde mat

Offline Customania

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 9
  • www.customania.ro
    • CustoMania
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #1274 : Octombrie 02, 2017, 11:18:27 am »
Buna seara . Are cineva de vânzare scaunul dreapta de camioneta Barkas ? Nu contează in ce stare este...oricum le voi retapita .

mai vrei scaun dreapta? eu am inceput sa lucrez la a mea dar am luat o pereche de scaune de BMW seria 3, asa ca cele originale out ... stanga din pacate trebuie sa fie donoare pentru sistemul de glisare, dar dreapta o pot rezolva cu o bucata de teava  ^-^

Salut . Intre timp am hotarat sa le cumpar pe acestea ...ma costa retapitatul prea mult : https://www.fk-shop.de/en/Tuning/Sport-seats-belts/Oldtimerseat/Sportseat-Set-Montgomery-artificial-leather-black-seam-Red-fk.html?force_sid=khhl7m19tlofpsurepnhpqq9g2&cur=0&lang=1

Apropo..un inel de far , in stare buna , nelovit, cu cromul ok are cineva de vanzare ?