Colt legislativ > Legislatie rutiera

Este legal sa se conditioneze efectuarea ITP-ului de existenta RCA?

(1/3) > >>

draku:
Cu totii stim ca atunci cand mergi cu masina la ITP, pe langa talon, CIV si buletin, ti se cere si polita RCA
Nu m-am aflat niciodata in situatia de a nu avea RCA valabil cand am fost la ITP, dar banuiesc ca daca nu ai RCA valabil, ti se refuza inspectarea masinii (altfel de ce ar cere polita?)



Este legal sa ti se ceara polita RCA atunci cand mergi sa faci ITP la masina?
Are dreptul inspectorul de la statia ITP sa iti conditioneze efectuarea inspectiei de existenta asigurarii RCA?
Stie cineva?

Bogdan93:
Nu am auzit nimic concret despre asta.

Iti pot spune sigur, ca eu mi-am facut asigurarea dupa verificarea la ITP. Cel putin dupa doua saptamani.  Fara nicio discutie cu cei de acolo. Service serios, cu programare, fara pile.

Inca o data, nu iti pot raspunde concret la intrebare, dar uite ca eu am primit ITP-ul fara a avea polita RCA.

Am cautat pe goagal, dar nu am gasit nimic legad de asta.  :dontknow:

( In cazul acesta nu ar trebui sa se refuze si RCA-ul daca nu ai ITP?!  :P  )

draku:
mie mi s-a cerut intotdeauna polita RCA, la toate masinile si motocicletele pe care le am sau le-am avut
si la diferite statii ITP din bucuresti


ceea ce ma duce cu gandul la faptul ca statiile ITP au primit vreo "circulara" de pe la politie sau RAR, in sensul asta


e, e legal asta?
este inspectorul ITP agent constatator referitor la polita RCA?  (evident ca este agent constatator al starii tehnice a autovehiculului)

Viorel Balmez:
Am recitit acum RNTR-ul si se pare ca nu ai obligativitatea asigurarii...poate mi-a scapat, cine are timp poate sa-l studieze  ;)

http://www.rarom.ro/cs-uploads/RNTR%201.pdf

sebastian81:
 Eu am facut ITP-ul cu RCA expirat de 10 luni. Am adus masina pe platforma si i-am facut ITP-ul fara probleme. Nu vad de ce sa fie nevoie de RCA.

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

Du-te la versiunea completă