Autor Subiect: Nesemnare PV  (Citit de 22864 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline IuliVoshod

  • Automobilwerk Zwickau
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 556
  • PH-88-DDR
Re: Nesemnare PV
« Răspuns #15 : Iulie 04, 2012, 04:42:08 pm »
eu nu am inteles, de ce trebuie sa fie un martor?...defpat de ce trebuie semnat pana la urma, oricum...unii martori de frica se opersc....de teama...politia,...satana....

trebuie sa fie un martor, pentru a nu contesta tu amenda, pe motiv ca are militianu' ceva cu tine; tu nu ai facut nimic, in ziua aia erai pe varfu omu cu trabu' si el ti-a dat amenda la Bacau mentionand ca tu nu ai mers cu 240 in localitate si nu ai  vrut sa semnezi! ceva de genu'...
trebuie sa opresti la semnul militiei; daca nu opresti intri la fapta ca ai ignorat organu' care ti-a facut semn sa opresti...
Trabantist de cursă lungă!!!
e-mail: iulianpruna11@yahoo.com
Tel: 0729111645

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Re: Nesemnare PV
« Răspuns #16 : Iulie 04, 2012, 06:26:19 pm »
  Iuli, o completare la ce-ai zis tu: "organu'" il poti ignora linistit; semnele facute de el nu trebuie sa le ignori! ;) :D

Offline IuliVoshod

  • Automobilwerk Zwickau
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 556
  • PH-88-DDR
Re: Nesemnare PV
« Răspuns #17 : Iulie 05, 2012, 03:47:41 pm »
mno...:))))
Trabantist de cursă lungă!!!
e-mail: iulianpruna11@yahoo.com
Tel: 0729111645

Offline Truby

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 87
Re: Nesemnare PV
« Răspuns #18 : Iulie 06, 2012, 08:12:47 am »
Au trecut 3 luni de cand am fost oprit si n-am semnat PV-ul si n-am primit nimic, nici prin posta nici personal cu organu' la usa. Asa ca tind sa cred ca e adevarat ce mi s-a spus: daca n-au actele in regula in momentul amplasarii aparatului radar nu trimit pv-ul acasa.... sper (mai au 3 luni sa trimita ca dupa 6 luni nu mai e valabil)

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: Nesemnare PV
« Răspuns #19 : August 08, 2012, 08:49:54 pm »
Au trecut 3 luni de cand am fost oprit si n-am semnat PV-ul si n-am primit nimic, nici prin posta nici personal cu organu' la usa. Asa ca tind sa cred ca e adevarat ce mi s-a spus: daca n-au actele in regula in momentul amplasarii aparatului radar nu trimit pv-ul acasa.... sper (mai au 3 luni sa trimita ca dupa 6 luni nu mai e valabil)
intreaba si la taxe si impozite, te asteapta acolo... :glasses9:
popandau de trabante

Offline haiaki

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 13
Re: Nesemnare PV
« Răspuns #20 : Februarie 08, 2013, 08:41:47 pm »
@ LIVIU comunicati,   in caz ca nu semnezi PV la politist la sectie, in caz ca ... , are ala cum sa iti retina permisul? sau nu  :happy3:

Offline IuliVoshod

  • Automobilwerk Zwickau
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 556
  • PH-88-DDR
Re: Nesemnare PV
« Răspuns #21 : Februarie 08, 2013, 08:59:57 pm »
bineinteles ca poate! daca ai ceva de obiectat, depui contestatie la judecatorie si iti elibereaza permisul in cateva zile pana la hotarare! Ideea e ca daca e cu victima iti da dovada, daca e fara, iti da cartonul!  :occasion14:
Trabantist de cursă lungă!!!
e-mail: iulianpruna11@yahoo.com
Tel: 0729111645

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Nesemnare PV
« Răspuns #22 : Septembrie 11, 2013, 09:47:06 am »
Am luat si eu,prima ameda in 9 ani de zile de cand am permis.
De vreo 2 saptamani m-am angajat taximetrist urat loc de munca in fine,la unirii mai exact la selari am parcat in randul 2 de taxiuri si un pusti de la rutiera s-a tinut de capul meu si tot mi-a dat 160 lei cu 80 in 48h,am vb frumos cu el degeaba fara rost ,era mai pus pe cearta decat toti taximetristi la un loc,si-a dat si o statie in geam de mi-a speriat si 2 clienti in masina m-am certat un pic cu el am semnat pv-ulmi-a mers mintea repede si i-am zis ca ma intorc in 5 minute ca are timp sa il completeze.
Am plecat ,m-am intors am luat pv-ul foarte zambaret i-am multumit si cu bonul lasat de clienti maine ma duc sa ii fac contestatie ora constatarii faptei se suprapune cu ora tiparita pe bon care arata ca eram in cursa (de bibani l-am speculat repede daca era vreo vulpe batrana nu tinea faza)
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline Chirvase Dragos

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 965
Re: Nesemnare PV
« Răspuns #23 : Septembrie 11, 2013, 03:02:21 pm »
Salut! Imi pare rau sa aud de amenda. Cat despre contestatie nu stiu ce sa zic, nu vreau sa cobesc, dar e posibil sa faci niste drumuri pe la tribunal degeaba. Stii ca ti-am zis la intalnirea de primavara ce am patit eu, am mers de 2 ori in instanta si cu toate greselile din PV (inclusiv alt nume decat al meu), tot n-am rezolvat nimic. Oricum, iti urez multa bafta daca te vei duce

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Nesemnare PV
« Răspuns #24 : Septembrie 11, 2013, 05:31:59 pm »
Mersi mult,e acum vad eu, teoretic ar fi nul,acum practic vom vedea ,nu ma umflu in piept ca fac si dreg incerc si eu, sper sa scap de ea.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline d2134

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 38
Re: Nesemnare PV
« Răspuns #25 : Septembrie 11, 2013, 05:41:39 pm »
Am auzit pe alte forumuri, parca la VW, ca unele sectii de politie isi angajeaza avocat si daca pierzi trebuie sa platesti cheltuieli de judecata. Cam 500 RON.
N-ai voie sa opresti pe banda a doua nici cind lasi clienti, asa ca da 80 de lei si ailalti 80 iti ramin cistig. Daca ai alt argument da-i in judecata!

Offline Chirvase Dragos

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 965
Re: Nesemnare PV
« Răspuns #26 : Septembrie 11, 2013, 09:30:33 pm »
La mine s-a intamplat in sectorul 2, n-a trebuit sa platesc politiei nimic pentru procese. Si la mine normal era nul, nu avea serie, nr, si nici numarul de zile pentru care mi se suspenda permisul. Pe el scria exact asa : "se suspenda conducatorului auto Chirvase Dragos dreptul de a conduce autovehicule pentru o perioada de        zile" =))

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Nesemnare PV
« Răspuns #27 : Septembrie 12, 2013, 06:11:12 pm »
se prea poate sa castigi, si eu stiu ca in timp ce ai client (taxi) nu au voie sa te opreasca. Trebuie sa mearga dupa tina si dupa ce coboara clientul te poate opri si sanctiona. Poate ma insel insa asa stiam

Offline Chirvase Dragos

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 965
Re: Nesemnare PV
« Răspuns #28 : Septembrie 13, 2013, 10:42:07 am »
Problema e ca apare semnatura lui pe procesul verbal, si in plus, nu a facut mentiuni, deci practic e de acord cu cele scrise de politist. Adevarat, avea client dar cel mai mult in instanta va cantari semnatura lui, parerea mea. Eu am facut si mentiuni atunci cand am patit-o dar degeaba. Iar un avocat mi-a spus, ca eu am facut greseala si ca nu trebuia sa semnez :dontknow:, ca din moment ce am semnat, nu prea se mai ia nimic in calcul nici macar greselile din PV.

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Nesemnare PV
« Răspuns #29 : Septembrie 13, 2013, 12:10:23 pm »
MAI nu angajaza avocati privati pentru a fi reprezentati in instanta,ci au incadrati in structura lor juristi,cum de altfel au toate serviciile publice de la politia comunitara pana la sie si sri.
Da e adevarat ca am semnat si nu am avut de facut  mentiuni ,o dau si eu ca mi-a solicitat buletinul pentru a semna ca martor si ulterior mi-a inmanat  pv, insa dupa cele mentionat de agentul constator eu nu ma aflam in acel loc la acea ora.
Sper sa tina,m-am sfatuit cu vreo 2 fosti colegi si au zis ca pot face contestatie teoretic ar fi nula, practic ce decine instanta, oricum cel putin cat timp e contestata, sanctiunea se supeda.
Am auzit de cazuri in care altii au scapat de retinerea permisului prin contestatie din cauza ca juristii MAI nu se prezinta in instanta pentru toate amenzile banale de circulatie.
Ma rog incerc ma oftica gandul ca platind amenda pierd o zi de munca,si asa chinuita pentru banii aia tragi de volan 200 km pe zi.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”