Autor Subiect: Impatimitii de Barkas  (Citit de 346431 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #1050 : Iunie 20, 2012, 02:28:22 pm »
   B 05/55 FFP, Barkas B1000 2T, camioneta-platforma (ca a lui Mircea, dar cu motor de Wartburg), gri la culoare, va spune ceva? Am intalnit-o iesind dintr-o curte pe dn3, in loc Ileana... Mircea, pe-acolo parca am vazut si dacia ta 1100 sau am incurcat-o?!  ???
   Arata bine si mergea binisor, cam cu 80, asa... mi-a dat si avarii, dar n-am recunoscut soferul.

1.Da, in Loc. Ileana este garajul Daciei mele 1100
2.fara sa vrei ai facut cunostiinta cu Dl Nenea, cel de care tot facem vorbire mai inainte. Cel cu adoptia, cel cu montajul chiulasei prin esapamant, parintele rau al lui Dl Submarin......

Pun cateva poze cu masina D-lui Nenea.

Primele facute personal, ultimele 3 prin sistemul de monitorizare de trafic ( nu dau detalii ca se supara cineva......)

"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline Mihai wartburgist

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 579
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #1051 : Iunie 21, 2012, 12:01:04 am »
Super aspect Barky are cand e pus la treaba :laughing7:

Offline Mihai wartburgist

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 579

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #1053 : Iunie 23, 2012, 06:35:31 am »
 :love6:

Ai postat clip-ul asta inainte de culcare, nu? Este pe post de vis ero(t)ic umed?

La mine in cartier apare des asa cava cu deosebirea ca , coloana, este formata numai din Barkas-ul meu ( mai rar) si a lu' Domn Narcis ( mai des)
"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline Mihai wartburgist

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 579
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #1054 : Iunie 23, 2012, 11:58:12 pm »
Ce era sa fac?

La ceas de noapte am dat peste el -pe canalele pentru adulti  :tweety:

Offline barkassubmarin

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #1055 : Iunie 24, 2012, 05:04:57 pm »
 :occasion14:
Foooaaaarte tare, frate, aşa coloană stau şi cuget cum au încropit-o ! Era bine dacă mai continua filmarea, să vedem şi ,,restul" din spatele lor şi să vedem dacă pe acolo este vreun târlan care să dea flash-uri şi claxoane nervoase, ca la noi !
În rest, (aproape) mare adevăr grăieşte autom, când îl caracterizează pe Nenea, iar cât priveşte limuzina lui pozată pe loc şi din mers, iar este adevărat, ocazie cu care cei care au citit toate postările cred că s-au convins când îi descriam (cu uşoară invidie, ce-i drept) monstrul mecanic minunat (că dacă l-ar aranja să fie şi frumos, calificativul s-ar duce spre fabulos !!!).
P.S. Săptămâna asta schimb motorul ! (printre picături l-am pregătit pe cel vechi de dat jos, fiind nevoie de flex pentru prezoanele de la galerie/toba de mijloc).
Mai vorbim  :wav:

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #1056 : Iunie 24, 2012, 05:45:13 pm »

În rest, (aproape) mare adevăr grăieşte autom...................

.............Ca de obicei.......... :toothy4: :toothy4: :toothy4: :toothy4:


Domn Submarin, vezi ca trebuie sa ajunga vechiul tau motor pe la mine. Cu imprumut, binenteles. Vorbesc serios. Il spal, il curat, il vopsesc ( blocul ) caci vreau sa il fac vedeta de revista........
"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #1057 : Iunie 24, 2012, 11:22:09 pm »
Pfoaiii ce FRUMOASE sunt barky ambulance  :love6: LOVEEEEE  :hello2:
Citesc topicul vostru  :walk: cu maxima placere  :love10:
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #1058 : Iunie 25, 2012, 05:43:00 am »
 :evil4: :evil4: :evil4: Vrei poza cu Nenea?  Sau cu MINE? :mumum:
"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline Mihai wartburgist

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 579
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #1059 : Iunie 25, 2012, 05:53:30 pm »
Iaca.. niste poze cu al meu.
Prima e cum arata cand l-am curatat- acum nu mai e asa dar prins cu munca nu am mai facut poze , nici nu mai stiu .
Am fost la RAR am facut identificarea , am certificatul de autenticitate dar pass ITP. :BangHead:

Nu e game over dar trebuie lucrat: -o spalatura de motor , reparat esapament. inlocuit niste furtune de frana, facut mustatile cu vop(k)sea etc.Am   ITP cu revenire  gaze bo kanci, directie cu jokuri , franele tin, ca le-am revizuit cu nea Pepe   .Asa ca am o invitatie la o noua infatisare  cu :icon_salut:  salut voios de pionier.

Pe traseu ma gasesc si cu fratesu..ala cu baraca-n spate , da nu rasufla greu ca are inima de VW, pe Diesel,baraca fiind ticsita cu scule fiind un autoatelier ."Pompieru"-l stie ca mi l-a aratat asta toamna.

Cand ma intorc cu bazmutia , imi zice si vecinu ca i-a fatat purceaua.Ca nu il duc si pe el sa ia un balot de paie profi de la IAS-u cu tractoare? Asa ca am facut o " chirie" .   :occasion14: Prima si ultima  :toothy6:

« Ultima Modificare: Iunie 25, 2012, 05:59:02 pm de Mihai wartburgist »

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #1060 : Iunie 25, 2012, 06:37:15 pm »
   eu zic sa mai faci  de-astea, ca la cat de scumpe sunt piesele, mama-doamne! eram cu iuli la voicu si-mi faceam cruci cu limba-n gura!!!  =))  plus de-asta, o utilitara intotdeauna se va simti bine in elementul ei: la munca!  ::)

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #1061 : Iunie 25, 2012, 08:23:43 pm »
@ Pater: Cui ii faceai cruci cu limba in gura? Lu' madam Voicu sau lu'...........? :3some: :3some:

@mihai: Frumoase poze: Zici ca-i vie....... :sleepy2:
"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline Mihai wartburgist

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 579
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #1062 : Iunie 25, 2012, 11:09:08 pm »
Scump, scump. vremuri grele.Stoc subtire -"pe comanda"sau " la comanda ".
      Ca-n filmele gen " Gone in 60 seconds "  :laughing7:

Offline barkassubmarin

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #1063 : Iunie 30, 2012, 05:04:56 pm »
 :-\ :-\ :-\
Am dat motorul jos, m-am uitat la disc (care mi s-a părut că mai are ,,carne"), l-m măsurat şi am ,,găsit" 6,8 mm. grosime. Am măsurat discul nou : 7,5 mm.  Am sunat şi nu am reuşit să dau de nimeni, nici la Târgovişte, nici prin Bucureşti, în afară de Tizul meu, care mi-a recomandat să desfac ferodourile şi să manufacturez dubluri din tablă la partea metalică a discului, apoi să bat nituri noi (astfel aş dubla viata discului ( şi cred că e corect, pentru că la cel ,,uzat", mai e până la nituri, suficient de mult).
Problema mare este că, din păcate, sunt cam singur împotriva tuturor şi la serviciu, şi acasă şi printre rubedenii (la serviciu şi acasă treburi multe, timp puţin, iar printre rubedenii, curent puternic de opinie şi presiune să abandonez/ ,,mărit" Submarinul  şi să resuscitez Break-ul donat) şi cred că până la urmă cedez.
Cel mai important în momentul de faţă este în opinia mea să îl pun pe Submarin în funcţiune, să trag un drum la ţară cu el (în cele din urmă) şi să vedem în ce sens evoluează lucrurile până la sfârşitul lui iulie.
După care, dacă nu am încotro, bag bolidul la vânzare !  :BangHead:  :BangHead:  :BangHead:
Dar mai vorbim şi vedem ce-o fi până atunci !
Ţinem aproape !!!  :wav:
 

Offline Mihai wartburgist

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 579
Re: Impatimitii de Barkas
« Răspuns #1064 : Iunie 30, 2012, 11:20:56 pm »
Nu se poate !!
Sa iei ultimul Galben al unui sarac...
Cand din el isi facuse comoara

http://www.trilulilu.ro/muzica-diverse/gheorghe-dinica-filantropica-nu-se-poate