Autor Subiect: B 13 MPP  (Citit de 63294 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: B 13 MPP
« Răspuns #30 : August 17, 2016, 10:57:01 pm »
La salam era 36lei,acelasi 11 fc.E adevarat ca iti trebuia pistol dar mergea si fara.La salam se gasesc si niste capete gen palnie cu teava la fel ca la tubul de silicon.Tai capatul la salam puni capu' de plastic (sa zic ca e genul ala de pus la masina de tocat carne  care umple carnatii)trageai o banda adeziva sa se lipeasca si incepeai sa dai,daca mai ramanea  teava o inchideai tot cu banda adeziva sa nu ia aer.Eu am tras de un salam 2 ani.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline Andrei.P

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 848
Re: B 13 MPP
« Răspuns #31 : August 17, 2016, 11:44:13 pm »
Eu prefer sa fie la tub,este mult mai simplu de aplicat,in trecut la cineva am montat o aripa fata de trabi,si omul a cumparat din targ de la vitan mastic la salam,eu atunci l-am aplicat cu mana,dar a fost tare aiurea,sa fi in spatele blocului mozolit pana la coate...ce amintiri placute :)

« Ultima Modificare: August 17, 2016, 11:50:17 pm de Andrei.P »
Succesul se ascunde in ambitia de a nu renunta!

Offline Andrei.P

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 848
Re: B 13 MPP
« Răspuns #32 : August 18, 2016, 12:29:52 pm »
Gata azi am montat si aripa ,,cea noua'' din 1980 :P,aia veche avea o fisura in spate si am vrut sa o schimb.
Mai vreau sa precizez ca acele garnituri care se pun jos la muchia pragului si la porbagaj,sunt deosebit de importante, calca perfect.Un ,,destept'' de tinichigiu zicea ca alea sunt puse acolo fara rost ???
« Ultima Modificare: August 18, 2016, 12:35:38 pm de Andrei.P »
Succesul se ascunde in ambitia de a nu renunta!

Offline Andrei.P

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 848
Re: B 13 MPP
« Răspuns #33 : August 18, 2016, 12:40:40 pm »
Ma gândesc,ca ar fi mai bine daca as da cu niste fibra sau chit deaspura unde vin suruburile,ma gândesc ca ar marii durata de protectie,si ar sta mai bine ornamentul de aluminiu,voi ce parere aveti ?
Succesul se ascunde in ambitia de a nu renunta!

Offline Chirvase Dragos

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 965
Re: B 13 MPP
« Răspuns #34 : August 18, 2016, 02:21:43 pm »
Cat de bine arata! Felicitari pentru munca depusa! Si in acelasi timp pentru masina! Rar vezi una la varsta ei cu asa tabla! Cum ti-am spus si la telefon, sunt de parere ca ai facut o alegere buna cu lovitura de ciocan. Am folosit-o si eu si sunt foarte multumit de rezultate, chiar si acum, la 3 ani de cand am dat-o. Cat despre aripile fata, nu vad de ce ai avea surprize. La cat de bine a fost pastrata masina, ma gandesc ca se prezinta la fel de bine ca in spate. Eu am imbracat elementele din duroplast cu chit de fibra in intregime intrucat prezentau multe denivelari. Acum ma gandesc ca-l poti folosi si pentru a acoperi suruburile, doar ca nu ar trebui pus mult. La mine nu a fost prea multumit nenea vopsitorul cand a trebuit s-o slefuiasca. Mult succes in continuare cu lucrarea! ;)
« Ultima Modificare: August 18, 2016, 02:30:47 pm de Chirvase Dragos »

Offline Andrei.P

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 848
Re: B 13 MPP
« Răspuns #35 : August 18, 2016, 02:26:08 pm »
Multumesc mult pentru sfat :icon_salut:.
Ai avut mare dreptate cu lovitura de ciocan,care s-a uscat foarte bine,si are o aderenta foarte buna in contactul cu masticul asta,sa speram ca este in regula si pe fata ;)
Succesul se ascunde in ambitia de a nu renunta!

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: B 13 MPP
« Răspuns #36 : August 18, 2016, 02:39:00 pm »
Pe fata nu cred sa fie atacata,de regula pe spate o rupe rugina mai rpd,deci cum spatele arata perfect la fel va arata si fata.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline Andrei.P

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 848
Re: B 13 MPP
« Răspuns #37 : August 18, 2016, 05:58:11 pm »
Am venit cu vesti proaste,la aripa drepata fata se prezinta foarte rau,este  mancata rau,voi continua cu dezechiparea si la aripile din stanga,dar si demontarea întregului suport motric.


Succesul se ascunde in ambitia de a nu renunta!

Offline Andrei.P

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 848
Re: B 13 MPP
« Răspuns #38 : August 18, 2016, 08:17:39 pm »
Am desfacut si aripa stanga, starea este la fel de precara.
Succesul se ascunde in ambitia de a nu renunta!

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: B 13 MPP
« Răspuns #39 : August 18, 2016, 08:32:28 pm »
Hai ca acum vad,nu e rau stai linistit,e adevarat ca e cam mare deranjul pana la tinichigerie pt ce ai tu,dar e  pacat de caroserie.Asa tiganie,carpaceala cu chit si fibra gasesti imediat sa o faci,ca vb aia doar e moartea lor (a tinichigiilor astia moderni) sa mestece toata ziua la fibra.Mecanicul si tinichigiul modern.....unul repara masina din laptop,el cunoaste mecanica doar dupa codurile de eroare din tester iar tinichigiul umple  totul cu chit si fibra, de parca termenul de tinichigerie nu se trage din cuvantul tinichea (tabla).
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline Andrei.P

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 848
Re: B 13 MPP
« Răspuns #40 : August 18, 2016, 09:12:10 pm »
Asa e! Nu poti da de unu normal,toti s-au invatat la tinichigerie sumara,numai cu fibra de sticla,ceea ce la mine nu incape in discutie,eu o voi face cum trebuie,doar nu o carpesc ca maine sa fac din nou.
Este adevarat cu trambalarea pana la tinichigerie,dar sa vad, am o promisiune  de un tinichigiu serios,sa vedem ce o fi.
Oricum lucrarile nu vor stagna ba dimpotriva zilele astea ma voi apuca de compartimentul motor sa desfac tot,luat la curatat degresat..etc...
Am pregatit alte fuzete si bascule,am montat bucsi noi,mai ramane de vazut ce voi face cu pivotii.
Succesul se ascunde in ambitia de a nu renunta!

Offline Andrei.P

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 848
Re: B 13 MPP
« Răspuns #41 : August 19, 2016, 05:29:15 pm »
Am mai avansat putin,azi am demontat aproape tot la motor,mai putin trenu si cutia,pentru a fi  manevrata usor pana termin cu tinichigeria,am mai lucrat putin si prin interior,am dat bordul jos si diverse piese.
Succesul se ascunde in ambitia de a nu renunta!

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: B 13 MPP
« Răspuns #42 : August 19, 2016, 08:21:29 pm »
...deci iese de RK la caroserie.. :icon_thumleft: Da'o sa fie ca noua dupa aia..
popandau de trabante

Offline Andrei.P

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 848
Re: B 13 MPP
« Răspuns #43 : August 19, 2016, 08:36:44 pm »
Liviu si eu sper sa iasa ca noua.
Succesul se ascunde in ambitia de a nu renunta!

Offline Andrei.P

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 848
Re: B 13 MPP
« Răspuns #44 : August 21, 2016, 07:59:05 pm »
Gata! Azi am dezechipat tot,pentru a fi curatata de mizerie si impuritati.
Succesul se ascunde in ambitia de a nu renunta!