Autor Subiect: Noua taxa de prima inmatriculare, varianta 2011 - 2013  (Citit de 232810 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Licu

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 225
Re: Noua taxa de prima inmatriculare, varianta 2011 - 2013
« Răspuns #60 : Septembrie 02, 2011, 05:31:24 pm »
Ia lămuriţi-mă dacă ştiţi,dacă o maşină e vândută de n ori,pe parcursul existenţei ei,taxa aia se plăteşte tot de n ori de cumpărătorii ei?
Have a nice day!

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Noua taxa de prima inmatriculare, varianta 2011 - 2013
« Răspuns #61 : Septembrie 02, 2011, 09:24:06 pm »
Taxa se plateste o singura data ;) Acum intra si masinile inmatriculate inainte de 2007 (anul din care s-a bagat taxa). Chipurile sa nu mai fie discriminare :o Desi, la masinile inmatriculate inainte de 2007, se facea vama unde se platea accize si T.V.A. :violent1:

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Noua taxa de prima inmatriculare, varianta 2011 - 2013
« Răspuns #62 : Septembrie 03, 2011, 12:20:02 am »
Ce am priceput IO a fost asa : de la 1 ianuarie 2012 cica ar intra in vigoare.  :pain10: :pain10: :pain10: DraKu mai stie ... ORICUM .. NU E STRESS .... se mai pot cumpara trabanturi ... stati relaxati. In cel mai NaSPA mod ... ai dai "propitarului" impozitu pe 1 an in avans , faci hartie la mana , ai numere de " X " judet si iti vezi de treaba ta. mananca astia un mare  :pottytrain5: cu legile lor .  :thefinger: Boc ... ca am zis ca e ardelean de'al nostru... sa ma  :bootyshake: de SCLAV. In fine ... ... ... NU MAI CONTINUI ca o dau la politikie si NU vreu'.
« Ultima Modificare: Septembrie 03, 2011, 12:25:10 am de Gusteru »
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline draku

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 722
Re: Noua taxa de prima inmatriculare, varianta 2011 - 2013
« Răspuns #63 : Septembrie 03, 2011, 08:15:33 am »
 :pain10:
nu stiu bre nimic, ce ma tot bagi la inaintare ?
eu stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj....

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Noua taxa de prima inmatriculare, varianta 2011 - 2013
« Răspuns #64 : Septembrie 03, 2011, 08:26:53 am »
Deocamdata, proiectul a trecut de Guvern. Urmeaza sa treaca si de Parlament, pentru a deveni lege ;)

Offline Decebal2

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 50
Re: Noua taxa de prima inmatriculare, varianta 2011 - 2013
« Răspuns #65 : Septembrie 03, 2011, 03:11:21 pm »
Cred ca se poate face un baipas politic adica printr-un smen se poate revoca legea ca nefondata,de catre cei ce vor iesi la alegeri,cu aceasta conditie clara: VA ALEGEM DAR REVOCATI LEGEA LUI BORBELY.Asta se poate face de acuma prin cunostinte pe Facebook ca suntem multi si ne informam unii pe altii,mult mai repede.De asemenea se pot face mismasuri cu alesii dragi cu Firmele care oricum platesc mai mult ca noi,prin Manifestari in masa si blocarea drumurilor mai ales la Granite sa lase masinile acolo in coloane sa nu le poata ridica 3 - 4 zile sa vada citi bani vor pierde prin netranzitarea Granitelor,dar toti trebuie sa vorbim cu prietenii altfel nu se face nimic si ramine cum vor nemernicii.Mai reflectati si vedeti daca exista si alte solutii oricum daca nu spunem nimic acum,nu vom spune niciodata!!!Asta este... cu stima Sandu
Trababtul este o experienta inconfundabila

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Noua taxa de prima inmatriculare, varianta 2011 - 2013
« Răspuns #66 : Septembrie 03, 2011, 05:21:08 pm »
Cred ca se poate face un baipas politic adica printr-un smen se poate revoca legea ca nefondata,de catre cei ce vor iesi la alegeri
Este o problema. Din USL fac parte si liberalii. Adica cei care au inventat taxa de prima inmatriculare (cu Tariceanu premier) :-X

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Noua taxa de prima inmatriculare, varianta 2011 - 2013
« Răspuns #67 : Septembrie 05, 2011, 10:44:07 am »

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Noua taxa de prima inmatriculare, varianta 2011 - 2013
« Răspuns #68 : Septembrie 05, 2011, 06:46:32 pm »
Inseamna ca bine am auzit eu la Radio Romania Actualitati. Azi l-am acultat si pe tampitu ala de Borbely(ministrul mediului) la radio (acelasi). Numai cretinitati debita arzal-ar focu' pe mate sa-l arda  :violent5:

COCLUZIA ? Miscati-va cu talent care sunteti in  :pottytrain5: cu actele
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline horatiu601

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 967
Re: Noua taxa de prima inmatriculare, varianta 2011 - 2013
« Răspuns #69 : Septembrie 05, 2011, 08:58:58 pm »
mda cand lucram la masinuta asta mica am auzit la radio ce ,,chestii interesante " a zis Borbely,da el nu stie ca deja pe mai multe forumuri se discuta cum sa fenteze aceasta taxa .care bine-nteles ,ca si taxa de inmatriculare este o ilegalitate :bootyshake:     Pff ,dupa ce am auzit asemenea chestii nu am mai avut nici un chef de lucru,da' pe de alta parte is fooarte happy ca am terminat cu actele la trabica  :wav:
trabantul nu este o masina,este un stil de viata!! :)

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Noua taxa de prima inmatriculare, varianta 2011 - 2013
« Răspuns #70 : Septembrie 08, 2011, 08:21:42 am »


Taxa de prima inmatriculare dispare din 2013

Data publicarii: 07/09/2011
 Ministrul Mediului, Laszlo Borbely, a declarat, ieri, ca intentioneaza ca de la jumatatea anului viitor sau inceputul anului 2013 sa elimine taxa auto de prima inmatriculare, urmind ca autovehiculele sa aiba o carte verde care sa certifice gradul de poluare.

"Am adoptat saptamina trecuta, in guvern, proiectul de lege prin care se reduce taxa auto cu pina la 25% si datorita deciziei Curtii Europene de Justitie noi a trebuit sa eliminam acea discriminare indirecta, care insemna ca in anul 2008 a fost o perioada cind se platea aceasta taxa numai pentru masinile aduse din strainatate, deci pentru masinile inmatriculate in Romania nu se platea aceasta taxa. Nu am putut sa eliminam acea discriminare decit daca am impus, ne-am consultat si cu Uniunea Europeana, am impus ca la prima vinzare a masinilor inmatriculate inainte de 2007 sa se platesasca aceasta taxa auto, iar cei care au platit mai mult, deci dupa aceasta reducere, se face un calcul. Celor care au platit mai mult li se vor restitui banii diferenta“, a declarat Borbely.

El a anuntat ca intentioneaza ca de la jumatatea anului viitor sau inceputul anului 2013 sa elimine taxa auto de prima inmatriculare. "In plus, o spun in premiera aici, la Pitesti, ca am intentia de a introduce, probabil de la jumatatea anului viitor, daca e posibil, daca nu de la 1 ianuarie 2013, o carte verde care inseamna, ca si in alte state, ca in fiecare an trebuie sa te duci la RAR si sa verifici fumul, noxele care ies din esapamentul masinii, iar daca nu corespund normelor nu mai circula pe drumurile publice, trebuie sa-ti repari masina. si atunci plateste toata lumea, va fi o taxa foarte mica evident si atunci vom renunta la taxa de prima inmatriculare si toata lumea va avea acelasi statut, de «cel care polueaza plateste» si din pacate toate masinile, chiar daca sint mai noi, polueaza“, a afirmat ministrul Mediului.  

Ministrul Mediului, Laszlo Borbely, a vizitat, marti, statia de tratare a namolului, solului si apei din comuna Oarja din judetul Arges.  Guvernul a aprobat proiectul de lege privind taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, initiat de Ministerul Mediului si Padurilor, care prevede reducerea taxei cu pina la 25%, dar si plata acesteia pentru masinile inmatriculate inainte de 2007, pentru care nu a fost achitata o astfel de taxa, la schimbarea proprietarului.

Conform proiectului, daca taxa de poluare platita incepind cu 1 iulie 2008 este mai mare decit cea rezultata din aplicarea noii legi contribuabilii pot sa solicite restituirea diferentei de bani. Taxa de poluare va fi platita o singura data pentru autovehiculele noi sau second-hand inmatriculate pentru prima data in Romania, indiferent daca autovehiculul este produs in tara sau strainatate, cit si pentru autovehiculele inmatriculate inainte de anul 2007 pentru care nu a fost platita o astfel de taxa.


Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Noua taxa de prima inmatriculare, varianta 2011 - 2013
« Răspuns #71 : Septembrie 08, 2011, 09:49:38 am »
Intrebare:noi vom mai circula? Nu de alta dar oricum noi poluam,nu avem ce repara la motor,dupa mintea creata a lui  Borbely,eventual la verificare sa amestecam mai putin ulei. In alta ordine de idei eu l-as intreba pe acest insimnifiant corupt, ca ministru nu ii pot spune,cum de are nesimtirea si tupeul sa introduca taxa dupa taxa si sa vb de poluare si mediu,cand el a aprobat defrisarea atator parcele de padure.Aici in Baneasa langa zoo,in mijlocul padurii se afla un complex rezidential,deci vinzi din padure ,tai si faci blocuri in mijlocul ei si imi pui mie taxa ca poluez cu un amarat de trabant.Asta e, ce va spuneam eu ca ungurului ii mai fata mintea o taxa, acum ar fi culmea sa nu o scoata pe cea de prima inmatriculare.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Noua taxa de prima inmatriculare, varianta 2011 - 2013
« Răspuns #72 : Septembrie 08, 2011, 10:35:33 am »
Intrebare:noi vom mai circula? Nu de alta dar oricum noi poluam,nu avem ce repara la motor,dupa mintea creata a lui  Borbely,eventual la verificare sa amestecam mai putin ulei.
Noi suntem o categorie aparte. Nu s-a gandit nimeni la motoarele noastre. In principiu, probabil ramane ca acum. Nu intram la categoria asta cu noxele ;D Nu intereseaza pe nimeni 50-100 de Trabanturi care mai raman in circulatie.

Offline leo80

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 630
  • I ♥ TRABI
Re: Noua taxa de prima inmatriculare, varianta 2011 - 2013
« Răspuns #73 : Septembrie 08, 2011, 11:02:12 am »
la 601 no problem  :) nu se masoara noxe  ...dar la 1.1 se masoara noxe,fum,aburi,scanteie.. etc si din pacate e NON EURO.... doar traim in Romania = cu o "mica atentie" pus in talon se rezolva multe lucruri ....meseriasul la ITP   scoate Euro3 ... :) :) :)

vestea buna  :)  :happy6:  :) :...daca se scoate taxa de tot  si cine vrea se pot aduce multe trabiuri ....mai ales 1.1 ....  :) :) :) ..sa vedem ce mai viseaza Dn. Borbely ...
pana atunci drum bun si cu fum .... :D


"Bine ati venit in Romania ,va rog sa va reglati ceasurile inapoi cu 50 de ani "
Trabi(601S'69) & 1.1'90 & 601S'90 & 601S'85
VwGolf4'1.9TDI'2003
 Kawasaki Z750S 2006
0743176168

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Noua taxa de prima inmatriculare, varianta 2011 - 2013
« Răspuns #74 : Septembrie 08, 2011, 03:53:41 pm »
Uite aici scrie clar despre noxe ;)

Verificarea emisiilor poluante (Anexa nr. 13 la reglementari)

1. Autovehicule echipate cu mas
1.1. Atunci când emisiile nu sunt limitate de un sistem de reglare perfecţionat, cum ar fi un catalizator tricomponent gestionat de sonda lambda:
1.1.1. Inspecţia vizuală a sistemului de evacuare, pentru a se verifica dacă acesta este complet şi într-o stare satisfăcătoare şi dacă nu există neetanşeiţăţi
1.1.2. Inspecţia vizuală a oricărui echipament de reglare a emisiilor instalat de către constructor, pentru a se verifica dacă acesta este complet şi într-o stare satisfăcătoare şi dacă nu există neetanşeităţi.
După aducerea motorului la parametrii normali de funcţionare, ţinând cont de recomandările constructorului, se măsoară concentraţia emisiilor de monoxid de carbon (CO) şi de hidrocarburi (HC), cu motorul la mers în gol încet, cu ambreiajul decuplat.
Conţinutul maxim adminisibil de CO din gazele de evacuare nu trebuie să depăşească următoarele valori:
a) Pentru autovehiculele fabricate până în anul 1986 inclusiv: CO cor : 4,5% în vol;
b) Pentru autovehiculele fabricate începând cu anul 1987: CO cor: 3,5% în vol;
Conţinutul maxim admisibil de HC din gazelle de evacuare în cazul autovehiculelor alimentate cu GPL sau GNC.
Nu se efectuează această probă pentru autovehiculele hibride.
Nu se efectuează măsurarea emisiilor de HC din gazele de evacuare în cazul autovehiculelor alimentate cu GPL sau GNC.
Nu se efectuează această probă pentru autovehiculele echipate cu motoare în doi timpi.