Autor Subiect: Trabant 601  (Citit de 7270 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline DDR-Trabant

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 11
Trabant 601
« : Iunie 06, 2016, 05:30:53 pm »
Buna seara,

Poate si doreste careva dintre dvs. cu experienta sa detalieze si sa descrie momentele importante (cu modificarile de rigoare - aspect exterior, aspect interior, mecanica, performante) din evolutia lui 601?
Cred ca astefel de precizari pot fi utile celor care doresc sa isi "dateze" corect masina (daca nu au acte) sau sa isi lamureasca modificari care nu erau din epoca.


Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: Trabant 601
« Răspuns #1 : Iunie 06, 2016, 10:41:55 pm »
asta inseamna povestea de la aparitiile trabantului , in caroseria de p50 , pana la 1,1 , e mult de povestit , majoritatea le stiu , se vad in brosurile originale pt. cei mai noi in domeniu
daca e , intrebi ce vrei sa stii anume ,si ti se va spune
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline DDR-Trabant

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 11
Re: Trabant 601
« Răspuns #2 : Iunie 07, 2016, 06:59:31 am »
Nu de la P50 la 1.1 ca intradevar este mult. Eu m-am referit numai la 601 cu schimbarile distinctive mai ales la exterior si interior dupa care sa iti poti da seama rapid din ce perioada este pentru ca eu cred ca acum sunt si o gramada de mixuri care deruteaza.

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: Trabant 601
« Răspuns #3 : Iunie 07, 2016, 08:57:20 am »
În prima fază , stâlpul dintre geamurile laterale ,ala nu te minte ,dacă este subțire este model vechi ,până în anii 83 ,84 , apoi au fost fabricate cu stâlpul mai gros, geam spate lateral mai scurt ,deci nu se potrivesc dacă vrei să montezi , apoi planetara pe balama ,o recunoști direct de la tamburul rotii fata ,care are butucul conic scos în afara rotii , fata de planetara cu tripoda ,care butucul este ușor în interiorul tamburului ,asta vizual la exterior dar tre sa nu aibă capac la roata ca să poți vedea amănuntele astea , si mai continua exemplele ,care sunt la compartimentul motor si la pasageri
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline DDR-Trabant

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 11
Re: Trabant 601
« Răspuns #4 : Iunie 07, 2016, 11:12:35 am »
si mai continua exemplele ,care sunt la compartimentul motor si la pasageri


Merci pentru raspuns. Mai aflam si despre celelalte? Asa usurel...ca nu arde.
Elementele optice, bare, bord, scaune pot sa zica si ele ceva legat de perioada de fabricatie?

Offline Andrei.P

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 848
Re: Trabant 601
« Răspuns #5 : Iunie 07, 2016, 11:35:00 am »
Inca un element,ar fi jantele care la inceput aveau capacele mari din aluminiu, parca din 75 s-a renuntat la capacul mare din aluminiu si echipata doar cu capace de plastic.
Dupa 83 a fost modificata complet janta.
Sunt aici niste poze reprezentative.Sa ma corecteze cineva daca gesesc :icon_salut:
Ordinea este una cronologica,nu sunt amestecate pozele
Succesul se ascunde in ambitia de a nu renunta!

Offline DDR-Trabant

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 11
Re: Trabant 601
« Răspuns #6 : Iunie 07, 2016, 12:07:29 pm »
Inca un element,ar fi jantele care la inceput aveau capacele mari din aluminiu, parca din 75 s-a renuntat la capacul mare din aluminiu si echipata doar cu capace de plastic.
Dupa 83 a fost modificata complet janta.
Sunt aici niste poze reprezentative.Sa ma corecteze cineva daca gesesc :icon_salut:
Ordinea este una cronologica,nu sunt amestecate pozele
 

Deci prima poza din stânga înseamnă fabricat pana în 1975?
Poza din mijloc înseamnă fabricat 1975-1983?
Poza din dreapta înseamnă fabricat după 1983?
Interesant af fi și un set de poze cu capacele de roata tot pe perioade.
Merci pentru raspunsul cu periodice de fabricație ale jantelor!

Offline Andrei.P

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 848
Re: Trabant 601
« Răspuns #7 : Iunie 07, 2016, 12:14:44 pm »
Oricum decat stalpul poate sa zica exact din ce perioada este masina, dar numai la berlina,la combi a fost subtire in toti anii de fabricatie.Restul elementelor se schimba si poate duce in eroare,de exemplu la inceput se montau instalatii electrice pe 6v dar din 83 au trecut la 12 v,multi au renuntat la instalatiile 6v si au trecut si ei masinile pe 12v(am ramas foarte putini cei cu instalatii pe 6v,eu inca o mai am la una din masini,parca mai sunt cativa colegi forumisti).
Bordul a fost produs in trei variante-Primul a fost cel cu torpedou in drepata:

Modelul imbunatatit al anilor 80 cel mai elegant si frumos in viziunea mea :) :

Si dupa 82 au inceput cu acest bord dar si cu modificarea completa a interiorului,pana in 83 erau cu tapiterie gri cu negru si mocheta neagra,dar ulterior s-au produs in culoare maro exact ca in poza:
Succesul se ascunde in ambitia de a nu renunta!

Offline Andrei.P

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 848
Re: Trabant 601
« Răspuns #8 : Iunie 07, 2016, 12:20:33 pm »
Inca un element,ar fi jantele care la inceput aveau capacele mari din aluminiu, parca din 75 s-a renuntat la capacul mare din aluminiu si echipata doar cu capace de plastic.
Dupa 83 a fost modificata complet janta.
Sunt aici niste poze reprezentative.Sa ma corecteze cineva daca gesesc :icon_salut:
Ordinea este una cronologica,nu sunt amestecate pozele
 

Deci prima poza din stânga înseamnă fabricat pana în 1975?
Poza din mijloc înseamnă fabricat 1975-1983?
Poza din dreapta înseamnă fabricat după 1983?
Interesant af fi și un set de poze cu capacele de roata tot pe perioade.
Merci pentru raspunsul cu periodice de fabricație ale jantelor!
Exact! Doar ca,la prima poza din stanga unde este cercul acela,el era suportul capacului mare din aluminiu.Capacele din plastic nu s-au mai modificat (asta dic cate stiu eu)
Acum nu bag mana in foc ca asa este,dar ordinea de baza asta este,poate au mai fost mici modificari care eu nu le stiu.Haideti domnilor cu pareri :D
P.S. Sunt  foarte multe detalii, cel mai bine te uiti pe brosuri :icon_salut:
Succesul se ascunde in ambitia de a nu renunta!

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Trabant 601
« Răspuns #9 : Iunie 07, 2016, 12:23:35 pm »
Merci pentru raspuns. Mai aflam si despre celelalte? Asa usurel...ca nu arde.
Elementele optice, bare, bord, scaune pot sa zica si ele ceva legat de perioada de fabricatie?

Nu neaparat, am vazut bord/volan/ornamente de tip vechi puse pe caroserie din 1990 (din fabrica). Spre sfarsit au pus ce aveau pe stocuri.

Offline Andrei.P

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 848
Re: Trabant 601
« Răspuns #10 : Iunie 07, 2016, 12:28:24 pm »
Da!Si eu am vazut bord model vechi pe un trabant din 89,sau volan tip vechi pe multe din anii 90
Dar mai la inceput erau echipate asa,cred ca brosurile nu mint.Dar cu am mai spus,sunt elemente care se schimba dar stalpul ala subtire sau gros nu minte.
Succesul se ascunde in ambitia de a nu renunta!

Offline DDR-Trabant

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 11
Re: Trabant 601
« Răspuns #11 : Iunie 07, 2016, 01:39:42 pm »
Merci pentru raspuns. Mai aflam si despre celelalte? Asa usurel...ca nu arde.
Elementele optice, bare, bord, scaune pot sa zica si ele ceva legat de perioada de fabricatie?

Nu neaparat, am vazut bord/volan/ornamente de tip vechi puse pe caroserie din 1990 (din fabrica). Spre sfarsit au pus ce aveau pe stocuri.

Posibil sa fi stiut ca nu mai au "multe zile" si incercau sa epuizeze stocurile vechi...

Offline DDR-Trabant

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 11
Re: Trabant 601
« Răspuns #12 : Iunie 07, 2016, 01:41:21 pm »
Da!Si eu am vazut bord model vechi pe un trabant din 89,sau volan tip vechi pe multe din anii 90
Dar mai la inceput erau echipate asa,cred ca brosurile nu mint.Dar cu am mai spus,sunt elemente care se schimba dar stalpul ala subtire sau gros nu minte.

Gasim niste poze cu stalpii? Ar fi elocvent.

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Trabant 601
« Răspuns #13 : Iunie 07, 2016, 01:46:25 pm »
http://www.traby.ro/forum/index.php?topic=1009.0
Aici găsești suficiente detalii, altele poți găsi și la secțiunea manuale

Offline DDR-Trabant

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 11
Re: Trabant 601
« Răspuns #14 : Iunie 07, 2016, 01:52:08 pm »
Cred ca totalitatea acestor elemente pot duce la o identificare destul de apropiata de adevar privind perioada de fabricatie si utile in cazul dorintei de a atesta masina ca vehicol istoric. Sunt cunoscute la noi Trabant-uri atestate vehicol istoric? Pentru ca vrem sau nu vrem cam acesta este "mersul" lucrurilor cu masinele de colectie.
Nu exista undeva documntatie cu privire la imperecherea serilor - caroserie - motor?