Autor Subiect: Carlig remorcare.  (Citit de 21864 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Serghei

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 184
  • Spidertrab, spidertrab, does whatever a spidertrab does. Can he swing from a net? No he cant, he's a trab. Watch out for the spidertrab!!!
Carlig remorcare.
« : Mai 09, 2012, 04:18:07 pm »
Am si eu niste intrebari, la mine in talon masa remorcabila e spatiu liber, si la cea cu dispozitiv de franare si la cea fara. La voi cat e? Daca pe viitor vreau sa-mi pun carlig si trag o remorcuta dupa mine voi avea probleme? Sau daca ma incadrez in 945 de kg cat e masa maxima autorizata nu vor fi probleme? Poate fi vreo posibilitate de a modifica spatiul ala din talon, legal  ;D ?
SV-69-FUM

Un "Green".....2 "Green" !

Offline mircea_storm

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 305
Re: Carlig remorcare.
« Răspuns #1 : Mai 09, 2012, 06:14:25 pm »
dacă nu e trecut în talon nu ai voie să remorchezi. legal, pui carlig, te duci la rar, plăteşti si îl trece în talon


Revin eu...lasa mesaj

Offline Serghei

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 184
  • Spidertrab, spidertrab, does whatever a spidertrab does. Can he swing from a net? No he cant, he's a trab. Watch out for the spidertrab!!!
Re: Carlig remorcare.
« Răspuns #2 : Mai 09, 2012, 06:26:06 pm »
Ahaaaa.... ok, multumesc mult de raspuns. Deci se mai poate interveni ulterior asupra chestiei asteia. Sunt curios, cam cat poti sa tragi cu trabi in 2t sa fi si in siguranta si nici sa nu chinui masina. Pe mine ma tenteaza ca la anu (daca o sa fie totul bine) sa-mi confectionez pe un sasiu de remorcuta ff mica un soi de camper extensibil din jumatate de combi. :)
SV-69-FUM

Un "Green".....2 "Green" !

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: Carlig remorcare.
« Răspuns #3 : Mai 09, 2012, 10:15:42 pm »
 :o :o :o  cum pisica sa n'ai VOIE sa remorchezi daca n'ai pe talon????
Toti pot sa remorcheze!!! AU VOIE!

-ma uit in talon ACUM- nu e rubrica pentru CAT poti sa remorchezi sau alte dracii cu carligul, si talonul e TIP NoU. :icon_thumleft: :icon_thumleft:
popandau de trabante

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Carlig remorcare.
« Răspuns #4 : Mai 09, 2012, 10:20:23 pm »
eu stiam faza asta de pe clubul rulotistilor (si aia is pusi la punct in privinta tractarilor)
Stiam ca daca nu ai scris in talon cat ai voie sa tractezi (chiar daca ai carlig montat) nu ai voie.
Daca nu ai avut carlig pe masina, il poti monta dar trebuie sa mergi la RAR si sa treaca in carte omologarea. Nu e mare lucru pentru ca nu se face reomologare sau alte porcarii ci doar iti trece in carte pentru ca Trabantul a fost fabricat din fabrica cu carlig, doar ca nu toate masinile au primit unul. Cred ca mai mult de 100 nu are cum sa fie taxa de modificare CI

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: Carlig remorcare.
« Răspuns #5 : Mai 09, 2012, 10:49:46 pm »
..cand i-=am facut identificarea, aveam carligul pus. De mine... nu mi-a mai scris nimic... oricum, in carte scrie de greutate remo, serie motor.. diverse. PE TALON NU..  ca motorul e piesa de schimb... nu stiu explicatia la carlige.. de ce nu-i trecut..
oricum, pe drum iti cere talonul, NU cartea, nu te intreaba DACA ai carlig omologat sau cine l'a pus... si cum in talon NU scrie.. ai scapat...
-pe carte scrie ca am voie cu remo de MAX 300 kile, si astea mici, toate au 330 kile.. ce, intreaba cineva de asta?? cu 30 kile in plus?? nu...
acu'...depinde de masina, la vw bus e placuta cu cat poti sa tragi cu ea..deci..e cu hmmm...
popandau de trabante

Offline Serghei

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 184
  • Spidertrab, spidertrab, does whatever a spidertrab does. Can he swing from a net? No he cant, he's a trab. Watch out for the spidertrab!!!
Re: Carlig remorcare.
« Răspuns #6 : Mai 09, 2012, 11:30:08 pm »
Eu am talon vechi, acolo scrie :) .
Deci pana la urma cam cat e safe sa trag cu trabi, in kg? Mai are careva ideea mea si e in stadiu de lucru si plan (nu numai idee), sau sunt singurul?
SV-69-FUM

Un "Green".....2 "Green" !

Offline Truby

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 87
Re: Carlig remorcare.
« Răspuns #7 : Mai 10, 2012, 09:07:49 am »
Idee ca idee exista, da din 2 in 2 ani trebe sa refaci remorca in forma ei originara pentru itp, mai nou se face poza si se trimite la rar, ori varianta doi dupa ce modifici remorca treci pe la rar, dar aici nu mai stiu care e procedura. Teoretic modificari poate face doar firma specializata, asa ca mai bine intrebi la cei de la rar. La ce vrei tu mare greutate nu o sa ai deci de incadrat se incadreaza la kg... doar cu omologarea e mai greu

Offline leo80

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 630
  • I ♥ TRABI
Re: Carlig remorcare.
« Răspuns #8 : Mai 10, 2012, 10:06:37 am »
@Serghei , la mine la trabul 1.1 am asa 350kg fara dispozitiv de franare si 400kg cu franare
in legatura cu "confectionat" remorcuta treaba e fff complicata d.p.d.v a omologarii  :BangHead: ,am vrut si eu sa fac dar dupa ce am aflat ce si cum am renuntat ,costul e mare + birocratia si legile te omoara in RO ....mai bine ei una gata tip cort cum am eu  :tongue3:
vezi userul Bordas Imi din Odorhei el a facut remorca dar cu actele nu stiu daca a reusit sa finalizeze ..  :dontknow:
uite cateva poze cu remorca "Monster":
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,2360.15.html
"Bine ati venit in Romania ,va rog sa va reglati ceasurile inapoi cu 50 de ani "
Trabi(601S'69) & 1.1'90 & 601S'90 & 601S'85
VwGolf4'1.9TDI'2003
 Kawasaki Z750S 2006
0743176168

Offline boggi

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 296
  • Ieftin nu rezista,gratis nu exista.
Re: Carlig remorcare.
« Răspuns #9 : Mai 10, 2012, 11:08:15 am »
Masa totala tractabila cu sau fara sistem de franare este trecuta in cartea de identitate daca nu este in talon.O remorcuta facuta artizanal trebuie omologata,inmatriculata,asigurare,itp...

Offline Serghei

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 184
  • Spidertrab, spidertrab, does whatever a spidertrab does. Can he swing from a net? No he cant, he's a trab. Watch out for the spidertrab!!!
Re: Carlig remorcare.
« Răspuns #10 : Mai 10, 2012, 03:45:30 pm »
Eu nu ma gandeam sa modific efectiv remorca, ci sa gasesc o remorca micuta, pe sistemul ala cu obloane, scot obloanele, urc sandramaua pe ea si-i fac un sistem de prindere ceva plus ceva "talpi" care sa coboare cand e parcata. Practic, nu modific nimic constructiv la remorca, doar o incarc. Oare o sa fie ok?
SV-69-FUM

Un "Green".....2 "Green" !

Offline Serghei

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 184
  • Spidertrab, spidertrab, does whatever a spidertrab does. Can he swing from a net? No he cant, he's a trab. Watch out for the spidertrab!!!
Re: Carlig remorcare.
« Răspuns #11 : Mai 10, 2012, 06:52:48 pm »
M-am uitat acum nici in carte nu e trecut, e lasat liber masa tractabila. Acolo se poate umbla?
SV-69-FUM

Un "Green".....2 "Green" !

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Carlig remorcare.
« Răspuns #12 : Mai 10, 2012, 06:59:13 pm »
pai in carte se trece cand mergi la RAR, ca omologare individuala (daca nu ma insel asta e termenul)
Va scrie acolo cat ai voie sa tractezi cu si fara sistem de franare. Daca e scris in CI atunci nu o sa ai probleme.

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: Carlig remorcare.
« Răspuns #13 : Mai 10, 2012, 08:20:09 pm »
pai si ce, daca nu e trecut in carte, NU ai voie sa tragi remorca??  :o si daca tragi una, fara sa ai trecut ceva in carte, ce-ti face, iti ia boii de la bicicleta???  :o cand te opreste pe drum, iti cere cartea sau talonul?? si ce dai, de bunavoie, daca in talon nu e trecut nimic si ai trecut in carte, ii dai cartea???  :o
mai fratilor, ganditi cu capul! :icon_thumleft:

la remorca iti cere, pe drum, adas si itepe, plus alea reflectorizante puse si functionarea lampilor, in spate..
popandau de trabante

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Carlig remorcare.
« Răspuns #14 : Mai 10, 2012, 08:38:11 pm »
eu spun ceea ce stiu de pe clubul RV (rulotisti)
si daca te opreste si tu tractezi fara sa ai trecut in certificat / CI ca ai voie si cat ai voie nu iti face nimic, doar iti ia certificatul masinii. Simplu. Asa s-ar trezi toti desteptii sa isi puna carlige pe masini (fie ca au venit cu carlig sau nu din fabrica la modelul respectiv) si sa tracteze ce vor si cat vor.
Atunci crezi ca unu care nu avea ce face a facut rublica aia in certificat/CI ? tractare cu si fara sistem de franare? Eu zic ca nu.
Pune pe un trabant care nu are trecut nicaieri ca ar avea carlig si tracteaza tu pana te opreste si zi-mi ca nu iti face nimic. Tare as vrea sa te cred.
Nu mai spun si continuarea, ca la un control in trafic au un dispozitiv de masurarea greutatii pe carlig. DIn cate stiu (tot de la cei cu RV) nu ai voie sa fie mai mare de 70kg (stiu ca ei isi faceau probleme cum sa distrbuie pe axa toata greutatea ca sa nu aiba mai mult pe carlig)

Deci eu zic sa nu ne aruncam in afirmatii cu "lasa ca merge asa" pentru ca nu degeaba e rublica aia