Autor Subiect: Intrebare ca pentru rar!  (Citit de 3263 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Intrebare ca pentru rar!
« : Septembrie 17, 2009, 09:39:07 pm »
   Cine poate, cine stie sa ma lamureasca si pe mine in urmatoarea problema: vreau sa-mi vopsesc trabantul, dar nu mai doresc schema originala de culori, adica o sa pastrez albastru pentru caroserie si restu' (portiere, capota, chestii) si vrea sa fac plafonul intr-un alb oleaca murdar; asta voind sa se apropie de schema de culori a modelului "De Luxe". Acuma, intrebarea mea: in mod absolut sigur si hotarat n-o sa am nici un fel de problema la RAR (pt ca inca trebuie sa fac identificarea) sau la itp (care e expirat)? daca stie sigur cineva, sa ma lamureasca si pe mine! daca nu, probabil ca o sa dau un telefon inainte s-o vopsesc. Astept raspunsuri de la voi intai!

Offline johnny75

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 124
Re: Intrebare ca pentru rar!
« Răspuns #1 : Septembrie 18, 2009, 10:35:47 am »
Al meu este crem cu plafon verde, original din fabrica. Nu am avut niciodata problema la RAR sau itp.
Gandeste...e gratis!

Offline Angel 5

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 527
  • IFA-VW Powered Trabant
    • Trabant 1.1 Blog
Re: Intrebare ca pentru rar!
« Răspuns #2 : Septembrie 18, 2009, 11:22:26 am »
Daca cu o a doua culoare nu depasesti 30-35% din suprafata masinii atunci e OK. Daca depasesti, atunci a doua culoarea trebuie trecuta in carte!

Offline bandi-ta

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 254
Re: Intrebare ca pentru rar!
« Răspuns #3 : Septembrie 18, 2009, 11:38:48 am »
Al meu este "de luxe" albastru metalizat plafon argintiu .In talon si in carte albastru- gri .La noi in Cluj nu faci ITP daca nu ai trecuta a doua culoare !
CJ-78-KIK

Offline dragosdinulescu

  • 0722696618
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 846
  • Born stupid? Try again!
    • www.stomamed.ro
Re: Intrebare ca pentru rar!
« Răspuns #4 : Septembrie 18, 2009, 04:38:14 pm »
Daca cu o a doua culoare nu depasesti 30-35% din suprafata masinii atunci e OK. Daca depasesti, atunci a doua culoarea trebuie trecuta in carte!

30% din cate stiu eu.
Deci, rascolind prin strafundurile memoriei...
Daca ai sub 30% alta culoare, nu e nevoie.
Daca ai peste 30 %, atunci trebuie spacificata in talon. Culoarea domnanta prima. Albastru cu gri...de exemplu.
Daca ai jumate-jumate, aproximativ: bicolor, cu specificarea culorilor.
Daca ai sorcova pe el: multicolor, fara specificarea culorilor.
Daca e inscriptionat, dar mai putin de 30%, nu ai treaba cu RAR-ul, dar tb sa te duci la Primarie sa declari ca faci publicitate pe el si sa platesti taxa...  ;D Nu stiu cine draq s-a dus sa declare pana acum...

Offline Mihai wartburgist

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 579
Re: Intrebare ca pentru rar!
« Răspuns #5 : Septembrie 18, 2009, 05:41:18 pm »
Salutare !
Intrebarea asta m-a chinuit acum vreo 3 ani. Cei de la RAR (Ploiesti)mi-au zis ca am nevoie de o dovada scrisa de la un service ca ar fi vosit nu stiu cum masina(era buna si factura fiscala).Am zis ca sunt luat la mijto dar au mai fost necajiti care si-au vopsit singuri masinile    ;)urmare : declaratie pe proprie raspundere:de genu: am luat una bucata  bidinea +pensula si diluant etc......... ;D
Bafta!

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Re: Intrebare ca pentru rar!
« Răspuns #6 : Septembrie 18, 2009, 08:57:51 pm »
   Multumesc tuturor pentru raspunsuri! Pana la urma, ca sa nu am nici un fel de problema, o sa sun la tipii astia "dubiosi", sa ma lamureasca daca plafonul face mai mult de 30% din totalul de suprafata al masinii... Va multumesc din nou pentru promptitudine! O sa anunt luni seara ce-am rezolvat (daca rezolv ceva...).