Autor Subiect: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?  (Citit de 135909 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Dragos

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 181
  • Go Trabi Go!
    • Pizza Cluj
Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« : Aprilie 13, 2009, 12:17:33 am »
Pana acum am folosit :

Ulei Arol 2T de la MOL cu 7.15 ron / 1/2L
Ulei Dynamic 2T de la MOL cu circa 15 ron/ L
Ulei 2T de la Petrom cu 11 ron / L

Am vazut pe la altii ceva ulei de amestec L 150 dar habar nu am de unde sa cumpar.

Mai stiti ceva uleiuri? (In afara de cele ultra scumpe) :D

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #1 : Aprilie 13, 2009, 01:39:59 am »
... pai ... floarea soarelui (Bunica  :o) , de masline (grecesc  :o) si ... de ricin  ;)
Asta era ca o gluma ... si nu tocmai (am auzit ca la ANANGHIE pt km foarte putini ... poti folosi). Eu folosec MOL si L 150 (din benzinariile mici-astia au de vanzare).Un litru e cam 5,5 RON. Din asta pun cam 300 ml/10 L.
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline iulian1andrei

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 570
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #2 : Aprilie 14, 2009, 07:40:46 pm »
Mobil 1 2T
Liqui moly Racing 2T

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #3 : Aprilie 14, 2009, 08:07:53 pm »
Chiaburule,nababule :-)  Numai din astea de"firma" ai dai la trabica? Burghezule! Si cam cate ruble e un litru conasule? ;-) Si impartaseste-ne si noua proportia magicei potiuni lubrifiante. Cate grame la 10 litri de benzina?
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline iulian1andrei

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 570
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #4 : Aprilie 15, 2009, 02:19:59 pm »
Pai costa intre 20-25ron, iar la Liqui Moly scrie ca raportul e de 1l ulei la 100l benzina.Acum folosesc ulei mai ieftin si pun raportul din carte pt ca e cald si uleiul nu mai e vascos, facilitand dizolvarea.
ps am mai folosit si TEXACO 2t 26 Lei

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #5 : Aprilie 16, 2009, 02:55:34 am »
 :)  :) Oooo Ce onoare !! BINE AI VENIT pe forum! Abia acum m-am uitat mai atent   :o la USER.
Eu nu am vazut niciunde TEXACO 2T. E SUPER bine 1/100 pt ca raportat la cantitatea de benzina,iesi cam tot acolo cu banii si ... vorba aia ... E MAI DE FIRMA  8)
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline Serghei

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 184
  • Spidertrab, spidertrab, does whatever a spidertrab does. Can he swing from a net? No he cant, he's a trab. Watch out for the spidertrab!!!
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #6 : Aprilie 16, 2009, 08:49:55 am »
Cand il ma răsfaţ si am bani bag "esso 2t special 2 stroke synthetic blend engine oil" fenomenal uleiul, nu fum, miroase, cred ca-s singurele dati cand sta la relanti, singurul defect ii ca-i cam scump cam 25 de lei (1l). Dar de obicei merg cu "dinamic 2t"  sau "arol 2t". Am sa caut ulei din ala de atunci cand arde miroase fain a panselute pt ocazii foarte speciale. :). daca stiti vre-unele mai bune ca astea de la mol in acelasi pret spune-ti.
SV-69-FUM

Un "Green".....2 "Green" !

Offline dragosdinulescu

  • 0722696618
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 846
  • Born stupid? Try again!
    • www.stomamed.ro
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #7 : Aprilie 16, 2009, 08:21:48 pm »
Eu am folosit de toate.
Arol 2T nu mi-a placut...e posibil sa fi fost falsificat ala de l-am folosit eu, ca prea era subtire...
L150 e ok. Ieftin si bun. Iar daca nu pui decat 250ml/10l nici nu scoate fum.
Acu`, adevaru` e ca, daca motorul merge brici, daca carburatorlul e din  ala nou si bine reglat, iar aprinderea electronica, dupa ce s-a incalzit, nu mai scoate fum DELOC!
Apropo! Stiu sa reglez carburatoare de tip nou, 28H 1-1.

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #8 : Mai 07, 2009, 09:21:46 pm »
Uite ... am mai aflat ceva firme de ulei 2T

Free Image Hosting by ImageBam.com
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline horatiu601

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 967
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #9 : Mai 08, 2009, 10:20:21 pm »
mai este parca uleiul acela metabond parca pentru 2t Racing
trabantul nu este o masina,este un stil de viata!! :)

Offline Dragos

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 181
  • Go Trabi Go!
    • Pizza Cluj
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #10 : Mai 16, 2009, 10:52:45 pm »
Azi am cumparat ulei de amestec L150 cu 8ron/litru, se merita, amestec in raportul 1:40 si merge lux

dar pentru ce este defapt acest (ulei mineral pentru lagare) L150?

Offline dragosdinulescu

  • 0722696618
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 846
  • Born stupid? Try again!
    • www.stomamed.ro
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #11 : Mai 16, 2009, 11:24:31 pm »
Fratzioare...Da` pufan mai esti!
No...uite...

Motoarele in 4 timpi au baie de ulei. Au pompa de ulei, filtru, iar motorul se unge in timp ce merge. Pompa de ulei face presiune, si trimite uleiul prin moror, pe unde e cazul sa fie uns. Uleiul, la motoarele in 4 timpi, se schimba din cand in cand, intre 3000-20000km, depinde de uleiul folosit, si de cat de bengos e motorul.

Motoarele in 2 timpi, N-AU! (alea mai noi, de scutere, au, dar noi vorbim aici de motorul in 2 timpi "clasic", da? )
La Trabant, ungerea motorului se face cu uleiul de lagare pe care il dizolvi matale in combustibil. Combustibilul, dupa ce trece prin carburator, se transforma intr-o "ceata"...amestec de aer si combustibil "gras". Ceata asta intra in blocul motor (carter, cum se mai zice), uleioasa fiind , unge tot interiorul motorului, si apoi e aspirata in cilindri. Procesul e nitel mai complicat, dar cat ti-am zis, e suficient ca sa intelegi! In cilindri, "ceata" e comprimata, apoi apare scanteia de la bujie, si are loc explozia de "prrrrrrrrram, pam, pam, pam..."
Cam asta e treaba cu motorul in 2 timpi...De aceea iti trebuie ulei in benzina, ca sa-l ungi. Insa de aici vine si marea problema a Trabantului. Ceata asta...din pacate, nu prea unge bine...Nu poti sa compari o ungere sub presiune, cu pelicula de ulei, pe care o ai la motoarele in 4 timpi, cu o ungere prin "ceata". De aceea se strica ambielajele. Unii ar zice ca e o solutie sa pui mai mult ulei. Ei bine, NU E! Pentru ca, cu cat pui mai mult ulei, cu atat motorul merge mai prost, randamentul e mai mic, arderea e mai naspa, fumul mai gros, poluarea mai mare, calaminarea bujiilor mai rapida, ancrasarea segmentilor in canale si infundarea esapamentului cu gudroane si gome mai rapida. Basca ca te opreste si nenea melitianu sa-ti faca probleme ca poluezi!
Deci...motorul in 2 timpi "clasic" e un motor depasit de vreo 50 de ani...
Noi, ne incapatanam sa-l tinem in viata!
 ;D


Apropo! Nu pune mai mult de 1:40, adica 250ml/10 litri...Iar la noi, in Prahova, uleiul L150 e 6 lei pe litru... Daca vreti, sa va exprimati!
« Ultima Modificare: Mai 16, 2009, 11:27:43 pm de dragosdinulescu »

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #12 : Mai 17, 2009, 11:14:47 am »
Asa grait-a Zaratustra  ;-)
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #13 : Mai 17, 2009, 12:07:23 pm »
Uite cam ce folosesc eu in general. Am utilizat si L150 insa am mai multa incredere in astea.In special MOL. Raportul care il folosesc este 250 ml / 10 L benzina.Asta folosesc de cand am trabantul. Cateodata...daca folosesc masina pt oras exclusiv pun 300 - 350 ml/10 L.Dar nu recomand fiindca produci cam mult fum si asa cum a zis si Dinulescu ... nu faci nici o "branza" in plus.Am aflat ca si PETROM face ulei 2T insa eu nu am gasit aici in Timisoara.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Poze scanate

Free Image Hosting by ImageBam.com

=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline dragosdinulescu

  • 0722696618
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 846
  • Born stupid? Try again!
    • www.stomamed.ro
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #14 : Mai 17, 2009, 03:04:39 pm »
Fratii mei!
La noi, in Prahova, exista Petrotel Brazi si Lukoil Teleajen, unde se fac uleiuri BUNEEEEEEE! Sa nu va inchipuiti ca in bidoanele alea bengoase e altceva! Uleiul romanesc e foarte bun! Doar ca alea bengoase sunt mai rafinate, mai "curate" si deci mai aurii. Dar, pentru Trabant, pentru o singura "trecere" a uleiului prin motor, chiar si astea mai "negricioase" sunt super ok.
Asa ca ascultati sfatu` batranului (doar am avut 9 ani Trabant): nu aruncati banii pe ulei bengos, ca nu se merita! Motorul nu se va unge mai bine, nu va merge mai "racheta", ambielajul nu va fi mai bine protejat, fum nu va scoate mai putin. Daca motorul e neuzat, daca  aprinderea e bine reglata, iar carburatia la fel, dupa primele 5 min de functionare, motorul nu va mai scoate fum si va merge "numarand" timpii si cu L150, care e 6 lei pe litru! In proportie de 1:40, adica 250ml/10l de benzina.
Cand motorul deja are uzura si bate ambielajul, ("cloncane" cand miscati elicea de la ventilator cu mana, stanga-dreapta, cu motorul oprit :D) puteti pune  1:33, adica 300ml/10l. Sa stiti insa ca, din momentul ala sa va pregatiti de ambielaj, ca mai mult de 2000km nu veti mai circula!
Asa grait-a Zarathustra! :D

ps. Gustere, ala de Petrom e facut de Mol, iar Mol il ia de la Lukoil, adica de la Teleajen :D. Dar iar zic: de ce sa dai 20 pe litru si sa-l iei de la Petrom, cand poti sa-l iei in bidon negru de la Bisoceanu, cu 6 lei? E ca n-ati auzit de Bisoceanu? Ei, iaca e un "comersant" de uleiuri din Prahova, care le ia si el de la Teleajen vrac si le imbuteliaza in bidoane de nici nu te uiti cu "popou`" la ele! Uleiu` insa e BUN!
« Ultima Modificare: Mai 17, 2009, 03:13:51 pm de dragosdinulescu »