Autor Subiect: Contestatie PV depasire viteza maxima  (Citit de 3120 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline marcel

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 227
Contestatie PV depasire viteza maxima
« : Ianuarie 31, 2017, 08:09:51 pm »
In octombrie 2015 am fost inregistrat de radar la Saschiz cu 102 si ceva.Avand in vedere marja de eroare a radarului de plus minus 4% am facut contestatie.Am lungit procesul cat am putut si la final am pierdut.In 2009 am avut aceiasi situatie dar cu103,89 in apropiere de Tirgoviste.Si atunci am facut contestatie si am castigat.Oare Sighisoara este in alta tara?

Offline bandi-ta

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 254
Re: Contestatie PV depasire viteza maxima
« Răspuns #1 : Ianuarie 31, 2017, 08:38:19 pm »
 Radarul era în mers sau staționa ? Marja de eroare se aplică doar la cele in mers l.
« Ultima Modificare: Ianuarie 31, 2017, 08:43:44 pm de bandi-ta »
CJ-78-KIK

Offline bandi-ta

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 254
Re: Contestatie PV depasire viteza maxima
« Răspuns #2 : Ianuarie 31, 2017, 08:59:06 pm »
Norma metrologică spune plus/minus 4% la cele în mers la peste 100 km/h. Şi de aici încolo depinde de judecător .
CJ-78-KIK

Offline marcel

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 227
Re: Contestatie PV depasire viteza maxima
« Răspuns #3 : Februarie 01, 2017, 09:35:46 am »
Ambele erau stationare.Dar legile sunt facute sa fie interpretabile.

Offline TRABANTUS1972

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 416
Re: Contestatie PV depasire viteza maxima
« Răspuns #4 : Februarie 01, 2017, 09:46:41 am »
AOLEO!!!!! :argue: :argue: :argue:

Asadar eu mergeam ca b_ul cu plus 8-9 km./h pe langa orice radar stationar, si au fost ei indulgenti ca nu m-au oprit/amendat?

Ca tocmai mi-am scos cazierul rutier pe ultimii ani si nu e nimic de care sa nu stiu in istoric!

DOAR LA RADARUL AFLAT IN MISCARE SE APLICA ACEASTA TOLERANTA?


Offline marcel

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 227
Re: Contestatie PV depasire viteza maxima
« Răspuns #5 : Februarie 01, 2017, 10:26:00 am »
Daca nu depasesti decat cu putin limita maxima admisa mai iarta si ei.Cu cat depasesti mai mult cu atat se bucura mai tare.Prima data cand am avut 104 a venit la mine de ziceai ca sunt cel mai mare infractor urmarit prin Interpol.Doar ca n-a scos pistolul( desi mult nu mai era) si avea expresia unui copil ratacit intr-un magazin cu jucarii.

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Contestatie PV depasire viteza maxima
« Răspuns #6 : Februarie 01, 2017, 10:52:42 am »
Ex : la limita de 50 km seteaza aparatul la 61 km, tocmai pt a nu sta de cearta cu toata lumea care depaseste viteza cu cel mult un 10km.Daca nu te -a oprit inseamna ca nu te -a luat radarul, probabil intocmeau un alt pv si e posibil sa fi oprit radarul ramanand doar pe modul video, sau nu a fost atent si nu a reusit sa prinda momentul.Din cate am auzit nu se mai trimit amenzi pt radar prin posta, te inregistreaza, te opreste, te sanctioneaza,  oricum are destul timp sa te opreasca te ia si de la 2 km in linie dreapta.Pe dn 1 mai exact in dreptul lukoil otopeni, aeroport otopeni si balotesti intersectie dn 1 cu sos unirii sub pasarela pietonala exista camere radar dar care se folosesc doar pt supraveghere trafic deoarece in trecut a aparut in instanta pb constatarii si semnaturii electronice la fel ca si in cazut amenzilor pt rovinieta.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline TRABANTUS1972

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 416
Re: Contestatie PV depasire viteza maxima
« Răspuns #7 : Februarie 02, 2017, 09:58:28 am »
 :love3:MULTUMESC PENTRU LAMURIRI!!!