Autor Subiect: Politia Locala  (Citit de 26539 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Politia Locala
« Răspuns #75 : Martie 27, 2017, 10:26:16 pm »
Stai linistit ca cine are rulota o tine curata si la adapost, daca sunt lasate in paragina cum erau unele folosite pt muncitori de diferite firme de constructie aia e.
Oricum, nu o ridica inainte sa te someze, dar oamenii mai merg si pe ideea "mi se rupe nu are ce sa imi faca ".
Romanul e miez pana i se infunda, iar dupa aceea o da in abuzuri si drepturi.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline Bong

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 479
    • http://low-society.com/
Re: Politia Locala
« Răspuns #76 : Martie 29, 2017, 03:20:59 pm »
cât timp îți împrăștii gunoaiele pe domeniul public, meriți să rămâi fără și să ți se mai dea și o amendă. e domeniul public. dacă vrei să strângi gunoaie, ia-ți spațiu privat și îl umpli de mizerii, da nu' să nu am eu unde să parchez că ține unu 15 rulote sau mașini sau alte căcaturi vai steaua lor pe spațiul public :)) aici sunt de acord cu Giani
If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Politia Locala
« Răspuns #77 : Martie 29, 2017, 03:46:07 pm »
Macar odata suntem si noi de acord.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: Politia Locala
« Răspuns #78 : Martie 29, 2017, 09:02:48 pm »
...pai... hai sa va pupati! :wav:


ziceti voi, ca aveti curte sau aveti ,,cu ce''.. da' RESTUL?????
Uite rulotele.. Da' ce, adica voi n'ati auzit de ,,japca''? uite, in sect 2 aud ca se practica!


popandau de trabante

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Politia Locala
« Răspuns #79 : Martie 29, 2017, 10:36:24 pm »
Bai esti belea, hai sa te iau altfel.
Nimeni inainte nu ridica nimic fara somatie si identificarea proprietarului pentru a i se pune in vedere ca daca nu o va tine intr -o stare cat de cat ok va fi ridicata.
Ca unii nu vor sa raspunda cand sunt solicitati sa discute, ca altii zic ca ii va umfla rotile si  va face curat pe langa ea si dupa aia ii doare la banana e treaba lor, sunt N cazuri in care politistul local il tragea pe ala de maneca macar sa o umfle si spele pt a nu dispune ridicarea (na zici sa nu te injure lumea dupa) si  ala ii spunea ca i se rupe ca asta nu are nici un drept sa ii ridice jegu .
Fiecare ar trebui sa se intinda cat il tine plapuma.Daca eu abia gasesc un loc de parcare in Buc ma apuc sa ocup toata fatada blocului cu o tarla de masini de care oricum nu ma pot ingriji pt ca nu imi permit?
Alt ex : eu nu folosesc domeniul public pt a imi parca masinile in fata casei dar platesc taxe si impozite.Asta inseamna ca ar trebuii sa scot in str. frigiderul ala vechi pe care il folosesc pe post de dulap de scule si sa zic ca e dreptul meu sa pun si eu un rahat pe domeniul public? Pana la urma tine si de cat de curat si ordonat e omul, eu unul tin doar lucrurile care imi trebuiesc, in rest curatenie ca e cea mai sfanta, sa nu uitam ca intotdeauna unde sunt o mie de acareturi se strang si sobolani si boli, mizerie si boschetari.
Am un coleg care are rulota, merge cu ea la munte, la mare o foloseste doar vara in rest la adaport, curatata, deci are grija de ea.In schimb il am pe unu in comuna la munca care are o mie de cacaturi in curte, caroseri de masini, un buldozer vechi, barci, mizerie si sobolani si serpi cat cuprinde, cel putin le are pe terenul lui, insa toata lumea il injura si rade de el.Si eu sunt pro vechituri, dar atat timp cat ma pot ocupa de ele si nu devin gunoaie.
« Ultima Modificare: Martie 29, 2017, 10:43:17 pm de alex giani »
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline Bong

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 479
    • http://low-society.com/
Re: Politia Locala
« Răspuns #80 : Martie 29, 2017, 10:53:39 pm »
păi eu am „cu ce” că plătesc să am unde :))

hala aia crezi că mi-o dă cineva gratis? se marcă banu pe chirie, și-mi facturează și curentu bașca :))

garajul meu crezi că îi gratis? s-a regăsit în prețul apartamentului, care nu a fost deloc mic. și tot plătesc la el separat apă, căldură etc.

în schimb, tonele de piese și toate mașinile alea stau acoperite, păzite. nu le plouă, nu le ninge, nu stau în soare. le păzesc mii de câini și câțiva paznici...
restu' care nu au să-și ia. nu e o necesitate să o arzi colecționar, e un lux, care costă bani.
trebuie puțină imaginație și se găsesc soluții, astfel încât să te bucuri liniștit de pasiuni și să nu-ți f^&ă nimeni direcția, și foarte important când chiar ai chestii scumpe, nici nu le ții la vedere, că nu știi cui îi trebuie ceva ce ai tu.
If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: Politia Locala
« Răspuns #81 : Aprilie 08, 2017, 07:05:05 pm »
Fix de aia am si luat eu terenul unde tin masinile- vreo..8...9? :icon_scratch: plus remo, si platforma.. :icon_thumleft:
Si eu.. ,,tot'' pe bani..
Giani zice ACUM ce zice ca e ,,de partea cealalta'', da' pana acum... :toothy4:.. Si.. nu au toti curte, sau nu au curte mare!
Deci aia care au curte in mod SIGUR nu sunt vizati de ,,locala''- e de la mintea cocosului.. :laughing7:
Asa ca giani, ia sa nu fii tu in sistem, sa nu ai curte, sa stai la bloc.. ia zii, ce-ai face? :icon_scratch:
On topic- acolo se vad clar rulote INTREGI.
Daca ai o rulota NU CRED ca trebuie sa stai toata ziua calare s'o stergi, mai ales daca locuiesti ,,la strada''- si e plin de praf. Deci NU. :glasses9:
Alea sunt rulote lasate de oameni care au dat BANI pe ele, si pe la intersectii mari cu luica- sau cum ii zice unde se intersecteaza cu Brancoveanu, Metalurgiei, etc, zone ample ca spatiu liber.
Iar on topic- la intrarea in parcul alaturat, era o rulota alimentara, mare- intra o masina in ea./ A primit ,,somatie''- a mutat-o intre blocuri. A incercat un tip de la primarie (vecin) sa ,,faca ceva'' ca sa dispara- aici in 6, NU se poate. Un an. :BangHead:
popandau de trabante

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Politia Locala
« Răspuns #82 : Aprilie 08, 2017, 09:22:20 pm »
Nu e vb de asta.
Ai vazut cat spatiu am la poarta fara sa incurc circulatia inclusiv trotuarul, ai vazut cat loc am in curte?
Ai vazut.
Te intrebi dc nu il ocup cu toate cazanele, crezi ca ar fi o pb cu aia de la locala de la mine daca as ocupa domeniul public?
Eu zic ca nu, dar totusi nu o fac din bun simt, chibzuinta ca vb aia tre sa le si intretii nu sa le lasi sa ajunga tomberoane, eu am doua masini de care ma pot ocupa si cam atat, plus ca mie imi place sa am curat in curte nu sa ma impiedic de toate tablele inutile.
Daca eu gandesc asa care am loc, ala de la bloc cum de isi permite sa umple toata parcarea din jurul lui cu vechituri, ceilalti unde mai parcheaza?
In oras cand nu gasesc loc de parcare mai caut si o juma de ora pt a sti masina lasata ok, sa nu o gasesc avariata sau ridicata si dupa aceea sa tip ca sunt eu Gh dracu de la locala si am drepturi.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Politia Locala
« Răspuns #83 : Aprilie 08, 2017, 09:51:59 pm »
Nu sa o speli zi de zi de praf, ci la cateva luni plus sa nu fie ingropata in asfalt. Dar cand o lasi 3-4 ani sa se   :pottytrain5:  gugustucii pe ea, pe butuci fiind ce pretentii mai ai?
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: Politia Locala
« Răspuns #84 : Aprilie 11, 2017, 05:49:00 pm »
aa, daca e cum zici, da. Dar NU ESTE VORBA de cazul de care zici, ci de masini INTREGI, rulote INTREGI, care NU se incadreaza in prevederile legale ca ,,epasve''.
Eu zic de cazuri concrete, masini bune, si tu o dai la general.
La fel, ce zici tu e stupefiant- dandu-te exemplu- pai daca ai curte, cum panamea sa mai tii vreo masina afara? Ori aia de la bloc, fara acest ,,avantaj'' al tau, ce sa faca?? Uite, am vecini ,,barosani'' care au cate 3..4 masini. ,,normale''- d'astea ,,noi''. :laughing7: Isi permit. Ocupa locul. Asa siiiii? nu are cine ce sa le faca. DESIGUR ca NU circula cu toate in acelasi timp. Asa siiii? Deci? despre CE vorbim?
Eu am zis de vehicule saltate abuziv- si am dat poza cu rulotele.
Tu zici ca ,,de ce sa aiba aia dela bloc cate 2..3..4 masin''.. :o
CARE e legatura? poa' sa aiba si paishpe! e foarte ,,normal'', nu exista NICI O LEGE care sa interzica. A, ca n'are bong sau altul loc sa isi puna masina cand vine in vizita.. Bad luck, that's life, in orase din fr, ge, belgia, ca sa parchezi, daca nu esti locatar, platesti de te usuca, sau o duci la mama naibii, in parcare supraetajata. Ca locatarii ,,au locul lor''.
Asa..
Repet- e vb de masini luate abuziv, intregi. Sau rulote. Intregi, nu altceva, epave sau ce mai zici acolo. :glasses9:
popandau de trabante

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Politia Locala
« Răspuns #85 : Aprilie 11, 2017, 09:46:41 pm »
Nu mai vb tu in necunostinta de cauza de abuzuri si alte alea ca nu ai fost de fata la chestii de genul asta, invata sa nu te mai hazardezi si sa iei de bune toate zvonurile.
1 nimeni nu e nebun sa se atinga de vehicule in stare buna sau care se prezinta in stare de functionare (adica din cand in cand miscate)  .
2 atat timp cat sunt intrunite toate conditiile cerute de lg nu e abuz.
3 ala poate merge sa isi ridice junghiul oricand, dar multi nu o fac pt ca nu ii mai intereseaza de ele, adica tot o forma de abandon.
4 daca ala se simte nedreptatit poate face contestatie si plangere ,dar multi nu se mai duc dupa ele pt ca stiu ca pe langa plata ridicarii si iau si o amenda.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Politia Locala
« Răspuns #86 : Iunie 22, 2017, 03:02:59 pm »
http://m.adevarul.ro/news/eveniment/In-conditii-politistii-locali-amenzi-rutiere-1_594a87a05ab6550cb85cf2b1/index.html
Din pct meu de vedere e f bn mai bn nici ca putea fi, nu ca ma omoram eu cu astea, dar am mai putin de munca, plus ca pe alta parte decizia asta afecteaza cetateanul si asta chiar nu ma deranjaza, aici ma refer la cei care detin locuri de parcare.
Drept urmare daca cineva sesizeaza ca i s -a ocupat locul ma deplasez si daca nu il gasesc ii aduc la cunostinta ca nu am ce ii face atat timp cat soferul nu e prezent.Deh atat pot, ca nu imi intra in atrib . sa pazesc masina aluia,mai am si alte treburi, revine si el cu un tel. daca apare ala, daca nu aia e data viitoare.Cu ocazia asta se vor intetii bataile pt locuri de parcare si masinile cu cauciucuri taiate ori zgariate,  lucru bun din pct meu de vedere, atat timp cat eu petrec si 30 min pt a imi parca masina regulamentar si a fi ferita de orice fel de avarii.
« Ultima Modificare: Iunie 22, 2017, 03:08:23 pm de alex giani »
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Politia Locala
« Răspuns #87 : Iunie 22, 2017, 03:11:49 pm »
Sincer, sustin politia locala. Nu stiu ce era asa de interesant sa dirijeze intersectii si sa alerge dupa masini parcate aiurea (probabil uniforma de politist rutier avea o imagine ''exotica''). Au destule de facut, astept sa patruleze pe jos prin cartiere, cred ca vor castiga mult mai multa imagine decat sa stea in soare in intersectii  ;)

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Politia Locala
« Răspuns #88 : Iunie 22, 2017, 03:24:22 pm »
Pe mine nici nu ma mai deranjaza aia care stationeaza neregulamentar, chiar daca il sanctionez sau nu tot banii aia ii iau, vb aia nu cetateanul urla ca nu i se pare normal sa ii atraga PL atentia pe pb de rutiera, asa ca nu e grav sa invete  sa il suporte pe ala care ii obstructioneaza trecerea cu zecile de minute.Sunt atat de multe alte pb pe op tot din cauza lipsei celor 7 ani de acasa incat cateodata nici nu sti cum zboara timpul, eu consider ca e o mare corvoada sa stai in intersectie sa te bata soarele in cap, chiar si aia de la MAI de la comune fug de rutiera ca dracu de tamaie.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Politia Locala
« Răspuns #89 : Iunie 29, 2017, 12:30:29 pm »
Ieri am vb cu un grup de colegi de la sectorul 1, se pare ca alta a fost miza sesizarii inaintate de VC  catre iccj, dar spre surprinderea si bucuria mea mare lucru nu a reusit .Se pare ca pe la inceputul lunii februarie VC a fost surprins de un politist local al s 1 stationand neregulamentar ,cand acesta a fost abordat si rugat sa prezinte buletinul avocatul poporului i -a raspuns celui de la locala scurt .... "ce vrei ? ma tu nu sti cine sunt eu? ".Politistul local a afirmat ca il recunoaste si i-a raspuns la randul sau daca si dumnea -lui il recunoaste pe el. Raspunsul a venit fulgerator "cine esti ba tu? " ag local replicand ca este politistul local care azi il va da amenda pt stationare neregulamentara.De apreciat ca VC s -a legitimat, a asteptat intocmirea pv -ului si a semnat, iar la final a replicat "lasa ba ca o sa va desfiintez eu ".Surprinzator ca a lui "consoarta" care locuieste in zona Primaverii procedeaza la fel de marlaneste blocand fara jena accesul vecinilor la garaje si chiar de multe ori si a unui consulat din zona spre disperarea jandarmilor.Ultimul care a testat autoritarea politiei locale pe motiv ca nu am ce ii face, a fost unul care se credea mare barosan obstructionand accesul masinilor de pompieri  care se deplasau pt realimentare cu ocazia incendiului de la prestige mob,a fost identificat iar astazi de dimineata i -am intocmit pv de sanctionare la lg 61 art 2 pct 29 cu amenda in valoare de 1000 lei, care ii va veni prin posta.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”