Autor Subiect: Cauciucurile de iarna, obligatorii si in acest an.  (Citit de 2841 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Cauciucurile de iarna, obligatorii si in acest an.
« : Octombrie 26, 2012, 07:48:09 pm »
Cauciucurile de iarna, obligatorii si in acest an. De cand trebuie iti echipezi masina?



La 1 noiembrie legea care obliga soferii sa isi echipeze autoturismele cu cauciucuri de iarna in sezonul rece implineste un an de la intrarea in vigoare. Actul normativ se aplica si in acest an, obligand proprietarii de autoturisme sa le doteze corespunzator atunci cand circula pe drumurile acoperite cu zapada, polei sau gheata. Va oferim astazi, intr-o sinteza utila, toate informatiile importante despre tipul cauciucurilor acceptate, numarul lor, dar si despre cum le va verifica politia rutiera.

Ordonanta Guvernului nr. 5/2011, care impune obligativitatea echiparii autoturismelor cu anvelope de iarna in sezonul rece, a fost publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 80, din 31 ianuarie 2011. Aceasta a fost aprobata prin Legea nr. 161/2011, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 503 din 14 iulie 2011.

Potrivit Ordonantei, soferii sunt obligati sa aiba masinile dotate cu anvelope de iarna atunci cand circula pe drumurile publice acoperite cu zapada, gheata sau polei. Asadar, utilizarea cauciucurilor de iarna nu este conditionata de o anumita perioada de timp, ci doar de starea carosabilului, dupa cum ne-a explicat in luna august a anului trecut comisarul sef de politie, Lucian Dinita, director al Directiei Rutiere din cadrul Inspectoratului Rutier al Politiei Romane. Acesta a declarat pentru AvocatNet.ro ca reprezinta „contraventie, conducerea autoturismului pe drumurile publice acoperite cu zapada, gheata sau polei, fara ca acesta sa fie dotat cu anvelope de iarna, nefacandu-se referire (in textul actului normativ - n.red.) la o anumita perioada a anului”.

In cazul in care incalcati aceste prevederi, riscati sa ramaneti fara certificatul de inmatriculare, dar si sa platiti o amenda din clasa a IV-a de sanctiuni (de la 9 la 20 de puncte-amenda). Anul acesta, punctul-amenda a crescut la 70 de lei, ceea ce inseamna ca amenzile sunt cuprinse intre 630 si 1400 de lei.

Singurele anvelope de iarna acceptate sunt cele inscriptionate cu unul dintre simbolurile „M+S”, „M.S.”, „MS” sau „M&S”, fara a include in aceasta categorie anvelopele marcate numai ,,all seasons”.

Literele M si S reprezinta initialele cuvintelor englezesti "mud" and "snow", care inseamna "noroi (namol)" si, respectiv, "zapada".

“Anvelopele denumite comercial „all seasons” sau 4S, ca si cele Alpin, Mountain sau Winter, pot fi acceptate daca au marcajul specific anvelopelor de zapada (M+S, M.S., M&S)”, explica Ministerul Transporturilor acum ceva timp.

Numarul obligatoriu de cauciucuri, subiect de controversa

Numarul cauciucurilor de iarna cu care un autoturism trebuie sa fie echipat a provocat, de asemenea, numeroase discutii, prevederile legale nefacand o precizare explicita in acest sens. Directia Rutiera a clarificat, la solicitarea AvocatNet.ro, si acest aspect.

Astfel, potrivit comisarului sef de politie, Lucian Dinita, autovehiculele de transport persoane cu maxim 9 locuri pe scaune, inclusiv cel al conducatorului auto, deci si autotusimele personale, trebuie sa fie echipate cu anvelope de iarna pe toate rotile.

Aceeasi prevedere este valabila si pentru autovehiculele de transport marfa cu o masa totala maxima autorizata mai mica (sau egala) de 3,5 tone.

Pe de alta parte, asa cum precizeaza si norma legala, vehiculele transport de marfa de peste 3,5 tone si cele de transport de persoane cu peste noua locuri trebuie sa fie echipate cu anvelope de iarna numai pe axele de tractiune.

Totusi, comisarul sef de politie, Lucian Dinita, subliniaza, in raspunsul trimis AvocatNet.ro, ca aceste vehicule trebuie sa fie echipate cu anvelope de iarna pe rotile axei/axelor de tractiune sau sa aiba montate pe aceste roti lanturi sau alte echipamente antiderapante omologate.

Cine poate sa controleze daca autoturismul este dotat cu anvelope de iarna

Trebuie sa stiti ca singura autoritate abilitata sa controleze daca un vehicul este dotat sau nu cu anvelope de iarna este politia rutiera, pentru tot spectrul de autovehicule, dupa cum a declarat reprezentantul Directiei Rutiere.

Acesta a precizat totusi ca, pentru autovehiculele de transport marfa cu o masa totala maxima autorizata mai mare de 3,5 tone si autovehiculele de transport persoane cu mai mult de 9 locuri pe scaune, inclusiv cel al conducatorului auto, dreptul de oprire si control in trafic revine si Inspectoratului de Stat pentru Controlul in Transportul Rutier (ISCTR). Reamintim ca, incepand din 4 decembrie 2011, ISCTR a preluat atributiile de control ale Autoritatii Rutiere Romane , ale Registrului Auto Roman, precum si pe cele ale Companiei Nationale de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania.

Desi Politia locala are anumite atributii in domeniul circulatiei, pe care le-am prezentat intr-un articol mai vechi pe AvocatNet.ro, trebuie sa retineti ca politistii locali nu au dreptul sa verifice daca masina pe care o conduceti este sau nu echipata cu anvelope de iarna.

Efectuarea controlului anvelopelor – "normele sunt interne"

Potrivit unui comunicat de presa emis de Ministerul Transporturilor, verificarea anvelopelor poate dura cel mult 15 minute, fara a se verifica integral starea tehnica a autovehiculului.

Lucian Dinita a explicat la solicitarea AvocatNet.ro, ca "durata controlului in trafic privind anvelopele de iarna nu este legal prevazut, dar se urmareste sa se limiteze la minim timpul de verificare".

Desi am incercat sa aflam mai multe detalii despre cum se vor desfasura controalele, reprezentantul Directiei Rutiere a subliniat doar ca, "la nivelul Politiei Rutiere sunt prevazute norme interne privind efectuarea unitara a controalelor, ce vizeaza dotarea cu anvelope de iarna, care sunt respectate intocmai de toti lucratorii de politie rutiera".

"Verificarile efectuate in trafic de lucratorii de politie rutiera se refera la anvelopele care au alte dimensiuni sau caracteristici decât cele prevazute in cartea de identitate a vehiculului, prezinta taieturi sau rupturi ale cordului ori sunt uzate peste limita legal admisa. De asemenea, cu aceasta ocazie se controleaza si echiparea cu anvelope de iarna", a mai punctat Lucian Dinita.
.....................................................
Articolul este scris pe data de 24 Octombrie 2012 de catre Roxana Neagu (redactor sef al avocatnet.ro)
Articolul a fost preluat in intregime de pe www.avocatnet.ro



Interesant ceea ce am gasit aici, si punctez:
- ai voie cu M+S (nu cum spun unii ziaristi ca doar S)
- obligatoriu pe suprafata de drum acoperita cu zapada
- politia locala nu are drept de verificare

Partea nasoala ramane cu amenzile pentru cei care umbla fara, destul de mari anul acesta, mai ales dupa cresterea punctului de amenda



Offline gabi trabi

  • Trabantist Veteran
  • *****
  • Mesaje postate: 1 229
  • Das auto
Re: Cauciucurile de iarna, obligatorii si in acest an.
« Răspuns #1 : Octombrie 26, 2012, 08:03:30 pm »
Pai ca sa te lamuresti nu poti decat sa intrebi echipajele din trafic ...e cel mai sanatos , pentru ca ei te amendeaza ...oricum e interpretabil.

Morala :  intalnirile trebuie facute in functie de vreme  =))
Das  auto

0733825596

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Cauciucurile de iarna, obligatorii si in acest an.
« Răspuns #2 : Octombrie 26, 2012, 08:13:53 pm »
Te-ar amenda si cand le ceri o informatie stai calm.
Acum ceva timp stateam in capatul strazii Privighetorilor intersectie cu DN1 intr-un scuar,pus de aia de la munca,cam obstructionam vizibilitatea dar ma rog, apare un echipaj rutier dar nu mi-a zis nimic ma duc la ei si ii intreb daca imi pot da un avertisment scris pentru a motiva ca nu mai pot sta acolo sefilor mei insa ala imi spune ca nu poate sa imi dea avertisment,dar amenda da ......daca vreau rezolvam dar si sa ma duc sa mi-o plateasca firma deoarece ei m-au pus sa stationez acolo.Cand am auzit am zis ca le multumesc pentru initiativa lor dar mai bine ma duc sa mut masina.Asa ca daca ai de gand sa ii intrebi chestia cu cauciucurile vezi sa nu te vada coborand sau urcand in masina ca le dai idei si implicit de lucru.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Cauciucurile de iarna, obligatorii si in acest an.
« Răspuns #3 : Octombrie 26, 2012, 08:29:55 pm »
Mi-a spus cineva ca nu am voie decat cu S  si/sau sa aiba steluta aia de fulg pe cauciuc. Stateam si ma gandeam, de unde si pana unde legea asta noua. Stiam ca ai voie cu M+S nu doar S. Asa ca am cautat si m-am lamurit. Mi-a placut cum e scris articolul si l-am pus sa il vedeti si voi

Offline GOTA

  • GOTONEL
  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 397
  • TRAIASCA TRABY
Re: Cauciucurile de iarna, obligatorii si in acest an.
« Răspuns #4 : Octombrie 27, 2012, 06:48:10 am »
  Oricum daca te opreste tot iti da amenda.Sa va spun ceva la noi in Alba mai precis in Teius se afla politistul care se numeste Domnul Far.Adica poti fi in regula cu toate tot oti da amenda ca nu iti functioneaza un far chiar daca functioneaza.Teface prost pe fata si sa scapi de el iei amenda faci misto de el si el de tine si cand mergi la C.E.C sa platesti amenda functionarele se uita la tine si iti raspunde te-a amendat d-l far..................
  :icon_king: :tweety: :notworthy: :la:
0747065082

Offline Chirvase Dragos

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 965
Re: Cauciucurile de iarna, obligatorii si in acest an.
« Răspuns #5 : Octombrie 27, 2012, 11:35:33 am »
Asta e o prostie. Daca iti da amenda doar asa ca vrea el nu semnezi procesul si gata. Nu te poate obliga

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Cauciucurile de iarna, obligatorii si in acest an.
« Răspuns #6 : Octombrie 27, 2012, 01:11:40 pm »
nu stiu cum e la Alba cu domnu' halogen, insa aici (prin zona mea) nu prea merge cu din astea. Sa zicem, pica unu sau doi dar la al treilea deja e cu flagrant (ori filmat, etc) Ai gresit, te arde, esti in regula, vorbesti frumos civilizat, iti spune la revedere si asta e. Oameni si oameni.