Autor Subiect: Intrebare despre bobinele de inductie  (Citit de 3174 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Dragos

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 181
  • Go Trabi Go!
    • Pizza Cluj
Intrebare despre bobinele de inductie
« : Aprilie 22, 2009, 11:33:52 pm »
Bobinele de inductie se pot masura ?
Valoare e in ohmi ?
Care e valoarea optima?

Multumesc !  ;D

Offline AlexTrabi

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 305
Re: Intrebare despre bobinele de inductie
« Răspuns #1 : Aprilie 23, 2009, 08:53:39 am »
da, bobinele de inductie se pot masura....si da valoarea este in ohm (adica ce setezi pe aparatul de masura, pentru ca bobina (L) se masoara in H (Henry)).....daca iti indica o valoare stabila, atunci bobina este buna....daca indica brambura...inseamna ca bobina este sticata...pentru ca ohm-metru masoara rezistenta spirelor.....dar nush daca exista o valoare optima....
« Ultima Modificare: Aprilie 23, 2009, 08:58:20 am de AlexTrabi »

TRABANTUL NU ESTE O MASINA MICA, ESTE O JUCARIE MARE

Offline Dragos

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 181
  • Go Trabi Go!
    • Pizza Cluj
Re: Intrebare despre bobinele de inductie
« Răspuns #2 : Aprilie 23, 2009, 04:03:31 pm »
ce ai spus tu mai sus se masoara cu aparat digital sau analogic (cu ac) ?

Offline AlexTrabi

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 305
Re: Intrebare despre bobinele de inductie
« Răspuns #3 : Aprilie 23, 2009, 04:44:31 pm »
da, bobinele de inductie se pot masura....si da valoarea este in ohm (adica ce setezi pe aparatul de masura, pentru ca bobina (L) se masoara in H (Henry)).....daca iti indica o valoare stabila, atunci bobina este buna....daca indica brambura...inseamna ca bobina este sticata...pentru ca ohm-metru masoara rezistenta spirelor.....dar nush daca exista o valoare optima....
ce ai spus tu mai sus se masoara cu aparat digital sau analogic (cu ac) ?

aparat de masira digital....(parca se cheama multimetru)

INFO:
Primarul bobinei de inductie: bornele sunt cele doua suruburi...acolo unde se conecteaza aprinderea...
Secundarul bobinei de inductie: bornele sunt, carcasa metalica a ei si "tuturoiul" de ebonita, unde intra fisa

ca sa verifici bobina de inductie, trebuie masurati parametrii ei.....si aparatul indica ceva (iti indica brambura, atunci cand nu esti pe scara corecta a aparatului de masura...ori bobina este stricata), cel mai sigur, se schimba bobina cu alta....pt ca in functionare se observa foarte bine, daca o bobina este buna sau nu....

FAQ: Care este cel mai des intalnit defect al bobinelor???
daca nu sunt tratate cu atentie (scapate pe jos, lovite, etc) se poate sparge ebonita din care este confectionata (acel capac negru unde intra fisa)...si se pierde curent pe acolo.
« Ultima Modificare: Aprilie 23, 2009, 05:46:43 pm de AlexTrabi »

TRABANTUL NU ESTE O MASINA MICA, ESTE O JUCARIE MARE

Offline Dragos

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 181
  • Go Trabi Go!
    • Pizza Cluj
Re: Intrebare despre bobinele de inductie
« Răspuns #4 : Aprilie 24, 2009, 12:28:48 am »
la mine merge bine motorul dar vroiam sa am si eu undeva o chestie dupa care sa masor bobinele pe viitor in caz de probleme la aprindere, altele de rezerva nu am.