Autor Subiect: Timmy Radu - Bucuresti  (Citit de 1609 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Timmy

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 10
Timmy Radu - Bucuresti
« : Noiembrie 28, 2014, 10:42:46 pm »
Salutare tuturor ,

De cateva luni , urmaresc forumul vostru dar pana acum nu am avut curajul sa imi fac si eu un cont aici si sa ma prezint, dar cel mai important sa va cer parerea .
Am urmarit multe subiecte , si pot spune ca am inceput sa fiu faorte de interesat de Trabant pe parcurs  .
Interesul de a cunoaste si a afla mai multe despre masina asta a aparut in prima instanta din dorinta ca peste un an sa imi cumpar
o masina. Am mai studiat putin lucrurile , iar cum tin eu cont mai intai de gusturi si dupa de alte aspecte , in urma unor studii atente la mai multe masini din perioada aniilor 70'-80' in balanta cu bugetul meu m-am oprit la faimosul Traby. Mi-am facut rapid calculele : masina nemteasca , constructie simpla , iar forma si generatia ei  ma atins la sentiment inca de mic , asa ca am inceput in fiecare zi sa caut informatii si detalii despre masina.
 Pe langa masinile din anii 70-80' , ma pasioneaza mult si machetele auto , avand o activitate de mai mult timp in domeniu. Cum stiam ca , colegul Cristy si Schumy (cu care am fost impreuna la mai multe intalniri ale colectionarilor si impatimitilor de machete auto , ne cunoastem de mai multa vreme , in special cu Schumy ) am hotarat sa ii intreb si pe ei despre masina , stiind mai ales ca sunt posesori. Cristy mi-a aratat toata munca depusa la masina , mi-a placut enorm si m-a invitat chiar sa o si vad/sa da-m o tura , ceea ce sper ca se va concretiza in curand.

Acum , povestea e in felul urmator, iar probabil pentru unii va suna cam ciudat, dar nu dati cu pietre : 
Ma bate gandul sa imi iau un Traby , model mai timpuriu (79'-83') dar as avea nevoie sa aflu cum este ea ca masina ,
mai ales pentru un student , unde bugetul nu prea e mare .
-Voi avea satisfactia sa merg cu ea prin oras , la tara , la mare/munte
fara sa stau mai mereu sa fac si desfac, sa ma bucur de masina ?
-E o masina fiabila chiar zi in zilele noastre pentru o utilizare decenta ? (mentionez ca Traby-ul ma pasionat de mic , si simt multe pentru masinuta asta , sunt imun la glumele rautacioase sau la alte aspecte de genul asta /va spun de la inceput ca nu imi e frica sa mai reglez un carburator sau sa ma murdaresc pe maini uneori ) .
-Te obijnuiesti repede cu ea ? 
Acum , bun inteles ca daca decid sa imi cumpar unul , am sa caut unul cu ITP/acte in regula si in stare buna , care este pus in circulatie , etc .

Sper ca ati inteles cam unde bat si sincer, astept sfaturile voastre .
Merita sau nu ?
Va rog , nu fiti rautaciosi , sunt mai mult decat incepator ,
dar sper ca in timp , sa prind din mers ce e mai important cu ajutorul vostru.

Stima , Timmy.

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Timmy Radu - Bucuresti
« Răspuns #1 : Noiembrie 29, 2014, 12:37:17 am »
Salutare si bine ai venit printre noi.
Am citit intrebarile tale si pot sa iti ofer un raspuns din prisma unuia care a fost student si inca se foloseste de masina zilnic.
Satisfactie o sa ai mereu, este o masina aparte iar daca ai grija de ea sa stii ca nu te va lasa la greu, trebuie doar sa-i stii limitele si sa nu faci abuz.
Eu circul relativ mult, cel putin de 2-3 ori pe saptamana tot am de mers undeva mai departe si cum nu prea imi convine (la cost) sa merg cu tranvai/microbuze/autobuze transport local, apelez la traby.
Despre fiabilitate pot sa zic ca depinde exclusiv de cat de bine este pusa la punct masina (de la motor, carburator si frane) si cat de greu iti este piciorul. Daca vrei sa fi sprinten si ai piciorul mai greu, sa stii ca iti va manca prin oras chiar si la drum intins. Insa, daca nu o turezi aiurea, nu pleci cu sprinturi, la drum intins ai grija la ceas consum, este destul de fiabil.

Eu sunt multumit de traby, mai am o batrana dacie 1310 din '87 cu motorul facut dar tot mai mic consum scot cu trabul, asa ca prefer sa tin dacia pe dreapta

Sa ne auzim sanatosi si cu masina in dotare :)
Urmareste si piata de pe forum dar si anunturile de pe net, sigur este undeva si te asteapta, nu te uita la itp sau asigurare, astea sunt ultimele chestii, vezi sasiu sa aiba prea multa rugina (sau sa fie recuperabil fara investitii drastice) si eventual motorul (ambielajul) sa fie in mintile lui. In momentul in care ai gasit masina, nu te sfii sa ceri sfat parere si eventual sa mearga cineva mai experimentat cu tine sa o vada

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Timmy Radu - Bucuresti
« Răspuns #2 : Noiembrie 29, 2014, 08:12:02 am »
Despre fiabilitate, pot sa-ti zic ca am traversat Europa cu traby ;) Cu minime cunostinte de mecanica si multa pasiune, masina nu-ti va pune mari probleme. Singurul lucru, inainte sa cumperi masina, consulta-ne pe unul din noi (din Bucuresti), ca sa nu ai surprize neplacute.

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Timmy Radu - Bucuresti
« Răspuns #3 : Noiembrie 29, 2014, 12:40:35 pm »
Salutare si BINE AI VENIT in gasca "afumatoarelor"  :laughing7:

Subscriu la ce a scris Victor iar ca si expeeriente proprii ...hehehe ... sunt destule.
Am umblat si umblu (mai mult vara) cu traby si in tara si in HUN. Cea mai notabila performanta a lui a fost ca am urcat si coborat Transalpina cu 3 pers + bagaje.Apoi concedii prin tara destule (mare,munte,delta etc).
Incerca sa iei o masina buna la inceput.Cu cat e mai ok cu atat ai mai putin de investit in ea.
In forum sunt destule masini.Cred ca am inteles bine ca esti din capitala.Gasesti si acolo ... imi aduc aminte ca este unul la Turda(CJ) mai old.
Sunteti o gasca numeroasa in Bucuresti.Baietii s-au ajutat intotdeauna intre ei.Mai ales cand e vorba de un membru nou,fac front comun.Cand te hotarasti pe o masina,ia cu tine NEAPARAT pe un trabantist cu patalama. Stie la ce sa se uite.

BAFTA si asteptam sa iti iei agregatul mult dorit.  :icon_salut:
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline Timmy

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 10
Re: Timmy Radu - Bucuresti
« Răspuns #4 : Noiembrie 29, 2014, 05:27:23 pm »
Va multumesc foarte mult pentru primirea calduroasa , deja ma simt foarte bine pe forumul vostru :)

In primul rand , as vrea sa va spun ca , exact cum a spus si Dl.George (Gusteru') ,
intentionez sa cumpar o masina care sa fi fost intretinuta , sa se poata merge cu siguranta oriunde cu ea,
sa fie inscrisa in circulatie , sa nu ma tem de drumuri lungi, etc. Cunosc ca Traby-ul este o masina cu limite , o masina cu suflet si
personalitate asa ca nu sunt de fel vitezoman sau genul care sa abuzeze de masina . Imi place la nebunie vara , cand am ocazie
sa bibilesc pe la o masina veche sub umbra la un pom , la tara  :D :)

Revenind la masina , as prefera modelul 81-82' , pana cand stalpul sa se faca mai gros si sa apara anumitele modificari
la elementele caroseriei. Aici , ramane sa apelez la voi dupa ce o sa-l cumpar , o sa vreau un interior si exterior perfect original ,
fara absolut nici-o modificare, sa fie cat mai aproape de fabrica masina deci , probabil o sa trebuiasca putina mestereala la montat/demontat anumite piese/componente, dar ramane de vazut. Va spun de la inceput ca imi place sa mesteresc , dar la multe
operatiuni am nevoie de instruire , asa ca o sa am nevoie de un profesor bun la un moment dat !

Despre cumparare , m-am gandit de la inceput sa  fac cinste la cei mai experimentati trabantisti sa
mearga cu mine sa vedem masina cand o sa fie cazul.

Daca tot v-am spus cam cum arata in viziunea mea viitorul Traby , as vrea sa va intreb cam si pe la ce preturi gasesc unul .
Nu as vrea sa poluam topicul , daca nu este voie sa deschid subiectul , dar daca tot am inceput discutia , zic ca nu ar strica sa ma
lamuresc in toate aspectele. Cand spun pret , bugetul meu este undeva la maxim 3000 RON pentru o masina perfect functionala,
acte in regula , aspect exterior/interior decent .Sa fie mult / putin , nu stiu ! Astept sa imi spuneti voi cam ce gasesc in banii astia si
daca imi implineste criteriile . (Model 81'83' , interior , exterior cat mai aproape de fabrica , acte si functionalitate in regula)

Cu toate astea , masina o sa o cumpar cam peste un an - un an jumatate !
Pana atunci , ramane sa ma documentez foarte bine si sa vad cat mai multe masini, ca sa nu vorbim vorbe !
Va spun ca mi-ar place sa vad un Trabant functional pana una alta la un coleg din Bucuresti , asa ca daca se ofera cineva
sa ne vedem prin zona sector 5 (Penny Market;am inteles ca prin zona este si un magazin de piese Traby)  ar fi foarte indicat
ca sa vad si eu ce este si ce inseamna Traby-ul pe live :)

Va multumesc inca odata pentru raspunsuri si sper ca nu v-am plictisit (prea tare )

O seara buna tuturor ,
Timmy .

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: Timmy Radu - Bucuresti
« Răspuns #5 : Noiembrie 29, 2014, 06:03:14 pm »
 -suntem in zona petre ispirescu , si eu pe sos. bucuresti-magurele, doi posesori cu masini functionale , vedem cum avem timp sa ne vedem si sa faci cunostinta cu agregatele , si daca ai timp pe 7 duminica , in decembrie , ne mai adunam care putem la biblioteca nationala , mai vorbim pana atunci
 -si, sunt arhi-suficienti, banii alocati pentru un trabi in mintile lui asa cum doresti tu
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline Timmy

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 10
Re: Timmy Radu - Bucuresti
« Răspuns #6 : Noiembrie 30, 2014, 01:45:23 pm »
Salutare,

Suna bine , Remi :)
Maine este zi libera iar in timpul saptamanii am programnul
foarte incarcat.
Crezi ca as putea sa te sun maine sa ne vedem in curte la
Penny ? :)
Daca da , astept raspunsul tau .

Timmy .


Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: Timmy Radu - Bucuresti
« Răspuns #7 : Decembrie 01, 2014, 09:12:14 pm »
-azi am citit mesajul , dupa cum vezi nu intru zilnic, din niste motive personale , asa ca ramane pe duminica viitoare ,daca vi la biblioteca nationala, trec si te i-au cu mine in trabi
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline Timmy

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 10
Re: Timmy Radu - Bucuresti
« Răspuns #8 : Decembrie 02, 2014, 11:32:37 pm »
Salutare ,

Ar fi o treaba interesanta .
Ramane de vazut ce si cum .
Ca si idee , in jurul la ce ora o sa fie intalnirea in fata la
 Biblioteca Nationala ?
Poate o sa am ceva probleme si sunt in zona centrala, si d-asta intreb :)

O seara buna .

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Re: Timmy Radu - Bucuresti
« Răspuns #9 : Decembrie 02, 2014, 11:37:00 pm »
verifica sectiunea "propuneri", apoi, sub-sectiunea "intalniri ale trabantistilor din bucuresti" sau cam asa, care e pinned. afli acolo. locul e biblioteca nationala, iar ora o stabilim cu cateva zile inainte... deja se-anunta un participant, doi cu mine, trei, Remi. venim. vino si tu, daca poti si vrei! ;)

Offline Timmy

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 10
Re: Timmy Radu - Bucuresti
« Răspuns #10 : Decembrie 03, 2014, 09:50:22 pm »
Salutare ,

Din ce am citit pe topicul intalnirii, ar ramane la ora 14:00
in fata la Biblioteca. Pentru mine este foarte in regula, deoarce dupa o sa am de invatat in continuare si in felul asta , intalnirea pica perfect , ca o pauza :)
Eu am sa mai urmaresc topicul si cel mai posibil o sa ne auzim la un telefon pe sambata.
Sunt chitit pe Trabant din multe motive , dar vreau mai intai sa vad live unul si cu ce se mananca :)

O seara buna , Timmy.

Offline pop_radu5

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 649
  • pasionat
Re: Timmy Radu - Bucuresti
« Răspuns #11 : Decembrie 09, 2014, 08:02:38 pm »
salut. am primit azi un tel de la un prieten si mi-a dat un pont de un trabi. am sa trec zilele ce trece sa il vad, sa vad in ce stadiu este ce an este si cum sta cu actele. masina este 100% originala. am sa ii fac ceva poze si te anunt :D poate pana iti iei permisu il duci la rangul de mare sef in familia ta :D

Offline Timmy

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 10
Re: Timmy Radu - Bucuresti
« Răspuns #12 : Decembrie 09, 2014, 10:15:17 pm »
Hohoo ,

Mersi mult , Radule :)
Astept , dar momentan ti-am spus , un an vreau sa strang bani destui si sa il iau fix cand dau de permis . Multumesc pentru interes , apreciez si inseamna mult :) Astept si pozele , poate nu il vinde pana atunci .

Timmy.

Offline pop_radu5

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 649
  • pasionat
Re: Timmy Radu - Bucuresti
« Răspuns #13 : Decembrie 10, 2014, 08:11:08 pm »
am fost azi am vazut masina. este pe 6 volti, masina sta intr-o parcare pazita toata ziua de proprietareasa dar pretu mi s-a parut cam mare...are acte la zi cu itp valabil si ar avea si asigurare, doar ca tanti vrea cam multi bani pe ea. vrea undeva la 2500 lei.

uite si ceva poze

Offline Timmy

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 10
Re: Timmy Radu - Bucuresti
« Răspuns #14 : Decembrie 11, 2014, 10:35:18 pm »
Salutare ,

Multumesc foarte mult pentru deranj , apreciez enorm.
Radule , sincer sa fiu , masina nu ma atrage sub nici-o forma.
In primul rand , vopseaua e cel putin ciudata , dar aici se rezolva , dar ce ma deranjeaza mai rau este ca e pe 6v si este model vechi. Ma interesa ceva din 84'-85' cu bord normal(cel popular) si interior crem . Sunt mai pretentios de fel :) Cat despre pret, si el imi pare destul de mare ...
Multumesc ,dar zic pas, nu imi place deloc :)

Timmy