Autor Subiect: Cum ramai fara permis daca bei bere fara alcool  (Citit de 5453 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Cum ramai fara permis daca bei bere fara alcool
« : August 07, 2013, 10:32:34 am »
Cu toţii am văzut reclamele sau am consumat diverse mărci de bere fără alcool. Unii chiar am urcat la volan după ce am băut astfel de bere. Nutriţionista Marie Vrânceanu, de la Clinica de Nutriţie şi Nutrigenetică Eurodiet, susţine însă că aceasta conţine suficient alcool pentru a ne lăsa fără permisul de conducere.



Berea fără alcool se obţine prin întreruperea fermentaţiei de îndată ce berea a ajuns la gradaţia alcoolică dorită sau prin îndepărtarea alcoolului prin evaporare în vid la temperatura de 78,5 grade Celsius.

Gust de pilitură de fier


"Consider că berea fără alcool este o păcăleală. Îi lipseşte esenţa pentru care toţi pământenii consumă bere: alcoolul. Gustul amărui de hamei se păstrează în gură - tip pilitură de fier -, cu diferenţa că nu devii vesel consumând-o şi în niciun caz, dacă eşti bărbat, nu vei avea curaj, de exemplu, să îi ceri numărul de telefon tipei de la masa de alături”, explică Marie Vrânceanu.

Concentraţia 0%, foarte rară


“În funcţie de ţară, berea aceasta, care seamănă cu un fel de supă de melci amari, poate avea până la 1,2% alcool în Italia (deşi lăudata Drive beer conţine 2,5% alcool), 0,4% în SUA şi, se spune, 0,05% în Marea Britanie. Singura cu 0% alcool e Zero Moretti, însă berea aceasta chiar este zero şi din punct de vedere organoleptic. Ori beţi apa care v-a rămas de la spălatul vaselor, ori Moretti, senzaţia este cam la fel”, susţine nutriţionista. Câte calorii are “Un gram de alcool furnizează 7 kcal, însă gradaţia alcoolică de pe etichetă nu corespunde unui gram de alcool, ci unui mililitru de etanol care dezvoltă 5,53 calorii. Deci berea fără alcool are circa 15 kcal la 100 ml, în timp ce una alcoolizată 5% are cam 35 kcal”, explică Marie Vrânceanu. După trei sticle sunteţi în afara legii “Se spune că berea fără alcool este recomandată şoferilor pentru a nu se îmbăta, însă am văzut că mai toate conţin ceva alcool. Dacă un şofer bea trei sticle, etilotestul poliţistului se va înverzi şi, conform legii, va fi considerat beat”, susţine nutriţionista.

“Pe autostrăzi veţi vedea multe panouri publicitare pe care scrie «Patru din cinci accidente rutiere se produc din cauza alcoolului», însă studiile au demonstrat că majoritatea accidentelor se produc pentru că şoferii cască gura la panouri.” MARIE VRÂNCEANU, nutriţionist “Berea fără alcool este utilă doar la evaluarea filtraţiei glomerulare, adică stabileşte cine mai des la baie.” MARIE VRÂNCEANU, nutriţionist 15 doze de bere pe lună bea fiecare român, potrivit unei statistici din 2012.
________________________
sursa: ziarulring.ro

Offline Licu

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 225
Re: Cum ramai fara permis daca bei bere fara alcool
« Răspuns #1 : August 07, 2013, 04:51:51 pm »
Statistica aia e mincinoasă,eu beau şi 15 pet-uri de 2 litre pe lună(vara).Recunosc,dar niciodată nu am condus pilit,beat,etc.
Have a nice day!

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Cum ramai fara permis daca bei bere fara alcool
« Răspuns #2 : August 08, 2013, 09:06:36 am »
Dracu mai pune gura pe bere fara alcool,mai bine apa de la robinet e mult mai sanatoasa.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline mircea_storm

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 305
Re: Cum ramai fara permis daca bei bere fara alcool
« Răspuns #3 : August 08, 2013, 01:28:33 pm »
hai mai Victore.. chiar crezi tot ce se spune ? cauta pe google, calculator alcoolemie si vezi ca sunt niste criterii care tin de varsta, greutate, timp, cantitate ingerata, etc... si mai tine si de metabolismul omului.. eu zic ca este o mare vrajala asta cu "fara alcool" defapt este cu alcool.. parerea mea !  :)
Revin eu...lasa mesaj

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Cum ramai fara permis daca bei bere fara alcool
« Răspuns #4 : August 08, 2013, 02:41:48 pm »
Si chiar daca ar fi sa aibe 0% tot nu e sanatoasa.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Cum ramai fara permis daca bei bere fara alcool
« Răspuns #5 : August 08, 2013, 05:09:20 pm »
@Mircea, pai asta e ideea, e vrajeala chestia cu "fara alcool" scrie si in articol si nu e primul de acest gen. Am citit destule cat sa trag concluziile. Cat despre metabolism, asa e, difera de la individ la individ, dar nu asta era ideea in articol ci faptul ca eticheta minte :)

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Cum ramai fara permis daca bei bere fara alcool
« Răspuns #6 : Septembrie 11, 2013, 04:32:46 pm »
... Aaaah .... Hac ... Deciiii .Aaa Daaa ... asadar .... dom'le ,berea e bere cat e bere , deci da Hac ... ! siropul de lamaie e sirop dom'le   =)) =)) =))
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline IuliVoshod

  • Automobilwerk Zwickau
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 556
  • PH-88-DDR
Re: Cum ramai fara permis daca bei bere fara alcool
« Răspuns #7 : Septembrie 13, 2013, 12:58:04 am »
permisul nu se ia ca te gaseste cu 0,0000001 % din berea aia fara alcool, stai linistit! mai mult alcool are o bomboana cu lichior,sau otetul din salata, nu suntem muste ce naiba! un radler e super, seara cand iesi de la munca, si nu iese absolut nimic la niciun alcooltest!   So...nu ne mai trageti pe dreaptaaaa!!!! :icon_salut:
Trabantist de cursă lungă!!!
e-mail: iulianpruna11@yahoo.com
Tel: 0729111645