Autor Subiect: Constantin , 33 ani, bucuresti,sector 3  (Citit de 1066 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline constantin

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 12
Constantin , 33 ani, bucuresti,sector 3
« : Februarie 07, 2015, 10:49:05 pm »
Salutare tuturor,ma numesc constantin iar prietenii imi zic titi.Momentan nu detin un trabant dar sunt foarte incantat de aceste masini si drept urmare v-a cer ajutorul in a-mi gasi una.Pentru a ne cunoaste mai bine am sa fac un mic rezumat despre mine: inginer electromecanic,indragostit de ''fiare'' nu bestii :) ,imi place surubaritul,am incercat restaurarea unui aro 10 din '82 dar din cauza unui tinichigiu am renuntat la proiect anul trecut.Mai multe nu imi vin acum in minte dar o sa ne cunoastem in timp,apropo am citit regulamentul iar bancurile sunt super tari,tineti-o tot asa !

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: Constantin , 33 ani, bucuresti,sector 3
« Răspuns #1 : Februarie 07, 2015, 11:10:16 pm »
bine ai venit , aici 99 la suta suntem care ne place surubaritul (cu folos ,nu aiurea) ,masina poti urmari la vanzari , cat si in topicul din presa , si sigur gasesti unul care iti face cu farurile   :icon_smile:
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Constantin , 33 ani, bucuresti,sector 3
« Răspuns #2 : Februarie 07, 2015, 11:35:59 pm »
bine ai venit pe la noi, ai nimerit foarte bine :)

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Constantin , 33 ani, bucuresti,sector 3
« Răspuns #3 : Februarie 15, 2015, 02:59:36 pm »
Salut si Bine Ai Venit.
Ne bucuram de pasiunea ta si ai nimerit in locul potrivit. Exact cum spunea Remi,pe forum sunt toate anunturile Trabant ce MERITA postate. Eu sunt in mare parte cel ce updateaza anunturi presa,iar acu sunt in mini-concediu plecat si de pe tel.imi.e greu sa fac prelucrarile/edit. Insa da o geana la anunt presa...sunt diverse acolo. Speram sa nu fii pasare calatoare doar si .... fum in pupa ! Noi te ajutam !
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline constantin

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 12
Re: Constantin , 33 ani, bucuresti,sector 3
« Răspuns #4 : Februarie 15, 2015, 08:18:34 pm »
Va multumesc pentru gandurile bune si sa stiti ca nu o sa va parasesc :) ,m-am uitat la anunturi dar parca unele traby parca sunt poleite ca tare scumpe sunt,dar sa o luam  cu inceputul:
1) Ce sa fie comby sau berlina ( prefer modelul mai ieftin) ?
2) Ce hibe comune au,la ce sa ma uit cu atentie daca gasesc ceva sa cumpar?
3) Care este pretul real al unui trabant ( stare acceptabila nu lux ) ?
4) Ce modele sunt mai fiabile (mentionez ca nu stiu nimic despre fiabilitatea lor ) ?
5) ETC.........
 Ideal ar fi sa gasesc o masinuta cat de cat cinstita,pret corect,de preferat un proprietar care sa nu ii mai trebuiasca nu genul costa x pentru ca este masina de epoca etc...( scuze daca am ofensat pe cineva) . Daca nu gasesc am vazut ca majoritatea au si motocicleta si ma gandeam la un mz 250 etz sa cumpar tot familia IFA parca.
Daca poate cineva sa ma ajute raman dator cu bere

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Constantin , 33 ani, bucuresti,sector 3
« Răspuns #5 : Februarie 15, 2015, 08:35:26 pm »
incerc sa iti raspund eu (poate si ceilalti iti vor raspunde)
1. oricare iti place, avantajul la combi e ca ai spatiu pentru bagaje
2. exceptand motorul, hibele cele mai frecvente le gasesti la praguri, ma refer la rugina. nu e exclus sa gasesti si prin alte locuri dar preponderent pe partea dreapta vei gasi mai afectat, incepand de la pasaj roti, praguri. Motorul: boala lui este ambielajul, dar aici degeaba iti explic, este bine sa mergi cu cineva care cunoaste pentru a verifica un motor
3. pretul este in functie de cine vinde si ce anume vinde. aceasi masina ok din punct de vedere tehnic, poate avea pret diferit daca vanzatorul este din oras (stie de internet, stie de club, intalniri etc) comparativ cu undeva la tara unde e cineva in varsta care a avut grija de masina dar nu stie exact cu cat "s-a vandut pe internet". in functie de calitate poti gasi incepand de la 500lei pana si la 1300 euro, difera vanzatorul si marfa, nu este un pret standard
4. sunt 2 motorizari: 595 cmc si 1100 cmc (nu chiar 1.100 dar pe aproape) cele de 595 cmc (sau trabant 601) sunt cele care le stii, clasice atat break (combi) cat si sedan, este un motor in 2t benzina amestec cu ulei, racire aer, frane saboti tambur, schimbator la volan. Motorizarea de 1100 cmc (sau 1.1 cum il numim noi) este ceva mai nou, caroserie aproape identica ca 601 doar ca motorul este unul sub licenta Vw cu capacitate mai mare. Ca si dotari suplimentare (impreuna cu herghelia de cai) ai schimbator clasic la podea, frane fata pe disc, compartimentul motor este ceva mai ramforsat fata de fratele lui 601 iar racirea se face cu apa (pompa). ca si diferente optice difera putin botul de la capota (601 e ascutit rotunjit, cel de la 1.1 e un picut bont) si grila fata (la 1.1 are fante de aerisire doar in dreptul radiatorului) iar in plus la 1.1 gasesti busonul pentru rezervor undeva in laterala spate (la 601 benzina se pune in rezervor care se afla in fata la motor, ridicand capota)
5. dupa pofta inimii, dupa cheful de mestereala, dupa posibilitati materiale se alege masina dorita :)

Offline constantin

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 12
Re: Constantin , 33 ani, bucuresti,sector 3
« Răspuns #6 : Februarie 15, 2015, 09:15:12 pm »
Multumesc de raspunsuri,destul de corecte si la subiect.Eu intentionez sa iau masina asa doar pentru iesiri nu sa o folosesc zi de zi dar daca este sa facem  o socoteala mica : 500 euro masina+ eventuale mici reparatii + taxa de timbru mediu+taxe inmatriculare(inclusiv RCA si rovigneta) =rezulta vreo 1200 euro aproape si suma asta ma sperie ,eu aveam in gand ceva mai putin,mult mai putin,deci avand in vedere ca se apropie si deschiderea sezonului de pescuit am 2 variante: ori mai astept sa strang niste banuti si poate intre timp gasesc unul ieftin pe la tara la parinti sau gaseste un coleg si ma anunta ori renunt ceea ce nu as vrea deoarece am vazut ca sunteti o comunitate ( familie) foarte unita si este o onoare si daca as putea sa ma regasesc si eu printre voi.Tineti-o tot asa si poate da Dumnezeu sa imi gasesc si eu ceva daca nu tot o sa vin la reuniunea din parcul tineretului chiar daca trebuie sa vin cu golful.

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: Constantin , 33 ani, bucuresti,sector 3
« Răspuns #7 : Februarie 15, 2015, 10:09:36 pm »
nu te grabi, continua sa monitorizezi anunturile , mai intrebi pe unu altul , si pana la urma vei gasi ce vrei ,mai strangi informatii ..., mai vi pe la adunarile care le facem (nu prea dese) ,mai discutam ,ne intrebi ce nu esti lamurit...
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Constantin , 33 ani, bucuresti,sector 3
« Răspuns #8 : Februarie 15, 2015, 10:38:29 pm »
ooo, inca un pescar :D Fir intins (nu acu' ca e prohibitie la cona stiuca)

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Constantin , 33 ani, bucuresti,sector 3
« Răspuns #9 : Februarie 20, 2015, 11:32:46 am »
Eu zic ca nu exista sa nu gasesti un traby bun la capitala. Uite , este unul comby albastru deschis care e foarteee fain.M-am uitat peste anunturi si ai de unde alege. Plus, in capitala sunt MULTI baieti super priceputi la traby care te pot ajuta sa dibuiesti unul ok. MUSAI sa te duci la intalnirea lor de la B (vezi rubrica propuneri). Asa "le mirosi" indeaproape si obtii TONA de info despre "afumatoare".  :toothy4:

Cat despre partea financiara ... decat sa iei un  cotet cu 200 EUR si sa fii complet dezamagit ... mai bine dai un ban si stai in fata .  :icon_thumleft:
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline constantin

  • Trabantist Incepator
  • *
  • Mesaje postate: 12
Re: Constantin , 33 ani, bucuresti,sector 3
« Răspuns #10 : Februarie 20, 2015, 03:19:56 pm »
Salutare,perfecta dreptate nu te contrazic,de dus o sa ma duc sigur pe 29 martie ( poate conving si consoarta) cu aceasta ocazie poate cunosc si eu din membrii clubului si poate imi pot explica si mie ,,cu ce se mananca o afumatoare"( sper sa nu jignesc pe nimeni dar am vazut ca se folosesc aceste sinonime pentru traby=afumatoare) si nu in ultimul rand sa mai completam colectia cu bancuri despre trabanturi :D

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Constantin , 33 ani, bucuresti,sector 3
« Răspuns #11 : Februarie 23, 2015, 10:58:26 pm »
 :icon_rr: Nici un stress .... toti avem afumatori ... noi le-am zis asa. Si este pe undeva prin forum un topic cu toate bancurile traby. Dar musai sa te duce la intalneala  :icon_thumleft:
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan